Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

 
Session Overview
Date: Tuesday, 10/Sep/2019
8:30
-
9:00
Registration
9:00
-
9:30
Conference Opening
Location: Hall S3
9:30
-
10:00
Announcements: Program & Introduction to Symposia
Location: Hall S3
10:00
-
11:00
Keynote Talk 1
Location: Hall S3
Chair: Ian Foster

Torsten Hoeffler: Performance Portability with Data-Centric Parallel Programming

11:00
-
11:30
Coffee Break & Exhibition
11:30
-
12:30
Keynote Talk 2
Location: Hall S3
Chair: Michela Taufer

Thomas Lippert: Scalability, Cost-Effectiveness and Composability of Large-Scale Supercomputers through Modularity 

12:30
-
14:00
Lunch
14:00
-
15:30
A1: Programming Paradigms
Location: Hall S4
Chair: Wolfgang E. Nagel
 
14:00 - 14:30

Backus FP revisited:a parallel perspective on modern multicores

Alessandro Di Giorgio, Marco Danelutto



14:30 - 15:00

Multi-variant User Functions for Platform-aware Skeleton Programming

August Ernstsson, Christoph Kessler



15:00 - 15:30

Paradigm shift in program structure of particle-in-cell simulations

Takayuki Umeda

B1: Parallel Performance
Location: Hall S1
Chair: Thomas Lippert
 
14:00 - 14:30

Characterization of Power Usage and Performance in Data-Intensive Applications using MapReduce over MPI

Joshua Davis, Tao Gao, Sunita Chandrasekaran, Heike Jagode, Anthony Danalis, Pavan Balaji, Jack Dongarra, Michela Taufer



14:30 - 15:00

Feedback-Driven Performance and Precision Tuning for Automatic Fixed Point Exploitation

Daniele Cattaneo, Michele Chiari, Stefano Cherubin, Antonio Di Bello, Giovanni Agosta



15:00 - 15:30

Improving scalability of ABCD Solver with a combination of new load balancing and communication minimization techniques

philippe LELEUX, F. Sukru TORUN, Iain S. DUFF, Daniel Ruiz

C1: Parallel Programming
Location: Hall S8
Chair: Ludek Kucera
 
14:00 - 14:30

Parallelization Strategies for GPU-based Ant Colony Optimization Applied to TSP

Breno Augusto de Melo Menezes, Luis Filipe de Araujo Pessoa, Herbert Kuchen, Fernando Buarque de Lima Neto



14:30 - 15:00

DBCSR: A Blocked Sparse Tensor Algebra Library

Ilia Sivkov, Patrick Seewald, Alfio Lazzaro, Juerg Hutter



15:00 - 15:30

Enforcing reference capability in FastFlow with Rust

Luca Rinaldi, Massimo Torquati, Marco Danelutto

Symp1-1: Reproducible Science
Location: Hall S10
Chair: Carl Kesselman
 

Cryptographic Methods with a Pli Cachete': Towards the Computational Assurance of Integrity

Thatcher L Collins



Replicating analysis in material science

Line Pouchard, Huub Van Dam, Yuewei Lin, Simon Billinge, CJ Wright

15:30
-
16:00
Coffee Break & Exhibition
16:00
-
18:00
A2: Parallel Architecture
Location: Hall S4
Chair: Frans Peters
 

Architecture of heterogeneous peta-scale HPC RIVR

Miran Ulbin, Zoran Ren



Design of an FPGA-based Matrix Multiplier with Task Parallelism

YIYU TAN, Toshiyuki IMAMURA



Application Performance of Physical System Simulations

Vladimir Getov, Peter Kogge, Tom Conte



The BondMachine toolkit: a novel mouldable Computer Architecture

Mirko Mariotti, Loriano Storchi, Daniele Spiga

B2: GPU Computing Methods
Location: Hall S1
Chair: Marco Danelutto
 

GPU Architecture For Wavelet-based Video Coding Acceleration

Carlos de Cea Dominguez, Juan Carlos Moure, Joan Bartrina Rapesta, Francesc Auli Llinas



High performance eigenvalue solver for Hubbard model: Tuning strategies for LOBPCG method on CUDA GPU

Susumu Yamada, Toshiyuki Imamura, Masahiko Machida



GPGPU Computing for Microscopic Pedestrian Simulations

Benedikt Zönnchen, Gerta Köster



Parallel Smoothers in Multigrid Method for heterogeneous CPU-GPU environment

Neha Iyer, Sashikumaar Ganesan

C2: Parallel Programming
Location: Hall S8
Chair: Michela Taufer
 

Prediction-based Partitions Evaluation Algorithm for Resource Allocation

Anna Pupykina, Giovanni Agosta



BERTHA and PyBERTHA: state of the art for full four-component Dirac-Kohn-Sham calculations

