Conference Agenda

Session Overview
 
Date: Wednesday, 11/Sep/2019
9:00
-
10:00
Keynote Talk 3
Location: Hall S3
Chair: Frans Peters

Ian Foster: Coding the Continuum

10:00
-
11:00
A3: Economics
Location: Hall S4
Chair: Carl Kesselman
 

Cloud vs On-Premise HPC: a model for comprehensive cost assessment

Luigi Santangelo, Marco Ferretti



A Scalable Approach to Econometric Inference

Philip Conrad Nadler, Rossella Arcucci, Yike Guo

B3: Stream Processing
Location: Hall S1
Chair: Thomas Huckle
 

Seamless Parallelism Management for Multi-core Stream Processing

Adriano Vogel, Dalvan Griebler, Marco Danelutto, Luiz G. Fernandes



High-Level Stream Parallelism Abstractions with SPar Targeting GPUs

Dinei A. Rockenbach, Dalvan Griebler, Marco Danelutto, Luiz G. Fernandes

Symp4-1: ELPA
Location: Hall S10
 

ELPA - recent optimizations and library improvements

Pavel Kůs, Andreas Marek, Hermann Lederer



Recent Advancements in the ELPA Library: Best Practices in Real Applications

Hagen-Henrik Kowalski, Simone Köcher, Christoph Scheurer, Christian Carbogno

 
11:00
-
11:30
Coffee Break & Exhibition
11:30
-
12:30
A4: Deep Learning Applications
Location: Hall S4
Chair: Ian Foster
 

Deep Generative Model driven Protein Folding Simulations

Heng Ma, Debsindhu Bhowmik, Hyungro Lee, Matteo Turilli, Michael Young, Shantenu Jha, Arvind Ramanathan



First experiences on applying deep learning techniques to prostate cancer detection

Eduardo José Gómez-Hernández, José Manuel García

B4: Performance
Location: Hall S1
Chair: Siavash Ghiasvand
 

AITuning: Machine Learning-based Tuning Tool for Run-Time Communication Libraries

Alessandro Fanfarillo, Davide Del Vento



Towards benchmarking the asynchronous progress of non-blocking MPI point-to-point and collective operations

Alexey Medvedev

C4: Parallel Algorithms
Location: Hall S8
Chair: Erik D'Hollander
 

On Superlinear Speedups of a Parallel NFA Induction Algorithm

Tomasz Jastrząb



A Domain Decomposition Reduced Order Model with Data Assimilation (DD-RODA)

Rossella Arcucci, Dunhui Xiao, Fangxin Fang, Christopher Pain, Yike Guo

Symp4-2: ELPA
Location: Hall S10
 

Efficient Computation of Eigenvalues and Eigenvectors for the Banded Generalized Eigenvalue Problem

Michael Rippl



Cannon-type triangular matrix multiplication for generalized eigenvalue problems

Bruno Lang, Valeriy Manin

12:30
-
14:00
Lunch
14:00
-
15:00
A5: Power Management
Location: Hall S4
Chair: Vladimir Getov
 

Dynamic Runtime and Energy Optimization for Power-capped HPC Applications

Bo Wang, Christian Terboven, Matthias Mueller



Acceleration of Interactive Multiple Precision Arithmetic Toolbox MuPAT by FMA, SIMD, and OpenMP

Hotaka Yagi, Emiko Ishiwata, Hidehiko Hasegawa

B5: Parallel Programming
Location: Hall S1
Chair: Arvind Ramanathan
 

Unified generation of DG-Kernels for different HPC frameworks

Jan Hönig, Marcel Koch, Ulrich Rüde, Christian Engwer, Harald Köstler



Exploiting mathematical properties for higher-order imperative programming

Lutz Schubert, Athanasios Tsitsipas

C5: Load Balancing Methods
Location: Hall S8
Chair: Bruno Lang
 

Progressive load balancing of iterative asynchronous algorithms in distributed memory

Justs Zarins, Michele Weiland



Learning-Based Load Balancing for Massively Parallel Simulations of Hot Fusion Plasmas

Theresa Pollinger, Dirk Pflüger

 
15:00
-
15:30
Coffee Break & Exhibition
15:30
-
16:30
Keynote Talk 4
Location: Hall S3
Chair: Marco Danelutto

Jaroslav Cervinka

16:30
-
17:30
Keynote Talk 5
Location: Hall S3
Chair: Ludek Kucera

Mikhail Dyakonov