Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

 
 
Session Overview
Date: Wednesday, 17/Mar/2021
8:30am
-
9:30am
S02.03: Implants & virtual injury criteria
Location: Z002
Chair: Dominik Schillinger
 
8:30am - 8:50am

Long-Term Stability and Debonding of Cementless Implants

K. Immel, V.-H. Nguyen, G. Haiat, R. A. Sauer



8:50am - 9:10am

Testing individualized trauma implants via a new workflow under realistic daily life scenarios

M. Roland, R. Martin, T. Tjardes, B. Bouillon, D. Stefan



9:10am - 9:30am

An Active Female Human Body Model for Simulation of Rear-End Impact Scenarios

C. Kleinbach, F. Kempter, J. Fehr

S03.03: Experimental damage and fracture mechanics
Location: Z003
Chair: Stefan Hartmann
 
8:30am - 8:50am

Porosity analysis in advanced materials for aero engines

S.-M. Rauscher, A. Raina, I. Kaleel



8:50am - 9:10am

Damage and fracture of the optimized X0-specimen

S. Gerke, J. Liedmann, M. Brünig, F.-J. Barthold

S04.03: Data-driven approach
Location: Z004
Chair: Christian J. Cyron
 
8:30am - 8:50am

A data-driven approach for the structural analysis of hybrid metal-fiber reinforced plastic laminates

A. Hürkamp, F. Rothe, K. Dröder



8:50am - 9:10am

Lapping as a tribological system and parameter identification aspects

R. Bilz, K. M. de Payrebrune



9:10am - 9:30am

Minimum weight design of curvilinearly grid-stiffened variable-stiffness composite fuselage panels considering buckling and manufacturing constraints

A. Alhaj Ahmad, C. Mittelstedt



9:30am - 9:50am

Sandwich panels with functionally graded strut-based lattice cores

H. Georges, C. Mittelstedt, W. Becker

S06.03: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Björn Kiefer
Chair: Stefan Diebels
 
8:30am - 8:50am

Neural networks for structural optimisation of mechanical metamaterials

S. Bronder, S. Diebels, A. Jung



8:50am - 9:10am

Applications of a hybrid approach to describe the elastic-plastic deformation behavior of foam like media involving neural networks

M. Abendroth, A. Malik, G. Hütter, B. Kiefer



9:10am - 9:30am

Concentration-Specific Constitutive Modeling of Gelatin Based on Artificial Neural Networks

K. P. Abdolazizi, K. Linka, C. J. Cyron

S08.03: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Natalie Rauter
 
8:30am - 8:50am

Relaxed micromorphic modeling of finite-size mechanical metamaterials

G. Rizzi, P. Neff, A. Madeo



8:50am - 9:10am

Transparent relaxed micromorphic description of anisotropy in metamaterials

M. V. d'Agostino, A. Madeo, P. Neff

S08.04: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Matti Schneider
 
8:30am - 8:50am

Multiscale modelling of the cyclic behavior of metallic materials with graded microstructure

J. A. Kuhn, P. Sonnweber-Ribic, M. Schneider, T. Böhlke



8:50am - 9:10am

Integral-type non-local damage simulation of composites using mean-field homogenization methods

P. Lenz, R. Mahnken

S15.03: Stochastic Analysis and Processes
Location: Z015
Chair: Andera Barth
 
8:30am - 8:50am

Strong convergence rates for space-time discrete numerical approximation schemes for stochastic Burgers equations

M. Hutzenthaler, A. Jentzen, F. Lindner, P. Pusnik



8:50am - 9:10am

Hyperbolic conservation laws with stochastic jump coefficient

L. Brencher, A. Barth



9:10am - 9:30am

Modeling of directional uncertainty using moments of the angular central Gaussian

F. Ospald, R. Herzog

S18.04: Time discretization for PDEs
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
 
8:30am - 8:50am

Continuous Galerkin Schemes for Semi-Explicit Differential-Algebraic Equations

R. Altmann, R. Herzog



8:50am - 9:10am

Uzawa-type iterative methods for double saddle point problems in poromechanics

J. K. Kraus



9:10am - 9:30am

Evaluation and development of a spectral deferred correction method for convection-diffusion equations

M. Grotteschi, M. Guesmi, J. Stiller

S20.03: Applied Control Theory
Location: Z020
Chair: Lars Grüne
Chair: Moritz Schulze Darup
 
8:30am - 8:50am

Idiophones - even simple looking musical instruments are very demanding

P. Eberhard, P. Bestle, M. Hanss



8:50am - 9:10am

A transfer operator based computational study of mixing processes in open flow systems

A. Klünker, K. Padberg-Gehle



9:10am - 9:30am

Trajectory Planning for Closed Kinematic Chains Applied to Cooperative Motions in Health Care

C. Knoll, X. Jia, K. Röbenack

S21.03: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
 
8:30am - 8:50am

The Deep Capsule Prior - Unsupervised image processing for computed tomography

M. Schmidt, A. Denker, J. Leuschner



8:50am - 9:10am

Generating a Real World Traffic Sign Object Detection Dataset via Bootstrapping using Synthetic Data

L.-M. Evers



9:10am - 9:30am

3D Gamma Image Reconstruction using Deep Convolutional Neural Networks for Proton Beam Therapy

J. N. Basalyga, G. Kroiz, C. A. Barajas, M. K. Gobbert, P. Maggi, J. Polf

S22.01: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Matthias Bolten
 
8:30am - 8:50am

A novel black-box preconditioning strategy for high-throughput density-functional theory

M. F. Herbst, A. Levitt, E. Cancès



8:50am - 9:10am

Optimal experiment design with respect to electrode configurations for a piezoelectric problem

V. Schulze, S. Schmidt, B. Jurgelucks, N. Feldmann, L. Claes



9:10am - 9:30am

On Defect Characterization in Carbon Fiber Reinforced Polymer via Gradient-based Optimization

