Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

 
Session Overview
Date: Monday, 01/Jul/2019
9:00am - 12:00pmWS2-Mon-AM: Workshop 2 Plain Language Writing
Session Chair: John Gibbons
Court Room 2 
9:00am - 12:00pmWS1 Mon AM: Workshop 1 Forensic Interviewing
Session Chair: Georgina Heydon
Council Chambers 
1:00pm - 4:00pmWS4-Mon-PM: Workshop 4 Forensic Linguistics for Teachers
Session Chair: Georgina Heydon
Court Room 2 
4:00pm - 5:00pmOMG Tour: ***SOLD OUT*** Old Melbourne Gaol Tour
Session Chair: rachel iampolski
Old Melbourne Gaol 
4:00pm - 5:00pmRegistration Monday: Registration Desk
If you need assistance to register at another time, one of our friendly student assistants will be ready to help.
Foyer 
5:00pm - 7:00pmWelcome: Welcome Reception
Session Chair: Georgina Heydon
Green Brain Conference Room 1 
Date: Tuesday, 02/Jul/2019
8:30am - 10:30amRegistration Tues: Registration Desk
If you need assistance to register after 10.30am, one of our friendly student assistants will be ready to help.
Foyer 
9:00am - 9:30amWelcome to Country: Welcome to Country
Session Chair: Georgina Heydon
Green Brain Conference Rooms 1 and 2 
9:30am - 10:30amPlenary 1: A/Prof Georgina Heydon
Session Chair: Janet Ainsworth
Green Brain Conference Rooms 1 and 2 
10:30am - 11:00amMorning tea
Green Brain Conference Room 1 
11:00am - 1:00pmPP-Tu-am-GB2: Parallel papers Tuesday morning Green Brain Conference Room 1
Session Chair: Cynthia Claire Schneider
Green Brain Conference Room 2 
11:00am - 1:00pmPP-Tu-am-S1 -4: Parallel papers Tuesday morning seminar room 1
Session Chair: Fleur van der Houwen
Seminar room 1 
11:00am - 1:00pmPP-Tu-am-S2-4: Parallel papers Tuesday morning seminar room 2
Session Chair: Makiko Mizuno
Seminar room 2 
11:00am - 1:00pmPP-Tu-am-S3 -4: Parallel papers Tuesday morning seminar room 3
Session Chair: Philipp Angermeyer
Seminar room 3 
1:00pm - 2:00pmLunch
Green Brain Conference Room 1 
2:00pm - 3:30pmPP-Tu-pm-GB2: Parallel papers Tuesday afternoon Green Brain Conference Room 1
Session Chair: Georgina Heydon
Green Brain Conference Room 2 
2:00pm - 3:30pmPP-Tu-pm-S1-3: Parallel papers Tuesday afternoon seminar room 1
Session Chair: Janny Leung
Seminar room 1 
2:00pm - 3:30pmPP-Tu-pm-S2-3: Parallel papers Tuesday afternoon seminar room 2
Session Chair: Eva Ng
Seminar room 2 
2:00pm - 3:30pmPP-Tu-pm-S3-3: Parallel papers Tuesday afternoon seminar room 3
Session Chair: Eliseu Mabasso
Seminar room 3 
3:30pm - 4:00pmAfternoon tea
Green Brain Conference Room 1 
4:00pm - 5:00pmPlenary 2: Dr Michael Walsh
Session Chair: John Gibbons
Green Brain Conference Rooms 1 and 2 
5:15pm - 6:00pmBook Launch: Book Launch event
Session Chair: Monwabisi Ralarala
Green Brain Conference Room 1 
5:30pm - 7:30pmStudent event: Graduate Students Expert Meet and Greet
Session Chair: Dian Diaan Muniroh
Court Room 3 
7:00pm - 9:30pmEC Mtg: IAFL Executive Committee Business Meeting
Session Chair: Georgina Heydon
 
Date: Wednesday, 03/Jul/2019
8:30am - 10:30amRegistration Wed: Registration Desk
If you need assistance to register after 10.30am, one of our friendly student assistants will be ready to help.