Loriano Storchi, Matteo De Santis, Leonardo Belpassi



Invasive Computing for Power Corridor Management

Jophin John, Santiago Narvaez, Michael Gerndt

Symp1-2: Reproducible Science
Location: Hall S10
Chair: Sandro Luigi Fiore
 

Template for reproducible data analysis and scientific research

Mohammad Akhlaghi



Reproducible open science with big data based on EGI services

Gergely Sipos, Enol Fernandez



What is a reproducible experiment? Describing compute environments within containers

Andrew Youngdahl, Jason Chuah, Tanu Malik, Youngdon Choi, Jonathan Goodall



“Tales at Scale:” Toward Enabling Reproducibility for Data-Intensive Research using the Whole Tale Platform

Kyle Chard, Niall Gaffney, Matthew B Jones, Kacper Kowalik, Bertram Ludaescher, Jarek Nabrzyski, Victoria Stodden, Ian Taylor, Matthew J Turk, Craig Willis

Date: Wednesday, 11/Sep/2019
9:00
-
10:00
Keynote Talk 3
Location: Hall S3
Chair: Frans Peters

Ian Foster: Coding the Continuum

10:00
-
11:00
A3: Economics
Location: Hall S4
Chair: Carl Kesselman
 

Cloud vs On-Premise HPC: a model for comprehensive cost assessment

Luigi Santangelo, Marco Ferretti



A Scalable Approach to Econometric Inference

Philip Conrad Nadler, Rossella Arcucci, Yike Guo

B3: Stream Processing
Location: Hall S1
Chair: Thomas Huckle
 

Seamless Parallelism Management for Multi-core Stream Processing

Adriano Vogel, Dalvan Griebler, Marco Danelutto, Luiz G. Fernandes



High-Level Stream Parallelism Abstractions with SPar Targeting GPUs

Dinei A. Rockenbach, Dalvan Griebler, Marco Danelutto, Luiz G. Fernandes

Symp4-1: ELPA
Location: Hall S10
 

ELPA - recent optimizations and library improvements

Pavel Kůs, Andreas Marek, Hermann Lederer



Recent Advancements in the ELPA Library: Best Practices in Real Applications

Hagen-Henrik Kowalski, Simone Köcher, Christoph Scheurer, Christian Carbogno

 
11:00
-
11:30
Coffee Break & Exhibition
11:30
-
12:30
A4: Deep Learning Applications
Location: Hall S4
Chair: Ian Foster
 

Deep Generative Model driven Protein Folding Simulations

Heng Ma, Debsindhu Bhowmik, Hyungro Lee, Matteo Turilli, Michael Young, Shantenu Jha, Arvind Ramanathan



First experiences on applying deep learning techniques to prostate cancer detection

Eduardo José Gómez-Hernández, José Manuel García

B4: Performance
Location: Hall S1
Chair: Siavash Ghiasvand
 

AITuning: Machine Learning-based Tuning Tool for Run-Time Communication Libraries

Alessandro Fanfarillo, Davide Del Vento



Towards benchmarking the asynchronous progress of non-blocking MPI point-to-point and collective operations

Alexey Medvedev

C4: Parallel Algorithms
Location: Hall S8
Chair: Erik D'Hollander
 

On Superlinear Speedups of a Parallel NFA Induction Algorithm

Tomasz Jastrząb



A Domain Decomposition Reduced Order Model with Data Assimilation (DD-RODA)

Rossella Arcucci, Dunhui Xiao, Fangxin Fang, Christopher Pain, Yike Guo

Symp4-2: ELPA
Location: Hall S10
 

Efficient Computation of Eigenvalues and Eigenvectors for the Banded Generalized Eigenvalue Problem

Michael Rippl



Cannon-type triangular matrix multiplication for generalized eigenvalue problems

Bruno Lang, Valeriy Manin

12:30
-
14:00
Lunch
14:00
-
15:00
A5: Power Management
Location: Hall S4
Chair: Vladimir Getov
 

Dynamic Runtime and Energy Optimization for Power-capped HPC Applications

Bo Wang, Christian Terboven, Matthias Mueller



Acceleration of Interactive Multiple Precision Arithmetic Toolbox MuPAT by FMA, SIMD, and OpenMP

