GAMM 2024
Conference Agenda
Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).
|
Session Overview |
Date: Monday, 18/Mar/2024 | |
9:00am - 1:00pm | Registration: Registration Location: G22 Foyer |
11:00am - 12:30pm | PreGAMM: How to GAMM Location: G22/020 |
1:00pm - 2:00pm | Opening: Opening Location: G26/H1 |
2:00pm - 3:00pm | PML: Prandtl Memorial Lecture: Laurette Tuckerman (Sorbonne U) Location: G26/H1 Session Chair: Dominique Thévenin |
3:00pm - 4:00pm | PL1: "Nonlocal interaction problems with anisotropy" Maria Giovanna Mora (U Pavia) Location: G26/H1 Session Chair: Sergio Conti |
4:00pm - 4:30pm | Coffee Break |
4:30pm - 6:30pm | YRM1: Mechanics and Mathematics of Sea Ice Location: G22/020 Session Chair: Carolin Mehlmann |
4:30pm - 6:30pm | YRM2: Dynamical low-rank approximation Location: G22/013 Session Chair: Dominik Sulz Session Chair: Jonas Kusch |
4:30pm - 6:30pm | YRM3: Dynamical Systems: Discretization, model reduction and learning Location: G22/H2 Session Chair: Idoia Cortes Garcia Session Chair: Katharina Klioba Session Chair: Manuel Schaller |
4:30pm - 6:30pm | YRM4: Model update and parameter identification Location: G16/H5 Session Chair: Alexander Henkes Session Chair: Henning Wessels |
4:30pm - 6:30pm | YRM5: Computational Mechanics of Active Biological Systems Location: G26/H1 Session Chair: Lena Lambers Session Chair: Sebastian Brandstäter |
7:00pm - 10:00pm | Welcome Reception: Welcome Reception Location: Johanniskirche |
Date: Tuesday, 19/Mar/2024 | |
8:30am - 10:30am | S02.01: Bone and aneurysms Location: G22/111 Session Chair: Kevin Linka |
8:30am - 10:30am | S03.01: Damage and fracture mechanics 1 Location: G22/013 Session Chair: Tim Brepols |
8:30am - 10:30am | S04.01: Various topics in Structural mechanics Location: G26/H1 Session Chair: Sven Klinkel |
8:30am - 10:30am | S05.01: Oscillations (1) Location: G22/217 Session Chair: Merten Stender Focus: Experimental Aspects |
8:30am - 10:30am | S06.2.01: Various topics in Material modelling with non-metals Location: G16/H5 Session Chair: Loredana Kehrer Session Chair: Alexander Lion |
8:30am - 10:30am | S07.01: Phase-field models Location: G16/215 Session Chair: Maximilian Reichel Session Chair: Andreas Krischok |
8:30am - 10:30am | S08.01: Material Modeling Location: G16/054 Session Chair: Lisa Scheunemann |
8:30am - 10:30am | S09.01: Various topics in Laminar flows and transition Location: G22/216 Session Chair: Olaf Wünsch |
8:30am - 10:30am | S14.01: Various topics in Applied analysis Location: G22/218 Session Chair: Patrik Knopf |
8:30am - 10:30am | S15.01: Applications of UQ Location: G22/105 Session Chair: Kerstin Lux-Gottschalk |
8:30am - 10:30am | S16.01: Topology Optimization I Location: G22/110 Session Chair: Christian Kahle Session Chair: Evelyn Herberg |
8:30am - 10:30am | S18.01: Discontinuous Galerkin and Software Location: G22/020 Session Chair: Christian Wieners |
8:30am - 10:30am | S19.01: Various topics in Optimization of Differential Equations (1) Location: G22/211 Session Chair: Hannes Meinlschmidt Session Chair: Anne-Therese Rauls-Ehlert |
8:30am - 10:30am | S20.01: Optimal control Location: G22/122 Session Chair: Kathrin Flaßkamp Session Chair: Victoria Grushkovskaya |