Foyer 
9:30am - 10:30amPlenary 3: Prof Janny Leung
Session Chair: Ikuko Nakane
Green Brain Conference Rooms 1 and 2 
10:30am - 11:00amMorning tea
Green Brain Conference Room 1 
11:00am - 1:00pmPP-We-am-GB2: Parallel papers Wednesday morning Conference Room 1
Session Chair: Dian Diaan Muniroh
Green Brain Conference Room 2 
11:00am - 1:00pmPP-We-am - S1-4: Parallel papers Wednesday morning
Session Chair: Janet Ainsworth
Seminar room 1 
11:00am - 1:00pmPP-We-am - S2-4: Parallel papers Wednesday morning
Session Chair: Marilu Ranosa Madrunio
Seminar room 2 
11:00am - 1:00pmPP-We-am - S3 -4: Parallel papers Wednesday morning
Session Chair: Mel greenlee
Seminar room 3 
1:00pm - 1:30pmLunch
Green Brain Conference Room 1 
1:30pm - 2:30pmIAFL GBM - LTB: IAFL General Business Meeting
Green Brain Conference Rooms 1 and 2 
2:30pm - 3:30pmPP-We-pm-ear - GB2 -2: Parallel papers Wednesday early afternoon Conference Room 1
Session Chair: Diana Eades
Green Brain Conference Room 2 
2:30pm - 3:30pmPP-We-pm-early - S1 -2: Parallel papers Wednesday early afternoon
Seminar room 1 
2:30pm - 3:30pmPP-We-pm-ear - S2 -2: Parallel papers Wednesday early afternoon
Session Chair: Zhenhua Wang
Seminar room 2 
2:30pm - 3:30pmPP-We-pm-ear - S3 -2: Parallel papers Wednesday early afternoon
Session Chair: Dana Roemling
Seminar room 3 
3:30pm - 4:00pmAfternoon tea
Green Brain Conference Room 1 
3:30pm - 4:00pmPP-We-pm-Symp-GB-2: Extra Symposium session
Session Chair: Diana Eades
Green Brain Conference Room 2 
4:00pm - 5:00pmPP-We-pm GB2 - 1: Parallel papers Wednesday afternoon
Session Chair: Diana Eades
Green Brain Conference Room 2 
4:00pm - 5:00pmPP-We-pm -S1 -2: Parallel papers Wednesday afternoon
Session Chair: Monwabisi Ralarala
Seminar room 1 
4:00pm - 5:00pmPP-We-pm - S2 - 2: Parallel papers Wednesday afternoon
Seminar room 2 
4:00pm - 5:00pmPP-We-pm - S3 - 2: Parallel papers Wednesday afternoon
Session Chair: Bronwen Innes
Seminar room 3 
6:30pm - 10:30pmConf Dinner: Conference Dinner
Young and Jackson Hotel 
Date: Thursday, 04/Jul/2019
8:30am - 10:30amRegistration Thurs: Registration Desk
If you need assistance to register after 10.30am, one of our friendly student assistants will be ready to help.
Foyer 
9:30am - 10:30amPlenary 4: Dr Chris Heffer
Session Chair: Georgina Heydon
Green Brain Conference Rooms 1 and 2 
10:30am - 11:00amMorning tea
Green Brain Conference Room 1 
11:00am - 1:00pmPP-Th-am - GB2: Parallel papers Thursday morning
Session Chair: Peter Gray
Green Brain Conference Room 2 
11:00am - 1:00pmPP-Th-am - S1 - 4: Parallel papers Thursday morning
Session Chair: Richard Powell
Seminar room 1 
11:00am - 1:00pmPP-Th-am - S2- 4: Parallel papers Thursday morning
Session Chair: Laura Smith-Khan
Seminar room 2 
11:00am - 1:00pmPP-Th-am - S3 -4: Parallel papers Thursday morning
Session Chair: Joseph MacFarlane
Seminar room 3 
1:00pm - 1:30pmLunch
Green Brain Conference Room 1 
1:30pm - 2:30pmPost: Poster session and Book Launch event
Session Chair: Georgina Heydon
Green Brain Conference Rooms 1 and 2 
2:30pm - 3:30pmPlenary 5: Dr Helen Fraser
Session Chair: Peter Gray
Green Brain Conference Rooms 1 and 2 
3:30pm - 4:00pmAfternoon tea
Green Brain Conference Room 1 
4:00pm - 5:00pmPP-Th-pm - GB2: Parallel papers Thursday afternoon
Session Chair: Margaret M van Naerssen
Green Brain Conference Room 2 
4:00pm - 5:00pmPP-Th-pm - S1 -2: Parallel papers Thursday afternoon
Session Chair: Isabel Picornell
Seminar room 1 
4:00pm - 5:00pmPP-Th-pm - S2 - 2: Parallel papers Thursday afternoon
Session Chair: Peter Gray
Seminar room 2 
4:00pm - 5:00pmPP-Th-pm - S3 - 2: Parallel papers Thursday afternoon
Session Chair: Krzysztof Kredens
Seminar room 3 
Date: Friday, 05/Jul/2019
8:30am - 10:30amRegistration Friday: Registration Desk
If you need assistance to register after 10.30am, one of our friendly student assistants will be ready to help.
Foyer 
9:30am - 10:30amPlenary 6: Aboriginal Interpreter Services NT and WA Panel
Session Chair: Ben Grimes
Green Brain Conference Rooms 1 and 2 
10:30am - 11:00amMorning tea
Green Brain Conference Room 1 
11:00am - 1:00pmPP-Fr- -GB2 - 4: Parallel papers Friday morning
Session Chair: Helen Fraser
Green Brain Conference Room 2 
11:00am - 1:00pmPP-Fr-am -S1 -4: Parallel papers Friday morning
Seminar room 1 
11:00am - 1:00pmPP-Fr-am - S2 -4: Parallel papers Friday morning
Session Chair: Ikuko Nakane
Seminar room 2 
11:00am - 1:00pmPP-Fr-am - S3 -4: Parallel papers Friday morning
Session Chair: Chris Heffer
Seminar room 3 
1:00pm - 2:00pmLunch
Green Brain Conference Room 1 
2:00pm - 3:00pmPlenary 7: Prof Janet Ainsworth
Session Chair: Isabel Picornell
Green Brain Conference Rooms 1 and 2 
3:30pm - 5:00pmClosing: Conference Closing and Social event
Session Chair: Georgina Heydon
Green Brain Conference Rooms 1 and 2