Hotaka Yagi, Emiko Ishiwata, Hidehiko Hasegawa

B5: Parallel Programming
Location: Hall S1
Chair: Arvind Ramanathan
 

Unified generation of DG-Kernels for different HPC frameworks

Jan Hönig, Marcel Koch, Ulrich Rüde, Christian Engwer, Harald Köstler



Exploiting mathematical properties for higher-order imperative programming

Lutz Schubert, Athanasios Tsitsipas

C5: Load Balancing Methods
Location: Hall S8
Chair: Bruno Lang
 

Progressive load balancing of iterative asynchronous algorithms in distributed memory

Justs Zarins, Michele Weiland



Learning-Based Load Balancing for Massively Parallel Simulations of Hot Fusion Plasmas

Theresa Pollinger, Dirk Pflüger

 
15:00
-
15:30
Coffee Break & Exhibition
15:30
-
16:30
Keynote Talk 4
Location: Hall S3
Chair: Marco Danelutto

Jaroslav Cervinka

16:30
-
17:30
Keynote Talk 5
Location: Hall S3
Chair: Ludek Kucera

Mikhail Dyakonov

Date: Thursday, 12/Sep/2019
9:00
-
10:00
Keynote Talk 6
Location: Hall S3
Chair: Wolfgang E. Nagel

Erik D'Hollander: Empowering Parallel Computing with Field Programmable Gate Arrays

10:00
-
11:00
A6: Scalability Analysis
Location: Hall S4
Chair: Allen Davis Malony
 

Towards High-End Scalability on Biologically-Inspired Computational Models

Dario Jesus Dematties, George Kuriakose Thiruvathukal, Silvio Rizzi, Alejandro Javier Wainselboim, Bonifacio Silvano Zanutto



POETS: Distributed event-based computing - scaling behaviour

Andrew David Brown, Mark Vousden, Alex Douglas Rast, Graeme Bragg, David Barrie Thomas, Jonny Beaumont, Matthew Naylor, Andrey Mokhov

B6: Parallel Applications
Location: Hall S1
Chair: George Thiruvathukal
 

Gadget3 on GPUs with OpenACC

Antonio Ragagnin, Klaus Dolag, Mathias Wagner, Claudio Gheller, Conradin Roffler, David Goz, Alexander Arth, David Hubber



An HPC-enabled Data Science and Learning Environment for Climate Change Experiments at Scale

Sandro Fiore, Donatello Elia, Cosimo Palazzo, Alessandro D'Anca, Ian Foster, Giovanni Aloisio

Symp2-1: ParaFPGA2019
Location: Hall S8
Chair: Erik D'Hollander

Image and Graph Processing

 

An Implementation of Non-Local Means algorithm on FPGA

Tsutomu Maruyama, Hayato Koizumi



Parallel Totally Induced Edge Sampling on FPGAs

Akshit Goel, Sanmukh R. Kuppannagari, Yang Yang, Ajitesh Srivastava, Viktor K. Prasanna

 
11:00
-
11:30
Coffee Break & Exhibition
11:30
-
12:30
A7: Parallel Algorithms
Location: Hall S4
Chair: Ludek Kucera
 

Batched 3D-distributed FFT kernels towards practical DNS codes

Toshiyuki Imamura, Masaaki Aoki, Mitsuo Yokokawa



Analytical model for predicting performance of Krylov subspace iterative methods

Boris Krasnopolsky

B7: Scientific Visualization
Location: Hall S1
Chair: Frans Peters
 

GraphiX: A Fast Human-Computer Interaction Symmetric Multiprocessing Parallel Scientific Visualization Tool

Re'em Harel, Gal Oren



When Parallel Performance Measurement and Analysis meets In Situ Analytics and Visualization

Allen D. Malony, Matthew Larson, Kevin Huck, Chad Wood, Hank Childs

Symp2-2: ParaFPGA2019
Location: Hall S8
Chair: Viktor Prasanna

Partial Reconfiguration

 

Accelerating Binarized Convolutional Neural Networks with Dynamic Partial Reconfiguration on Disaggregated FPGAs

Panagiotis Skrimponis, Emmanouil Pissadakis, Nikolaos Alachiotis, Dionisios Pnevmatikatos



Crossbar implemtation with partial reconfiguration for stream switching applications on an FPGA

Yuichi Kawamata, Tomohiro Kida, Yuichiro Shibata, Kentaro Sano

 
12:30
-
14:00
Lunch
14:00
-
15:00
Keynote Talk 7
Location: Hall S3
Chair: Gerhard R. Joubert