B. Jurgelucks, J. Bulling, A. Walther, J. Prager

         
9:30am
-
10:00am
PS2: Poster Session 2
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
 

Chance-constrained optimal control of hyperbolic supply systems

K. Lux, S. Göttlich, O. Kolb



Automated shape differentiation and optimization using NGSolve

P. Gangl, K. Sturm, M. Neunteufel, J. Schöberl



Shape Optimization in Shape Spaces

K. Welker



Structure Preserving Model Order Reduction by Parameter Optimization

P. Schwerdtner, T. Mitchell, M. Voigt



Adaptive concepts in POD model reduction

C. Gräßle, M. Hinze



Model Order Reduction in Production Engineering

F. Key



Machine Learning for Nonlinear Dynamics

M. Stender

10:00am
-
10:30am
PS3: Poster Session 3
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
 

Cooperative Object Transportation: Modeling, Control Design and Experiments

H. Ebel, P. Eberhard



Reconstruction of quasi-local numerical effective models

A. Caiazzo, R. Maier, D. Peterseim



Mathematical analysis and simulation of field models in accelerator circuits

I. Cortes Garcia



Motion design of structures based on a variational formulation

R. Sachse, M. Bischoff



A mixed phase-field fracture model - numerical simulation compared to experiments in punctured EPDM strips

K. Mang, A. Fehse, N. H. Kröger, T. Wick



Dislocation density tensors in finite plasticity

T. Kaiser, A. Menzel

10:30am
-
11:30am
RvML 20/21 2
Location: W001
Chair: Peter Wriggers
Chair: Achim Ilchmann
11:30am
-
1:00pm
GAMM General Assembly
1:00pm
-
2:00pm
DKM: Plenary Meeting DEKOMECH
Location: W005
Chair: Andreas Menzel
YAMM Lunch
Chair: Johanna Waimann
Chair: Tobias Kaiser
2:00pm
-
4:00pm
S01.03: Collision and Nonlinear Dynamics of Rigid Bodies
Location: Z001
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
 
2:00pm - 2:40pm

An extended version of the Intermediate Axis Theorem for a freely rotating rigid body

R. I. Leine, G. Capobianco



2:40pm - 3:00pm

Derivation of Analytical, Closed-form Formulas for the Calculations of the Instantaneous Screw Axes of Arbitrary Rigid 3D Multi-Body Systems

J. Boungard, J. Wackerfuß



3:00pm - 3:20pm

Modeling the Evolution of a cluster of gravitating bodies taking into account their absolutely inelastic collisions

D. G. Kiryan, G. V. Kiryan



3:20pm - 3:40pm

Analysis of Flexible Multibody Impact Simulations Using Reduced Isogeometric Finite Element Models

T. Rückwald, A. Held, R. Seifried



3:40pm - 4:00pm

Improved collision detection for rigid body simulations

U. J. Römer, A. Fidlin, W. Seemann

S02.04: Arteries
Location: Z002
Chair: Daniel Balzani
 
2:00pm - 2:40pm

Unraveling the principles of vascular mechanobiology across the scales

C. J. Cyron, J. F. Eichinger, D. Paukner, R. C. Aydin



2:40pm - 3:00pm

Macroscopic modelling of stress driven anisotropic growth in bioengineered tissues

L. Lamm, H. Holthusen, C. Böhm, S. Jockenhövel, S. Reese



3:00pm - 3:20pm

Influence of residual stresses and fiber orientation on smooth muscle contraction in arterial walls

K. Uhlmann, D. Balzani



3:20pm - 3:40pm

Multi-layered tissue models in patient-specific simulations of aortic dissection

R. Schussnig, K. Bäumler, T.-P. Fries

S03.04: Gradient damage and plasticity
Location: Z003
Chair: Björn Kiefer
 
2:00pm - 2:20pm

A computational framework for gradient-enhanced damage -- implementation and applications

R. Schulte, R. Ostwald, L. Sprave, A. Menzel



2:20pm - 2:40pm

Modeling gradient-enhanced anisotropic ductile damage: Application to low cycle fatigue

K. Langenfeld, K. Möhring, F. Walther, J. Mosler



2:40pm - 3:00pm

Anisotropic plasticity - regularised damage material model for sheet metals

J. Friedlein, J. Mergheim, P. Steinmann



3:00pm - 3:20pm

Nonlocal damage modelling for finite element simulations of ductile steel sheets under multiaxial loading

M. Nahrmann, A. Matzenmiller



3:20pm - 3:40pm

Reduced integration-based solid and solid-shell finite elements for gradient-extended damage

O. Barfusz, T. van der Velden, T. Brepols, S. Reese



3:40pm - 4:00pm

A gradient-enhanced micro-polar damage-plasticity approach for modeling mode I and mode II failure of concrete

M. Neuner, G. Hofstetter

S04.04: SBFEM & Miscellaneous
Location: Z004
Chair: Carolin Birk
 
2:00pm - 2:20pm

A comparative study of numerical approaches for the computation of effective properties of micro-heterogeneous materials

R. Assaf, L. Scheunemann, C. Birk, J. Schröder



2:20pm - 2:40pm

A combination of the SBFEM and transfinite elements for modeling three-dimensional structures on octree-meshes

H. Gravenkamp, A. A. Saputra, S. Duczek



2:40pm - 3:00pm

Image-based stress analysis of porous structures produced by freeze casting

C. Birk, D. C. Lupascu



3:00pm - 3:20pm

A NURBS enhanced polygonal element formulation based on the scaled boundary method for the analysis of solids in boundary representation

R. Reichel, S. Klarmann, S. Klinkel



3:20pm - 3:40pm

Back Calculation of Internal Forces of Concrete Skyscrapers by means of In Situ Monitoring

H. W. Müllner, W. Wallisch, P. Kremnitzer



3:40pm - 4:00pm

A homogenisation approach for shell structures using scaled boundary isogeometric analysis on RVE-level

L. Mester, S. Klarmann, S. Klinkel

S04.05: Dynamics & Time integration methods
Location: Z025
Chair: Michael Groß
 
2:00pm - 2:20pm

Space-time integration in structural dynamics using the proper generalized decomposition

F. Bamer, N. Shirafkan, M. Stoffel, B. Markert



2:20pm - 2:40pm

An energy-momentum scheme for extended continuum models with rotational degrees of freedom

M. Groß, J. Dietzsch, I. Kalaimani



2:40pm - 3:00pm

Analysis of higher order accurate time integration schemes within multifield plasticity

B. Schröder, D. Kuhl



3:00pm - 3:20pm

Inverse dynamics of nonlinear elastic ropes and the method of characteristics

T. Ströhle, P. Betsch



3:20pm - 3:40pm

A mixed finite element formulation for energy-momentum time integrations of composites with fiber bending stiffness

J. Dietzsch, M. Groß, I. Kalaimani



3:40pm - 4:00pm

Simulation of the dynamic properties of open cell foams by means of a macroscopic stochastic model

S. Kirchhof, A. Ams

S05.03: Non-smooth dynamics & Control
Location: Z005
Chair: Johann Groß
 
2:00pm - 2:20pm

Efficient surrogate strategy for investigating stick-slip instability

A. Fau, J. N. Fuhg



2:20pm - 2:40pm

Quenching friction-induced oscillations in multibody-systems

S. Keller, W. Seemann



2:40pm - 3:00pm

On the orbital stability of periodic trajectories of systems with discontinuous right-hand sides

A. Zuyev, P. Benner, A. Seidel-Morgenstern



3:00pm - 3:20pm

Mitigation of Resonant Vibrations using Impact Absorbers

M. Krack



3:20pm - 3:40pm

Stability analysis of dynamic extremum seeking systems via Lie brackets approximations

V. Grushkovska

S06.04: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Lisa Scheunemann
Chair: Johanna Waimann
 
2:00pm - 2:20pm

Constitutive modeling of austenitic TRIP-steels at small scales -- mean-field homogenization and simulation of oligo-crystals

S. Prüger, B. Kiefer



2:20pm - 2:40pm

Constitutive modelling of the strain induced martensite transformation observed in metastable austenitic steels and TRIP steels

H. K. Thammineni, T. Zhu, M. Smaga, T. Beck, R. Müller



2:40pm - 3:00pm

Intermetallic compounds formation during solid-state joining of an Al-Mg alloy via a multiphase-field approach

S. H. Raza, B. Klusemann



3:00pm - 3:20pm

The First Stage of Firn Densification - An Evaluation of Grain Boundary Sliding

T. Schultz, R. Müller, D. Gross, A. Humbert



3:20pm - 3:40pm

The effect of phase transformation on residual stress evolution during cooling

S. Uebing, D. Brands, L. Scheunemann, J. Schröder



3:40pm - 4:00pm

Work - conjugacy of stress and strain tensors and its role in 3D hyperelastic isotropic material formulation

A. Dutzler, W. Guggenberger

S06.05: Material modelling in solid mechanics
Location: Z026
Chair: Holger Steeb
 
2:00pm - 2:20pm

Experimental and numerical investigation on the mechanical behavior of 3D printed TPU

R. Landgraf, E. Oelsch, V. Steiniger, J. Ihlemann



2:20pm - 2:40pm

Structural topology optimization of 3D-printable microlattices for lightweight materials

A. Krischok, M.-A. Keip



2:40pm - 3:00pm

Numerical modelling for non-isothermal quasi-static experiments of SLS-PA12

I. Sagradov, D. Schob, H. Sparr, R. Roszak, P. Maasch



3:00pm - 3:20pm

Hysteretic behaviour of octet-truss lattice material with shape memory

M. Kuczma



3:20pm - 3:40pm

Numerical investigation of the mechanical properties of an amorphous network glass

J. Stratmann, F. Ebrahem, F. Bamer, B. Markert

S07.03: Porous Media
Location: Z007
Chair: Tim Ricken
 
2:00pm - 2:40pm

Freezing of sea ice with inhomogeneous material distribution using the Theory of Porous Media

A. Schwarz, J. Bluhm, J. Schröder, S. Skatulla



2:40pm - 3:00pm

In Silico Modeling of Coupled Physical-Biogeochemical (P-BGC) Processes in Antarctic Sea Ice

A. Thom, T. Ricken



3:00pm - 3:20pm

Coupled simulation of deep tunnel advance in initially saturated Innsbruck quartz phyllite

P. Gamnitzer, M. Schreter, M. Neuner, G. Hofstetter



3:20pm - 3:40pm

Geometrically and Physically Nonlinear Coupled Consolidation Problem

N. B. Artamonova, S. V. Sheshenin

S08.05: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Geralf Hütter
 
2:00pm - 2:20pm

Predictive modeling and simulation of silica aerogels by using aggregated structures

R. Abdusalamov, P. Pandit, M. Itskov, B. Milow, A. Rege



2:20pm - 2:40pm

Geometric and finite element modeling of biopolymer aerogels to characterize their microstructural and mechanical properties

R. Chandrasekaran, M. Hillgärtner, A. Rege, B. Milow, M. Itskov



2:40pm - 3:00pm

The Effect of Functionally-Graded Voids and GNPs on the DamageTolerance of Polyurethane Foam Core

A. Y. Al-Maharma, P. Sendur, S. P. Patil, B. Markert



3:00pm - 3:20pm

New problems in homogenization: Layer- vs bulk properties

R. Glüge, R. Falkenberg



3:20pm - 3:40pm

Applications of the Asymptotic Homogenization to Materials with Periodic and Non-Periodic Micro Structures

S. V. Sheshenin, N. B. Artamonova, P. D. Klementyev



3:40pm - 4:00pm

A model order reduction technique for FFT-based microstructure simulation using a geometrically adapted reduced set of frequencies

C. Gierden, J. Waimann, B. Svendsen, S. Reese

S08.06: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Daniel Peterseim
 
2:00pm - 2:20pm

Tensor refinement for multiscale diffusion

V. Kazeev



2:20pm - 2:40pm

Homogenization of linearized elasticity in a two-component medium with slip displacement conditions

T. Lochner, M. A. Peter



2:40pm - 3:00pm

Multiscale FEM for light propagation through realistic photonic crystals

M. Kozon, M. Schlottbom, J. J. van der Vegt, W. L. Vos



3:00pm - 3:20pm

Numerical Homogenization of the Maxwell-Debye system

J. P. Freese, C. Wieners, D. Gallistl



3:20pm - 3:40pm

Mesh-free methods for parametrized partial differential equations

C. Rieger



3:40pm - 4:00pm

Parametric FEM for computational homogenization of heterogeneous materials with random voids

D. Pivovarov, J. Mergheim, K. Willner, P. Steinmann

S10.03: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
 
2:00pm - 2:20pm

On symmetry induced scaling laws for arbitrary moments and its validation using channel flow DNS at Re_tau=10^4

M. Oberlack, S. Hoyas, F. A. Ávila, S. Kraheberger



2:20pm - 2:40pm

Contribution of Large and Very Large Scale Motions to the Turbulent Kinetic energy in Turbulent Pipe Flow

Z. Hallol, S. Merbold, C. Egbers



2:40pm - 3:00pm

Interaction of the Large-Scale Motions with the Near-Wall Turbulence in Pipe Flows

S. Richter, Z. Hallol, E.-S. Zanoun, C. Egbers



3:00pm - 3:20pm

Data-driven identification of the spatiotemporal structure of turbulent flows by streaming Dynamic Mode Decomposition

R. Yang, X. Zhang, P. Reiter, M. Linkmann, O. Shishkina

S12.01: Waves and acoustics for solid materials
Location: Z012
Chair: Fabian Duddeck
 
2:00pm - 2:20pm

Influence of the correlation model on the continuous mode conversion

E. Zimmermann, W. Weber



2:20pm - 2:40pm

Heuristic dispersion design of discrete periodic systems

A. Tkachuk, M. Tkachuk



2:40pm - 3:00pm

On the analysis of contact acoustic nonlinearities caused by sub-surface cracks in vibrating beams

M. Schagerl, C. Kralovec



3:00pm - 3:20pm

On the forward simulation and cost functions for the ultrasonic material characterization of polymers

D. Itner, H. Gravenkamp, D. Dreiling, N. Feldmann, B. Henning



3:20pm - 3:40pm

High Accuracy Measurements of Lamb Waves Using 2D Fourier Transform and Laser Vibrometry

T. Barth, R. Lammering

S14.03: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Helmut Abels
 
2:00pm - 2:20pm

The waiting time phenomenon in a Lagrangian discretization

J. Fischer, D. Matthes



2:20pm - 2:40pm

On Echo Chains in the Euler Equations as a Linear Mechanism: Blow-up and Modified Asymptotics

C. Zillinger, Y. Deng



2:40pm - 3:00pm

The Jordan-Moore-Gibson-Thompson equation of nonlinear acoustics: Well-posedness and singular limit for vanishing relaxation time

B. Kaltenbacher, V. Nikolic



3:00pm - 3:20pm

Homogenisation of Stokes Flow in a Porous Medium with Evolving Microstructure

D. M. Wiedemann, M. A. Peter



3:20pm - 3:40pm

Stochastic homogenization on perforated domains

M. Heida

S15.04: Uncertain Problems
Location: Z015
Chair: Haakon Andreas Hoel
 
2:00pm - 2:20pm

Tensor-Galerkin POD for Efficient Uncertainty Quantification in PDEs with Multivariate Random Parameters

P. Benner, J. Heiland



2:20pm - 2:40pm

Efficient Computation of the Optimal Bounds on the Probability of Failure of a Sheet Metal Forming Process

N. Miska, D. Balzani



2:40pm - 3:00pm

Optimal sensor placement for thermo-elastic coupled machine models

A. Naumann, R. Herzog

S16.03: Optimization
Location: Z016
Chair: Kathrin Welker
 
2:00pm - 2:20pm

An Active Signature Methode for Constrained Optimization Using Abs-Linearization

T. Kreimeier, A. Walther, A. Griewank



2:20pm - 2:40pm

Scalable solvers for PDE constrained shape optimization of cellular composites

A. Vogel, M. Siebenborn



2:40pm - 3:00pm

Efficient level set-based topology optimization of flexible multibody systems using radial basis functions

A. Azari Nejat, A. Held, R. Seifried



3:00pm - 3:20pm

Surface Metrics and Geometrical Constraints Within CAD-Free Adjoint-Based Fluid Dynamic Shape Optimization

N. Kühl, P. M. Müller, M. Siebenborn, T. Rung



3:20pm - 3:40pm

Topology and material optimization including a filter to smooth fiber pathways

D. R. Jantos, K. Hackl, J. Philipp

S17.03: Data, random walks, and parallelism
Location: Z017
Chair: John William Pearson
 
2:00pm - 2:40pm

Numerical Linear Algebra in Data Assimilation

M. Freitag



2:40pm - 3:00pm

A computational framework for handling semi infinite quasi-Toeplitz matrices

S. Massei, D. A. Bini, B. Meini, L. Robol



3:00pm - 3:20pm

Multivalent Binding Kinetics as an Invariant Subspace Projection of Markov Processes

M. Weber, F. Erlekam, M. Zumbansen

S18.05: Space-Time discretizations
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
2:00pm - 2:40pm

Stabilized Nitsche fictitious domain method with higher order variational space-time discretization for the Navier--Stokes equations

M. Bause, M. Anselmann



2:40pm - 3:00pm

Space-time methods for the Stokes problem: dynamic meshes

I. Voulis



3:00pm - 3:20pm

PDEs on Domains with Time-Dependent Topology

M. von Danwitz, V. Karyofylli, N. Hosters, M. Behr



3:20pm - 3:40pm

A Space-Time Method for Maxwell's Equations

J. I. M. Hauser, O. Steinbach



3:40pm - 4:00pm

Time-Continuous Simplex Space-Time Finite Element Method and Model Order Reduction for Deforming Domain Problems

F. Key, M. von Danwitz, F. Ballarin, S. Elgeti, M. Behr, G. Rozza

S19.03: Learning, Stabilization and Networks
Location: Z019
Chair: Daniel Wachsmuth
 
2:00pm - 2:20pm

Optimal feedback stabilization via deep neural network approximation

D. Walter, K. Kunisch



2:20pm - 2:40pm

Sparse optimization of integral shallow neural networks

K. Pieper, A. Petrosyan



2:40pm - 3:00pm

Adjoint Based Optimal Control of District Heating Networks

D. Linn, J. Mohring, R. Pinnau



3:00pm - 3:20pm

Solution and Applications of PDE Constrained Inverse Problems related to Turbulence Modeling

R. Pochampalli, N. R. Gauger

S20.04: Robust Control
Location: Z020
Chair: Jens Saak
 
2:00pm - 2:40pm

Numerical Methods for H-infinity-Control of Large-Scale Systems

N. Aliyev, P. Benner, E. Mengi, T. Mitchell, P. Schwerdtner, M. Voigt



2:40pm - 3:00pm

Convex Synthesis of Accelerated Gradient Algorithms

C. Scherer, C. Ebenbauer



3:00pm - 3:20pm

Optimization of the distance to non-passivity and instability via robust realizations

V. Mehrmann, P. Van Dooren



3:20pm - 3:40pm

The missing link between the output and the H2-norm of bilinear systems

M. Redmann



3:40pm - 4:00pm

Minimality of Linear Switched Systems with known switching signal

M. S. Hossain, S. Trenn

S21.04: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
 
2:00pm - 2:40pm

Challenges in dynamic imaging

B. Hahn, S. Blanke, M. Kienle, A. Wald



2:40pm - 3:00pm

Unsupervised classification with orthogonal projections

A. Breger, M. Ehler



3:00pm - 3:20pm

A Generative Variational Model for Inverse Problems in Imaging

A. Habring, M. Holler



3:20pm - 3:40pm

Shape Reconstruction of Inclusions in Elastic Bodies Based on Real Data via Monotonicity-based Methods

S. Eberle, B. Harrach, J. Moll

S22.02: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Matthias Bolten
 
2:00pm - 2:20pm

Beam-to-solid interaction - From embedded fibers towards contact

I. Steinbrecher, A. Popp



2:20pm - 2:40pm

Graph-based Tensile Strength Simulations of Composite Nonwovens

M. Harmening



2:40pm - 3:00pm

Asymptotically Justified Boundary Conditions for Numerics of a Viscoelastic Two-Phase Melt Spinning Model

M. Ettmüller, W. Arne, N. Marheineke, R. Wegener



3:00pm - 3:20pm

A fast and low-memory isogeometric Galerkin method for Karhunen-Loève approximation of random fields with emphasis on large-scale 3D applications

M. Ł. Mika, R. R. Hiemstra, M. M. Dannert, D. Schillinger, U. Nackenhorst, T. J. R. Hughes



3:20pm - 3:40pm

Modeling the Effective Transdermal and Lateral Diffusivities in Stratum Corneum using Homogenization

J. Wang, G. Wittum, J. Nitsche, A. Naegel



3:40pm - 4:00pm

Multiscale Modeling of Skin Penetration

A. Nägel

   
4:00pm
-
4:30pm
B5: Coffee Break
4:30pm
-
6:30pm
S01.04: Control Strategies for Multi-body Systems
Location: Z001
Chair: Simon R. Eugster
 
4:30pm - 5:10pm

On the numerical behaviour of constrained mechanical systems within the framework of optimal control

S. Schneider, P. Betsch



5:10pm - 5:30pm

Internal Dynamics of multibody systems

T. Berger, L. Lanza



5:30pm - 5:50pm

MBS model for design and control of a hydrofoil boat

M. Graf



5:50pm - 6:10pm

Time-Optimal Control of a Moon Landing - Ascent, Descent, and Aborts

P. Eichmeir, T. Lauß, W. Steiner

S02.05: Muscle & heart
Location: Z002
Chair: Christian J. Cyron
 
4:30pm - 4:50pm

Computational Challenges in Modelling the Musculoskeletal System

O. Röhrle, O. Avci



4:50pm - 5:10pm

Characterisation of passive mechanical properties in healthy and infarcted rat myocardium

D. Martonová, M. Alkassar, J. Seufert, D. Holz, M. T. Duong, B. Reischl, O. Friedrich, S. Leyendecker



5:10pm - 5:30pm

Applicability of the pseudo-electrocardiogram approach in virtual laboratory studies: Comparison with full numerical simulations based on the bidomain model

D. Ogiermann, L. E. Perotti, D. Balzani

S03.05: Composites
Location: Z003
Chair: Stefan Löhnert
 
4:30pm - 4:50pm

Experiment and simulation of a single-fiber push-out test on glass fiber reinforced SMC

B. Rohrmüller, P. Gumbsch, J. Hohe



4:50pm - 5:10pm

Analysis of the influence of process-induced damage on the fracture behaviour – a study on remote laser cut carbon fibre reinforced polymers

B. Schmidt, M. Rose, M. Zimmermann, M. Kästner



5:10pm - 5:30pm

Semi-analytical method for the stress analysis of transverse cracks in composite structures

C. Peiler, A. Kappel, C. Mittelstedt



5:30pm - 5:50pm

A semi-analytical approach for the efficient prediction of thermally induced interface crack initiation at bi-material free edges

S. Dölling, S. Bremm, A. Kohlstetter, J. Felger, W. Becker



5:50pm - 6:10pm

A general sandwich-type model for delamination failure in angle-ply laminates under thermo-mechanical loading

C. Frey, S. Dölling, W. Becker

S04.06: Optimization
Location: Z004
Chair: Ingo Muench
 
4:30pm - 4:50pm

Constrained motion design for adaptive structures based on a variational formulation

R. Sachse, F. Geiger, M. Bischoff



4:50pm - 5:10pm

Multiscale modeling and optimization of hierarchical plant structures

D. Schillinger, T. Gangwar, K. P. Smith, J. D. Heuschele



5:10pm - 5:30pm

Tail end prediction of structural response using neural networks

D. Thaler, F. Bamer, B. Markert



5:30pm - 5:50pm

Topology evolution of composite structures based on a phase field model

J. B. Wulf, I. Muench

S04.07: Vibrations & Waves
Location: Z025
Chair: Kerstin Weinberg
 
4:30pm - 4:50pm

Correction of wave signals for PMMA Split Hopkinson pressure bar setups

S. Bieler, K. Weinberg



4:50pm - 5:10pm

Efficient computation of coupled bending and torsion vibrations of slender structures with an axially moving eccentric load

H. J. Holl, L. Keplinger



5:10pm - 5:30pm

On the impact of the jerk on structural dynamics

W. Steiner



5:30pm - 5:50pm

Application of variable excitation frequency for amplitude reduction

V. Simader, H. J. Holl



5:50pm - 6:10pm

Transversal vibrations of belt drives with various time-varying belt lengths

D. Schnürer, H. J. Holl



6:10pm - 6:30pm

A Mixed Acoustic Fluid Finite Element in Boundary Representation for Fluid-Structure Interaction

B. Sauren, S. Klinkel, S. Klarmann

S05.04: Rotor dynamics
Location: Z005
Chair: Elmar Woschke
 
4:30pm - 4:50pm

Passage through resonance of two coupled exciters

T. Yüzbasioglu, F. Alexander



4:50pm - 5:10pm

Influence of lubricant film cavitation on the vibration behaviour of semi-floating ring supported turbocharger rotor

C. Ziese, C. Irmscher, E. Woschke



5:10pm - 5:30pm

Deformations of a piezo-actuated bearing ring in journal bearings

A. Bitner, W. Seemann



5:30pm - 5:50pm

Influence of thermally induced changes in lubricating gap clearance and oil viscosity on nonlinear oscillations of hydrodynamically supported rotors

C. Irmscher, C. Ziese, E. Woschke

S06.06: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Michele Marino
 
4:30pm - 4:50pm

A robust hybrid-element family for strongly compressed hyperelastic materials

P. Schneider, J. Schönherr, C. Mittelstedt



4:50pm - 5:10pm

Calibration of the Material-Point-Method for machining simulation

S. F. Maassen, R. Niekamp, J. Schröder, P. Wiederkehr, W. Theisen



5:10pm - 5:30pm

Computational Stability Analysis of Diffusion-Deformation Processes at Finite Strains

S. Nirupama Sriram, E. Polukhov, M.-A. Keip



5:30pm - 5:50pm

Electro-magneto-mechanical response of polycrystalline materials: computational homogenization based on the Virtual Element Method

C. Böhm, B. Hudobivnik, P. Wriggers, M. Marino



5:50pm - 6:10pm

Efficient modeling of material dissolution in electrochemical machining

T. van der Velden, B. Rommes, A. Klink, S. Reese, J. Waimann



6:10pm - 6:30pm

Thermomechanical and multiscale modeling of polymeric materials with complex microstructures

S. Aygün, S. Klinge

S08.07: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Gianluca Rizzi
 
4:30pm - 4:50pm

Recent advancements of the multiscale Capriccio method for polymers

S. Pfaller, C. Bauer, M. Ries, W. Zhao



4:50pm - 5:10pm

Aspects of adaptive discrete-to-continuum modelling of thermoplastics

C. Bauer, S. Pfaller



5:10pm - 5:30pm

Modeling Size Effects in Polymer Nano-Composites

P. Kumar, J. Mergheim



5:30pm - 5:50pm

Consideration of the nano- and microscale structure of semi-crystalline polymers in constitutive material models

T. D. Horn, H. Wulf, J. Ihlemann



5:50pm - 6:10pm

Fundamentals of electro-mechanically coupled computational multiscale formulations for electrical conductors

T. Kaiser, A. Menzel



6:10pm - 6:30pm

Simulation of granular materials with the discrete element method to investigate their suitability as crash-absorber in ship collisions

S. Kraus, C. Woitzik, M. Dosta, A. Düster

S08.08: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Patrick Kurzeja
 
4:30pm - 4:50pm

A numerical method for computing the effective crack resistance of heterogeneous media

M. Schneider



4:50pm - 5:10pm

Damage identification in concrete using CODA waves: Multiscale computational modeling and feature engineering

G. Vu, J. J. Timothy, L. A. Saydak, E. H. Saenger, G. Meschke



5:10pm - 5:30pm

Modeling technique for the linear-elastic material behavior of short fiber-reinforced composites using random fields

N. Rauter, R. Lammering



5:30pm - 5:50pm

Numerical model reduction of the electro-chemically coupled multi-scale transport of Li-ions in structural battery electrolytes

V. Tu, K. Runesson, F. Larsson, L. E. Asp, R. Jänicke



5:50pm - 6:10pm

Computational Modelling and Design of Compressible Cementitious Composite Materials

T. Iskhakov, J. J. Timothy, G. Meschke



6:10pm - 6:30pm

On selective homogenization in multi-scale phase-field fracture model

R. Bharali, F. Larsson, R. Jänicke

S10.04: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Sven Eckert
 
4:30pm - 4:50pm

Turbulent flow over heterogeneous roughness

B. Frohnapfel, K. Schaefer, P. Forooghi, A. Stroh



4:50pm - 5:10pm

Simulation of flow over pseudo-random rough surfaces

J. Yang, A. Stroh, S. Jakirlic, B. Frohnapfel, P. Forooghi



5:10pm - 5:30pm

Rotating spherical gap convection in the micro-gravity experiments GeoFlow and AtmoFlow

F. Zaussinger, P. Haun, V. Travnikov, C. Egbers, P. Szabo



5:30pm - 5:50pm

Measurement error of tracer-based velocimetry in flow with inhomogeneous refractive indices

H. Li, D. Xu, M. Avila



5:50pm - 6:10pm

Kolmogorov’s similarity hypotheses application in research of the turbulent swirl flows in pipe generated by the various axial fan geometries

D. Cantrak, N. Jankovic, M. Nedeljkovic



6:10pm - 6:30pm

Application of the One-Dimensional Turbulence model for the evaluation of collection efficiencies in wire-tube electrostatic precipitators

J. A. Medina Mendez, H. Schmidt

S12.02: Waves and acoustics for multi-physics
Location: Z012
Chair: Fabian Duddeck
 
4:30pm - 4:50pm

Seismic Exploration in Tunneling using Full Waveform Inversion with a Frequency Domain Model

C. Riedel, K. Musayev, M. Baitsch, K. Hackl



4:50pm - 5:10pm

A hybrid approach for parametric studies of wave phenomena in multi-layered waveguides with cracks, electrodes and piezoelectric transducers

M. Golub, A. N. Shpak, S. I. Fomenko, O. V. Doroshenko, C. Zhang



5:10pm - 5:30pm

Maximizing electromagnetic chirality by means of an asymptotic perturbation formula

M. Knöller



5:30pm - 5:50pm

A localized meshless collocation method based on semi-analytical basis functions for bandgap calculation of elastic waves in phononic crystals

Z. Fu, L. Li, Y. Gu



5:50pm - 6:10pm

Numerical Analysis of a Levitation Device using High-Order Accurate Methods

T. Gleim, H. Chen

S14.04: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Manuel Friedrich
 
4:30pm - 4:50pm

Coarse-graining via EDP-convergence for linear fast-slow reaction-diffusion systems

A. Stephan



4:50pm - 5:10pm

On the entropy method for a drift-diffusion model with trap-assisted recombination and self-consistent potential

K. Fellner, M. Kniely



5:10pm - 5:30pm

Segregation and Gap Formation in Cross-Diffusion Models

J.-F. Pietschmann, M. Burger, J. A. Carrillo, M. Schmidtchen



5:30pm - 5:50pm

Space-Time Sobolev Regularity for the Porous Medium Equation

B. Gess, J. Sauer, E. Tadmor

S15.05: Applications
Location: Z015
Chair: Felix Lindner
 
4:30pm - 4:50pm

On the influence of surface roughness on friction-induced oscillations

L. J. Oestringer, C. Proppe



4:50pm - 5:10pm

Design of a 3D composite structure considering data uncertainties and various failure mechanisms

M. Drieschner, Y. Petryna, L. Eichner



5:10pm - 5:30pm

Stochastic Variational Bayes Estimation for Multi-Site Daily Precipitation Data

R. Majumder, N. K. Neerchal, M. K. Gobbert, A. Mehta



5:30pm - 5:50pm

Probability of Hitting the Target with an Imperfectly Manufactured Projectile

Z. Trzun, M. Vrdoljak



5:50pm - 6:10pm

The stochastic performance evolution analysis of long span steel arch bridge based on long-term time-varying reliability

M. Xiong

S16.04: Optimization
Location: Z016
Chair: Andrea Walther
 
4:30pm - 4:50pm

Damage Optimisation for Air Bending

F. Guhr, F.-J. Barthold



4:50pm - 5:10pm

Shape optimization of the X0-specimen for biaxial experiments

J. Liedmann, S. Gerke, F.-J. Barthold, M. Brünig



5:10pm - 5:30pm

Bounded factor width matrices and sums of k-nomial squares.

M. Saee, J. Gouveia, A. Kovacec



5:30pm - 5:50pm

Withdrawn Talk

T. Withdrawn



5:50pm - 6:10pm

On the Development of a Primal and Continuous Adjoint Computational Model to Minimize Hemolysis in Biomedical Applications

G. Bletsos, N. Kühl, T. Rung



6:10pm - 6:30pm

A novel approach for the consideration of plastic material behavior in thermodynamic topology optimization

M. Kick, P. Junker

S17.04: Sylvester equations, Ricatti equations, and polynomials
Location: Z017
Chair: Kirk M Soodhalter
 
4:30pm - 4:50pm

Solving differential Riccati equations: A nonlinear space-time method using tensor trains

T. Breiten, S. Dolgov, M. Stoll



4:50pm - 5:10pm

Roots of multivariate polynomials from tensor decompositions

P. Kürschner, L. De Lathauwer



5:10pm - 5:30pm

Distance problems for dissipative Hamiltonian systems and related matrix polynomials

C. Mehl, V. Mehrmann, M. Wojtylak



5:30pm - 5:50pm

Parameter estimation for orthogonal polynomial moments

F. Schneppe, D. Lorenz



5:50pm - 6:10pm

Structure Preserving Approximation and Integration of Hamiltonian Systems

M.-N. Senn, H. Faßbender



6:10pm - 6:30pm

On the efficient solution of large-scale algebraic Riccati equations with banded data

D. Palitta, V. Simoncini

S18.06: Adaptive discretizations
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
 
4:30pm - 4:50pm

Adaptive spectral Galerkin methods for parabolic evolution problems in space-time FOSLS formulation

T. Raasch



4:50pm - 5:10pm

Adaptive Patankar--Runge--Kutta methods

H. Podhaisky, A. Meister, S. Kopecz



5:10pm - 5:30pm

An Adaptive FE Solver with Domain Decomposition for the Time Harmonic Maxwell Equations

S. Beuchler, S. Kinnewig, P. König, T. Wick



5:30pm - 5:50pm

A polynomial-degree-robust a posteriori error estimator for Nédélec discretizations of magnetostatic problems

J. Gedicke, S. Geevers, I. Perugia, J. Schöberl



5:50pm - 6:10pm

A PU localization for space-time goal oriented adaptive refinement for time dependent PDEs

J. P. Thiele, T. Wick

S19.04: Algorithms and Numerical Methods
Location: Z019
Chair: Johannes Pfefferer
Chair: Constantin Christof
 
4:30pm - 4:50pm

Global and local pointwise error estimates for finite element approximations to the Stokes problem on convex polyhedra

N. Behringer, D. Leykekhman, B. Vexler



4:50pm - 5:10pm

The use of goal oriented error estimation for Model Predictive Control

L. Grüne, M. Schaller, A. Schiela



5:10pm - 5:30pm

Reliable Finite Element Error Estimates for Optimal Control of Elliptic PDEs with Random Inputs

J. Milz



5:30pm - 5:50pm

Coupling Stochastic Gradient Methods with Mesh Refinement for PDE Constrained Optimization under Uncertainty

C. Geiersbach, W. Wollner



5:50pm - 6:10pm

Model predictive control with residual-based time adaptivity

A. Alla, C. Gräßle, M. Hinze



6:10pm - 6:30pm

Optimal control of pedestrian dynamics

R. Herzog, J. Pietschmann, A. Stötzner, M. Winkler

S20.05: DAE and Hamiltonian Systems
Location: Z020
Chair: Kathrin Flaßkamp
Chair: Stephan Trenn
 
4:30pm - 4:50pm

Impulse free stabilization of switched differential algebraic equations

P. Wijnbergen



4:50pm - 5:10pm

The differentiation index of nonlinear differential-algebraic equations versus the relative degree of nonlinear control systems.

Y. Chen, S. Trenn



5:10pm - 5:30pm

Asymptotic stability of neutral delay equations via semi-explict time-integration

B. Unger



5:30pm - 5:50pm

Symplectic Partitioned Runge-Kutta Methods for High-Order Approximation in Linear-Quadratic Optimal Control of Hamiltonian Systems

M. Herrmann-Wicklmayr, K. Flaßkamp



5:50pm - 6:10pm

Realization of port-Hamiltonian systems

K. CHERIFI, V. MEHRMANN



6:10pm - 6:30pm

Learning Mechanical Systems by Hamiltonian Neural Networks

E. Dierkes, K. Flaßkamp

S21.05: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
 
4:30pm - 4:50pm

Order-p means, M-smoothers, and PDEs

M. Welk



4:50pm - 5:10pm

Stochastic level-set segmentation on images with uncertain data

E. Theilen, T. Preusser



5:10pm - 5:30pm

Robust PCA via Matrix-Free Regularized Reaper

R. Beinert, G. Steidl



5:30pm - 5:50pm

Convergence of Pixel-Driven Projection Methods

R. Huber, K. Bredies



5:50pm - 6:10pm

Convolutional Proximal Neural Networks and Plug-and-Play Algorithms

M. Bačák, J. Hertrich, S. Neumayer, G. Steidl



6:10pm - 6:30pm

Controlling Neural Networks via Energy Dissipation

M. Moeller, T. Möllenhoff, D. Cremers

S22.03: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Benjamin Jurgelucks
 
4:30pm - 4:50pm

Optimizing MGRIT and Parareal coarse-grid operators for linear advection

H. De Sterck, R. D. Falgout, S. Friedhoff, O. A. Krzysik, S. P. MacLachlan



4:50pm - 5:10pm

Parareal for coupled differential algebraic equations

I. Cortes Garcia, I. Kulchytska-Ruchka, S. Schöps



5:10pm - 5:30pm

Parallel-in-Time Simulation of an Induction Machine using MGRIT

J. Hahne, S. Friedhoff, M. Bolten, S. Schöps



5:30pm - 5:50pm

A multigrid preconditioner for an entropy stable Space-Time Discontinuous Galerkin Spectral Element method

L. M. Verbach, P. Birken, G. Gassner



5:50pm - 6:10pm

An asynchronous time-integration method for nonlinear structural dynamics and its parallel implementation

A. Seibold, D. Rixen



6:10pm - 6:30pm

On Next-Generation Time Stepping Methods for Weather and Climate Simulations

M. Schreiber

S23.01: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Birgit Jacob
 
4:30pm - 5:10pm

L^p Spectrum of Ornstein-Uhlenbeck operators

R. Schnaubelt



5:10pm - 5:50pm

The fast-sorption--fast-surface-reaction limit of a heterogeneous catalysis model

B. Augner, D. Bothe



5:50pm - 6:30pm

Split-operator algorithm for the Moyal equation. Comparative studies of second and fourth order factorizations

D. T. Kołaczek, B. J. Spisak, M. Wołoszyn, M. Wojtylak