8:30am - 10:30am | S21.01: Mathematical Signal and Image Processing (Part I) Location: G22/208 Session Chair: Anne Wald Session Chair: Johannes Maly |
8:30am - 10:30am | S22.01: Various topics in Scientific computing Location: G22/120 Session Chair: Martin Stoll |
8:30am - 10:30am | S25.01: Various topics in Computational and mathematical methods in data science Location: G22/H2 Session Chair: Max Pfeffer |
8:30am - 10:30am | S26.01: Embedding and correlated methods Location: G22/209 Session Chair: Benjamin Stamm Session Chair: Gero Friesecke |
10:30am - 11:00am | Coffee Break |
11:00am - 12:00pm | PL2: "Contributions of 4D imaging in mechanics of materials" François Hild (ENS Paris-Saclay) Location: G26/H1 Session Chair: Stefan Hartmann |
12:00pm - 1:00pm | PL3: "Nonlinear manifold approximations for reduced-order modeling of nonlinear systems" Karen E. Willcox (UT Austin) Location: G26/H1 Session Chair: Heike Faßbender |
1:00pm - 2:00pm | Lunch Break |
2:00pm - 4:00pm | DFG-GRK 2297: Research Training Group Mathematical Complexity Reduction Location: G22/020 Session Chair: Jan Heiland Session Chair: Feliks Nüske Session Chair: Thomas Richter Different concepts of complexity reduction will be presented, spanning from model order reduction over adaptive numerical schemes to refined sparsity exploiting approaches to polynomial optimization. |
2:00pm - 4:00pm | DFG-PP 2256: Variational Methods for Predicting Complex Phenomena in Engineering Structures and Materials Location: G22/H2 Session Chair: Georg Dolzmann |
2:00pm - 4:00pm | DFG-PP 2298: Theoretical Foundations of Deep Learning Location: G22/013 Session Chair: Laura Thesing Session Chair: Gitta Kutyniok |
2:00pm - 4:00pm | DFG-PP 2311: Robust coupling of continuum-biomechanical in sili-co models to establish active biological system models for later use in clinical applications - Co-design of modeling, numerics and usability Location: G16/H5 Session Chair: Tim Ricken Session Chair: Oliver Röhrle Session Chair: Silvia Budday |
2:00pm - 4:00pm | DFG-PP 2353: Daring More Intelligence – Design Assistants in Mechanics and Dynamics Location: G26/H1 Session Chair: Peter Eberhard Session Chair: Dieter Bestle |
2:00pm - 4:00pm | DFG-PP 2410: Hyperbolic Balance Laws in Fluid Mechanics: Complexity, Scales, Randomness Location: G16/215 Session Chair: Christian Rohde Nonlinear hyperbolic balance laws are ubiquitous in the modelling of fluidmechanical processes. They enable the development of powerful numerical simulation methods that back decision-making for critical applications such as in-silico aircraft design or climate change research. However, fundamental questions about distinctive hyperbolic features remain open including the multi-scale interference of shock and shear waves, or the interplay of hyperbolic transport and random environments. The Priority Programme SPP2410 is devoted to the development of new mathematical models and methods to understand the dynamic creation of small scales and mechanisms which are either enhanced or depleted by the hyperbolic nonlinearity. |
2:00pm - 4:00pm | MS1: Distributed Control and Optimization: Theory and Applications Location: G22/105 Session Chair: Henrik Ebel Session Chair: Kathrin Flaßkamp |
2:00pm - 4:00pm | MS2: Hierarchical Modeling in Computational Engineering Location: G22/110 Session Chair: Jan Giesselmann Session Chair: Julia Kowalski Session Chair: Manuel Torrilhon |
2:00pm - 4:00pm | MS3: Matrix Nearness Problems and Applications Location: G22/111 Session Chair: Matthias Voigt Session Chair: Tim Mitchell |
2:00pm - 4:00pm | MS4: Kernel Methods in Data Analysis and Computational Science Location: G22/112 Session Chair: Jochen Garcke Session Chair: André Uschmajew |
2:00pm - 4:00pm | MS5: Free boundary problems in the sciences: PDE analysis and modeling Location: G22/120 Session Chair: Greta Marino Session Chair: Sebastian Hensel |
4:00pm - 4:30pm | Coffee Break |
4:00pm - 4:30pm | Poster1: Poster Session 1 Location: G22 Floor |
4:30pm - 6:30pm | S02.02: Constitutive modeling Location: G22/111 Session Chair: Daniel Balzani |
4:30pm - 6:30pm | S03.02: Damage and fracture mechanics 2 Location: G22/013 Session Chair: Sergey Kozinov |
4:30pm - 6:30pm | S04.02: Various topics in Structural mechanics Location: G26/H1 Session Chair: Wolfgang Dornisch |
4:30pm - 6:30pm | S05.02: Oscillations (2) Location: G22/217 Session Chair: Merten Stender Focus: Data-Driven Approaches |
4:30pm - 6:30pm | S06.2.02: Various topics in Material modelling with non-metals Location: G16/H5 Session Chair: Jaan-Willem Simon Session Chair: Alexander Lion |
4:30pm - 6:30pm | S07.02: Laser beam welding Location: G16/215 Session Chair: Lisa Scheunemann Session Chair: Andrey Gumenyuk |
4:30pm - 6:30pm | S08.02: Microstructure Location: G16/054 Session Chair: Johanna Waimann |
4:30pm - 6:30pm | S13.01: Flow control (vehicles and drag reduction) Location: G22/216 Session Chair: Jan Heiland Session Chair: Sebastian Peitz |
4:30pm - 6:30pm | S14.02: Calculus of variations and elasticity Location: G22/218 Session Chair: Jörg Weber |
4:30pm - 6:30pm | S15.02: Applications of UQ Location: G22/105 Session Chair: Andrea Barth |
4:30pm - 6:30pm | S16.02: Topology Optimization II Location: G22/110 Session Chair: Christian Kahle Session Chair: Evelyn Herberg |
4:30pm - 6:30pm | S18.02: Nonlinear and port-Hamiltonian systems Location: G22/020 Session Chair: Philip Freese |
4:30pm - 6:30pm | S19.02: Various topics in Optimization of Differential Equations (2) Location: G22/211 Session Chair: Hannes Meinlschmidt Session Chair: Anne-Therese Rauls-Ehlert |
4:30pm - 6:30pm | S20.02: Modelling & identification Location: G22/122 Session Chair: Robert Eberle Session Chair: Mieczyslaw Sylwester KUCZMA |
4:30pm - 6:30pm | S21.02: Mathematical Signal and Image Processing (Part II) Location: G22/208 Session Chair: Anne Wald Session Chair: Johannes Maly |
4:30pm - 6:30pm | S22.02: Various topics in Scientific computing Location: G22/120 Session Chair: Silke Glas |
4:30pm - 6:30pm | S24.01: History of applied mathematics and mechanics Location: G22/112 Session Chair: Holm Altenbach Session Chair: Otto Timme Bruhns |
4:30pm - 6:30pm | S25.02: Various topics in Computational and mathematical methods in data science Location: G22/H2 Session Chair: Franziska Nestler |
4:30pm - 6:30pm | S26.02: Solvation models and Molecular Dynamis Location: G22/209 Session Chair: Feliks Nüske Session Chair: Sebastian Matera |
7:30pm - 9:00pm | Public Lecture: Vakuum und Luftdruck – Otto von Guericke und die wissenschaftliche Revolution im 17. Jahrhundert (P. Streitenberger) Location: G16/H5 |
Date: Wednesday, 20/Mar/2024 | |
8:30am - 9:30am | S02.03: Multi-body dynamics Location: G22/111 Session Chair: Elmar Woschke |
8:30am - 9:30am | S04.03: Various topics in Structural mechanics Location: G26/H1 Session Chair: Oliver Weeger Session Chair: Sven Klinkel |
8:30am - 9:30am | S06.1.01: Various topics in Material modelling with metals Location: G16/H5 Session Chair: Patrick Kurzeja Session Chair: Jörn Mosler |
8:30am - 9:30am | S07.03: Laser beam welding Location: G16/215 Session Chair: Lisa Scheunemann Session Chair: Daniel Schneider |
8:30am - 9:30am | S08.03: Model Order Reduction Location: G16/054 Session Chair: Sonja Hellebrand |
8:30am - 9:30am | S10.01: Various topics in Turbulence and reactive flows Location: G22/216 Session Chair: Gabor Janiga |
8:30am - 9:30am | S14.03: Various topics in Applied analysis Location: G22/218 Session Chair: Patrik Knopf |
8:30am - 9:30am | S15.03: UQ - Multilevel sampling Location: G22/105 Session Chair: Kerstin Lux-Gottschalk |
8:30am - 9:30am | S16.03: Nonsmooth Problems I Location: G22/110 Session Chair: Evelyn Herberg Session Chair: Christian Kahle |
8:30am - 9:30am | S18.03: Application in mechanics Location: G22/020 Session Chair: Christian Wieners |
8:30am - 9:30am | S19.03: Sparsity and nonsmooth regularization in Optimization of Differential Equations Location: G22/211 Session Chair: Hannes Meinlschmidt Session Chair: Anne-Therese Rauls-Ehlert |
8:30am - 9:30am | S20.03: System analysis Location: G22/122 Session Chair: Alexander Zuyev Session Chair: Klaus Röbenack |
8:30am - 9:30am | S21.03: Mathematical Signal and Image Processing (Part III) Location: G22/208 Session Chair: Johannes Maly Session Chair: Anne Wald |
8:30am - 9:30am | S22.03: Various topics in Scientific computing Location: G22/120 Session Chair: Andrea Walther |
8:30am - 9:30am | S25.03: Various topics in Computational and mathematical methods in data science Location: G22/H2 Session Chair: Sebastian Neumayer |
8:30am - 9:30am | S26.03: Various topics Location: G22/209 Session Chair: Sebastian Matera Session Chair: Gero Friesecke |
9:30am - 10:30am | Coffee Break |
9:30am - 10:30am | Poster2: Poster Session 2 Location: G22 Floor |
10:30am - 11:30am | RvML: Richard von Mises Prize Lectures: Patrik Knopf (U Regensburg); Marco Salvalaglio (TU Dresden) Location: G26/H1 |
11:30am - 1:00pm | General Assembly: GAMM General Assembly Location: G26/H1 |
1:00pm - 2:00pm | DEKOMECH: "Deutsches Komitee für Mechanik" Location: G22/203 |
1:00pm - 2:00pm | Lunch Break |
1:00pm - 2:00pm | NIAM: Network for Industrial and Applied Mathematics General Assembly Location: G26/H1 |
1:00pm - 2:00pm | YAMM Lunch: YAMM Lunch Location: Mensa, upper floor |
2:00pm - 4:00pm | S02.04: Mechanical testing and parameters Location: G22/111 Session Chair: Jianye Shi |
2:00pm - 4:00pm | S03.03: Damage and fracture mechanics 3 Location: G22/013 Session Chair: Steffen Gerke |
2:00pm - 4:00pm | S04.04: Various topics in Structural mechanics Location: G26/H1 Session Chair: Thomas-Peter Fries |
2:00pm - 4:00pm | S05.03: Oscillations (3) Location: G22/217 Session Chair: Merten Stender Focus: Numerical Simulations |
2:00pm - 4:00pm | S06.1.02: Various topics in Material modelling with metals Location: G16/H5 Session Chair: Patrick Kurzeja Session Chair: Jörn Mosler |
2:00pm - 4:00pm | S07.04: Phase-field models, Porous media Location: G16/215 Session Chair: Ralf Jänicke Session Chair: Tim Ricken |
2:00pm - 4:00pm | S08.04: Machine Learning Location: G16/054 Session Chair: Richard Ostwald |
2:00pm - 4:00pm | S10.02: Various topics in Turbulence and reactive flows Location: G22/216 Session Chair: Gabor Janiga |
2:00pm - 4:00pm | S12.01: Waves and Acoustics Location: G22/112 Session Chair: Natalie Rauter Session Chair: Wolfgang Weber |
2:00pm - 4:00pm | S14.04: Phase-field models Location: G22/218 Session Chair: Harald Garcke |
2:00pm - 4:00pm | S15.04: UQ and dynamical systems Location: G22/105 Session Chair: Lorenzo Tamellini |
2:00pm - 4:00pm | S16.04: Shape and Topology Optimization Location: G22/110 Session Chair: Evelyn Herberg Session Chair: Christian Kahle |
2:00pm - 4:00pm | S18.04: Structure preserving methods Location: G22/020 Session Chair: Christian Wieners |
2:00pm - 4:00pm | S19.04: Control, feedback and stabilization in Optimization of Differential Equations Location: G22/211 Session Chair: Hannes Meinlschmidt Session Chair: Anne-Therese Rauls-Ehlert |
2:00pm - 4:00pm | S20.04: Data-based methods & learning Location: G22/122 Session Chair: Friedrich Philipp Session Chair: Amine Othmane |
2:00pm - 4:00pm | S21.04: Mathematical Signal and Image Processing (Part IV) Location: G22/208 Session Chair: Johannes Maly Session Chair: Anne Wald |
2:00pm - 4:00pm | S22.04: Various topics in Scientific computing Location: G22/120 Session Chair: Andrea Walther |
2:00pm - 4:00pm | S25.04: Various topics in Computational and mathematical methods in data science Location: G22/H2 Session Chair: André Uschmajew |
2:00pm - 4:00pm | S26.04: Tensor methods and DMRG Location: G22/209 Session Chair: Reinhold Schneider Session Chair: Michael Herbst |
4:00pm - 4:30pm | Coffee Break |
4:30pm - 6:30pm | S01.01: in Focus SPP 2353: Daring More Intelligence – Design Assistants in Mechanics and Dynamics Location: G22/217 Session Chair: Peter Eberhard |
4:30pm - 6:30pm | S02.05: Brain Location: G22/111 Session Chair: Silvia Budday |
4:30pm - 6:30pm | S03.04: Damage and fracture mechanics 4 Location: G22/013 Session Chair: Bjoern Kiefer |
4:30pm - 6:30pm | S04.05: Various topics in Structural mechanics Location: G26/H1 Session Chair: Kerstin Weinberg Session Chair: Tim Ricken |
4:30pm - 6:30pm | S06.2.03: Various topics in Material modelling with non-metals Location: G16/H5 Session Chair: Hagen Holthusen Session Chair: Loredana Kehrer |
4:30pm - 6:30pm | S07.05: Porous media, Thermomechanical problems Location: G16/215 Session Chair: Lars Radtke Session Chair: Seyed Farhad Hosseini |
4:30pm - 6:30pm | S08.05: Interfaces/Size Effects/Higher-Order Continua Location: G16/054 Session Chair: Knut Andreas Meyer |
4:30pm - 6:30pm | S11.01: Interfacial Transport, Mass Transfer and Flow Instabilities Location: G22/216 Session Chair: Mathis Fricke Session Chair: Tomislav Maric |
4:30pm - 6:30pm | S12.02: Waves and Acoustics Location: G22/112 Session Chair: Wolfgang Weber Session Chair: Natalie Rauter |
4:30pm - 6:30pm | S14.05: PDEs related to fluid mechanics Location: G22/218 Session Chair: Xian Liao |
4:30pm - 6:30pm | S15.05: Methodologies for forward UQ Location: G22/105 Session Chair: Andrea Barth |
4:30pm - 6:30pm | S16.05: Nonsmooth Problems II Location: G22/110 Session Chair: Evelyn Herberg Session Chair: Christian Kahle |
4:30pm - 6:30pm | S17.01: Applied and Numerical Linear Algebra Location: G22/208 Session Chair: Kathryn Lund |
4:30pm - 6:30pm | S18.05: Solvers Location: G22/020 Session Chair: Christian Wieners |
4:30pm - 6:30pm | S19.05: Shape and topology optimization in Optimization of Differential Equations (1) Location: G22/211 Session Chair: Hannes Meinlschmidt Session Chair: Anne-Therese Rauls-Ehlert |
4:30pm - 6:30pm | S20.05: Data-based methods & learning Location: G22/122 Session Chair: Katharina Bieker Session Chair: Lukas Lanza |
4:30pm - 6:30pm | S25.05: Various topics in Computational and mathematical methods in data science Location: G22/H2 Session Chair: Max Pfeffer |
4:30pm - 6:30pm | S26.05: Eigenvalue problems and Gross-Pitaevskii equation Location: G22/209 Session Chair: Sebastian Matera Session Chair: Feliks Nüske |
7:30pm - 11:00pm | Conference Dinner: Conference Dinner Location: Festung Mark |
Date: Thursday, 21/Mar/2024 | |
8:30am - 10:30am | S01.02: Robotic Applications Location: G22/217 Session Chair: Tamara Nestorovic |
8:30am - 10:30am | S02.06: Arterial and cardiac mechanics Location: G22/111 Session Chair: Justyna Anna Niestrawska |
8:30am - 10:30am | S03.05: Damage and fracture mechanics 5 Location: G22/013 Session Chair: Stefan Löhnert |
8:30am - 10:30am | S04.06: Various topics in Structural mechanics Location: G26/H1 Session Chair: Steffen Freitag Session Chair: Okyay Altay |
8:30am - 10:30am | S06.2.04: Various topics in Material modelling with non-metals Location: G16/H5 Session Chair: Matthias Bohnen Session Chair: Loredana Kehrer |
8:30am - 10:30am | S07.06: Chemo-/thermo-/hygro-/electro/-mechanical coupling Location: G16/215 Session Chair: Sonja Hellebrand Session Chair: Dominik Brands |
8:30am - 10:30am | S08.06: Machine Learning/TFA/Mean-Field Location: G16/054 Session Chair: Stephan Wulfinghoff |
8:30am - 10:30am | S11.02: Analytical and Numerical Methods for Two-Phase Flows Location: G22/216 Session Chair: Mathis Fricke Session Chair: Kohei Soga Session Chair: Tomislav Maric |
8:30am - 10:30am | S14.06: Hyperbolic PDEs Location: G22/218 Session Chair: Xian Liao |
8:30am - 10:30am | S15.06: UQ - Sampling and rare events estimation Location: G22/105 Session Chair: Lorenzo Tamellini |
8:30am - 10:30am | S17.02: Applied and Numerical Linear Algebra Location: G22/208 Session Chair: Kathryn Lund |
8:30am - 10:30am | S18.06: Adaptive methods Location: G22/020 Session Chair: Philip Freese |
8:30am - 10:30am | S19.06: Numerical analysis and parameter identification in Optimization of Differential Equations Location: G22/211 Session Chair: Hannes Meinlschmidt Session Chair: Anne-Therese Rauls-Ehlert |
8:30am - 10:30am | S20.06: Nonlinear control Location: G22/122 Session Chair: Thomas Berger Session Chair: Jan Heiland |
8:30am - 10:30am | S23.01: Applied Operator Theory 1 Location: G22/112 Session Chair: Amru Hussein Session Chair: Martin Grothaus |
8:30am - 10:30am | S25.06: Various topics in Computational and mathematical methods in data science Location: G22/H2 Session Chair: Martin Stoll |
8:30am - 10:30am | S26.06: Transport, dynamics and learning Location: G22/209 Session Chair: Michael Herbst Session Chair: Benjamin Stamm |
10:30am - 11:00am | Coffee Break |
11:00am - 12:00pm | PL4: "Dynamics and control of aerial manipulation" Michael Beitelschmidt (TU Dresden) Location: G26/H1 Session Chair: Peter Eberhard |
12:00pm - 1:00pm | PL5: "Conquering the quantum world: old problems and new challenges for the applied mathematics community" Eric Cancès (École des Ponts Paris) Location: G26/H1 Session Chair: Gero Friesecke |
1:00pm - 2:00pm | GAMM-Rep: Internes Treffen der lokalen GAMM-Repräsentant*innen Location: G05/205 - Senate Room |
1:00pm - 2:00pm | Lunch Break |
2:00pm - 4:00pm | S01.03: Dynamics and Multibody Systems – Fundamentals and Application Location: G22/217 Session Chair: Tamara Nestorovic Session Chair: Fabian Schmidtchen |
2:00pm - 4:00pm | S02.07: Multi-scale modeling Location: G22/111 Session Chair: Lena Lambers |
2:00pm - 4:00pm | S03.06: Damage and fracture mechanics 6 Location: G22/013 Session Chair: Andreas Ricoeur |
2:00pm - 4:00pm | S04.07: Various topics in Structural mechanics Location: G26/H1 Session Chair: Andreas Zilian Session Chair: Stephan Wulfinghoff |
2:00pm - 4:00pm | S06.1.03: Various topics in Material modelling with metals Location: G16/H5 Session Chair: Alexander Niehüser |
2:00pm - 4:00pm | S07.07: Magnetic/ferrorelectric/dielectric/piezoelectric materials Location: G16/215 Session Chair: Matthias Graf Session Chair: Klaus Hackl |
2:00pm - 4:00pm | S08.07: FFT and Solver Location: G16/054 Session Chair: Johanna Waimann |
2:00pm - 4:00pm | S11.03: Viscoelastic Flows, Mixture Flows and Contact Line Dynamics Location: G22/216 Session Chair: Mathis Fricke Session Chair: Tomislav Maric |
2:00pm - 4:00pm | S14.07: Various topics in Applied analysis Location: G22/218 Session Chair: Markus Schmidtchen |
2:00pm - 4:00pm | S17.03: Applied and Numerical Linear Algebra Location: G22/208 Session Chair: Davide Palitta |
2:00pm - 4:00pm | S18.07: Time discretisation Location: G22/020 Session Chair: Philip Freese |
2:00pm - 4:00pm | S19.07: Shape and topology optimization in Optimization of Differential Equations (2) Location: G22/211 Session Chair: Hannes Meinlschmidt Session Chair: Anne-Therese Rauls-Ehlert |
2:00pm - 4:00pm | S20.07: Control of distributed-parameter systems Location: G22/122 Session Chair: Klaus Röbenack Session Chair: Abdurrahman Irscheid |
2:00pm - 4:00pm | S23.02: Applied Operator Theory 2 Location: G22/112 Session Chair: Martin Grothaus Session Chair: Amru Hussein |
2:00pm - 4:00pm | S25.07: Various topics in Computational and mathematical methods in data science Location: G22/H2 Session Chair: Franziska Nestler |
2:00pm - 4:00pm | S26.07: Various Topics Location: G22/209 Session Chair: Muhammad Hassan Session Chair: Reinhold Schneider |
4:00pm - 4:30pm | Coffee Break |
4:30pm - 5:30pm | PL6: "Dynamic fracture simulations with peridynamics and phase-field fracture" Kerstin Weinberg (U Siegen) Location: G26/H1 Session Chair: Stefanie Reese |
5:40pm - 6:40pm | S01.04: Dynamic and Mechatronic Systems – Modelling, Simulation, Control Location: G22/217 Session Chair: Amit Kumar Pal Session Chair: Atta Oveisi |
5:40pm - 6:40pm | S04.08: Various topics in Structural mechanics Location: G26/H1 Session Chair: André Hürkamp Session Chair: Steffen Freitag |
5:40pm - 6:40pm | S06.1.04: Various topics in Material modelling with metals Location: G16/H5 Session Chair: Stefan Prüger Session Chair: Jörn Mosler |
5:40pm - 6:40pm | S06.2.05: Various topics in Material modelling with non-metals Location: G22/013 Session Chair: Nicolas Christ Session Chair: Alexander Lion |
5:40pm - 6:40pm | S07.08.1: Magnetic/ferrorelectric/dielectric/piezoelectric materials Location: G16/215 Session Chair: Maximilian Reichel Session Chair: Bjoern Kiefer |
5:40pm - 6:40pm | S07.08.2: Fluid-structure interaction Location: G22/H2 Session Chair: Dominik Brands Session Chair: Sonja Hellebrand |
5:40pm - 6:40pm | S08.08: Advanced Numerical and Experimental Techniques Location: G16/054 Session Chair: Fadi Aldakheel |
5:40pm - 6:40pm | S18.08: Multiscale methods Location: G22/020 Session Chair: Philip Freese |
5:40pm - 6:40pm | S20.08: System analysis Location: G22/122 Session Chair: Yevgeniia Yevgenieva Session Chair: Daniel Gerbet |
Date: Friday, 22/Mar/2024 | |
8:30am - 10:30am | S01.05: Modelling and Simulation of Dynamic Multibody Systems Location: G22/217 Session Chair: Amit Kumar Pal Session Chair: Atta Oveisi |
8:30am - 10:30am | S02.08: Mechanobiology Location: G22/111 Session Chair: Kian Abdolazizi |
8:30am - 10:30am | S03.07: Damage and fracture mechanics 7 Location: G22/013 Session Chair: Fadi Aldakheel |
8:30am - 10:30am | S04.09: Various topics in Structural mechanics Location: G26/H1 Session Chair: Christina Völlmecke |
8:30am - 10:30am | S06.2.06: Various topics in Material modelling with non-metals Location: G16/H5 Session Chair: Daniel Juhre Session Chair: Alexander Lion |
8:30am - 10:30am | S07.09.1: Magnetic/ferrorelectric/dielectric/piezoelectric materials, Coupled flow problems Location: G16/215 Session Chair: Stefan Hartmann Session Chair: Jörg Schröder |
8:30am - 10:30am | S07.09.2: Coupling strategies Location: G22/H2 Session Chair: Lars Radtke Session Chair: Alexander Düster |
8:30am - 10:30am | S08.09: Material Modeling Location: G16/054 Session Chair: Kai Langenfeld |
8:30am - 10:30am | S13.02: Flow control (turbulence and reduced-order modelling) Location: G22/216 Session Chair: Marten Klein Session Chair: Jan Heiland |
8:30am - 10:30am | S17.04: Applied and Numerical Linear Algebra Location: G22/208 Session Chair: Davide Palitta |
8:30am - 10:30am | S18.09: Finite elements Location: G22/020 Session Chair: Christian Wieners |
8:30am - 10:30am | S20.09: Model order reduction Location: G22/122 Session Chair: Volker Mehrmann Session Chair: Ion Victor Gosea |
10:30am - 11:00am | Coffee Break |
11:00am - 12:00pm | PL7: "Solving massive combinatorial optimization problems with PDE constraints" Sven Leyffer (Argonne National Labs) Location: G26/H1 Session Chair: Andrea Walther |
12:00pm - 1:00pm | PL8: "Mixed-initiative engineering design" Stefanie Elgeti (TU Vienna) Location: G26/H1 Session Chair: Julia Kowalski |
1:00pm - 2:00pm | Closing: Closing Location: G26/H1 |