Jean-Pierre Panziera

15:00
-
15:30
Coffee Break & Exhibition
15:30
-
18:00
Social Event: Excursion & Conference Dinner
Date: Friday, 13/Sep/2019
9:00
-
10:00
Keynote Talk 8
Location: Hall S3
Chair: Erik D'Hollander

Jean-Marc Denis: European Processor Initiative: The European Vision for Exascale Ages and Beyond

Symp3-1: ECO-PAR
Location: Hall S10
 

Energy-efficiency evaluation of FPGAs for floating-point intensive workloads

Enrico Calore, Sebastiano Fabio Schifano



Direct N-body application on low-power and energy-efficient parallel architectures

David Goz, Georgios Ieronymakis, Vassilis Papaefstathiou, Nikolaos Dimou, Sara Bertocco, Antonio Ragagnin, Luca Tornatore, Giuliano Taffoni, Igor Coretti

10:00
-
11:00
A8: Parallel Applications
Location: Hall S4
Chair: Gerhard R. Joubert
 

Exploring high bandwidth memory for PET Image Reconstruction

Dai Yang, Tilman Küstner, Rami Al-Rihawi, Martin Schulz



Evaluating the C++/Kokkos library for productive multi-architecture implementation of non-destructive testing algorithms in tomographic reconstruction context

Ahmad AUDI, Vincent Bergeaud, Pierre Kestener

B8: Load Balancing Methods
Location: Hall S1
Chair: Siavash Ghiasvand
 

On the autotuning of task-based numerical libraries for heterogeneous architectures

Emmanuel Agullo, Jesús Cámara, Javier Cuenca, Domingo Giménez



Load-balancing for Large-Scale Soot Particle Agglomeration Simulations

Steffen Hirschmann, Andreas Kronenburg, Colin W. Glass, Dirk Pflüger

Symp2-3: ParaFPGA2019
Location: Hall S8
Chair: Erik D'Hollander

Parallel Programming Models

 

A Processor Architecture for Executing Global Cellular Automata as Software

Christian Ristig, Christian Siemers



Porting a Lattice Boltzmann simulation to FPGAs using OmpSs

Enrico Calore, Sebastiano Fabio Schifano

Symp3--1: ECO-PAR
Location: Hall S10
 

On the performance and energy efficiency of sparse matrix-vector multiplication on FPGAs

Panagiotis Mpakos, Nikela Papadopoulou, Chloe Alverti, Georgios Goumas, Nectarios Koziris



Energy consumption of large-scale MD calculations on hybrid and CPU-only supercomputers with air and immersion cooling

Ekaterina Dlinnova, Vladimir Stegailov



Evaluation of DVFS and Uncore Frequency Tuning under Power Capping on Intel Broadwell Architecture

Lubomir Riha, Ondrej Vysocky, Andrea Bartolini

11:00
-
11:30
Coffee Break & Exhibition
11:30
-
13:00
A9: Parallel Methods
Location: Hall S4
Chair: Frans Peters
 

A Hybrid MPI+Threads Approach to Group Finding Using Union-Find

James S. Willis, Matthieu Schaller, Pedro Gonnet, John Helly

B9: Parallel Programming
Location: Hall S1
Chair: Vladimir Getov
 

A GPU-CUDA framework for solving a two-dimensional inverse anomalous diffusion problem

Pasquale De Luca, Ardelio Galletti, Hadi Roohani Ghehsareh, Livia Marcellino, Marzie Raei



Acceleration of Hydro Poro-elastic Damage Simulation in a Shared-Memory Environment

Harel Levin, Gal Oren, Eyal Shalev, Vladimir Lyakhovsky

Symp3-2: ECO-PAR
Location: Hall S10
 

GPU acceleration of four-site water models in LAMMPS

Vsevolod Nikolskiy, Vladimir Stegailov



Performance, Power Consumption and Thermal Behavioral Evaluation of the DGX-2 Platform

Matej Spetko, Lubomir Riha, Branislav Jansik



Performance, and energy efficiency of CUDA and OpenCL for GPU computing with Python

Håvard Heitlo Holm, André R Brodtkorb, Martin Lilleeng Sætra



Computational Performances and Energy Efficiency Assesment of a Lattice Boltzmann Method on Intel® KNL

Ivan Girotto, Sebastiano Fabio Schifano, Enrico Calore, Gianluca Di Staso, Federico Toschi

 
13:15
-
14:00
Lunch

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Conference: ParCo2019
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.128+TC
© 2001 - 2019 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany