Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

 
Filter by Track or Type of Session 
 
 
Session Overview
Date: Monday, 15/Mar/2021
1:30pm
-
2:00pm
Opening
Location: W001
2:00pm
-
3:30pm
PML: Prandtl Lecture
Location: W002
Chair: Martin Oberlack
3:30pm
-
4:30pm
RvML 20/21 1
Location: W001
Chair: Ulisse Stefanelli
Chair: Paul Steinmann
4:30pm
-
5:00pm
B1: Coffee Break
5:00pm
-
7:00pm
YRM1: Algorithms for coupled multi-physics problems
Location: Z001
Chair: Matthias Mayr
Chair: Alexander Heinlein
YRM2: Rank structured matrix and tensor techniques
Location: Z002
Chair: Stefano Massei
Chair: Davide Palitta
YRM3: Recent developments in Isogeometric Analysis for Flow Problems
Location: Z003
Chair: Philipp Morgenstern
Chair: Andreas Apostolatos
YRM4: Modelling, simulation and data-driven analysis of molecular systems
Location: Z004
Chair: Feliks Nüske
YRM5: Complexity Reduction in Optimal Control
Location: Z005
Chair: Silke Manuela Glas
Chair: Carmen Gräßle
YRM6: Novel discretization methods for phase-field modeling in fracture mechanics
Location: Z006
Chair: Fleurianne Bertrand
Date: Tuesday, 16/Mar/2021
8:30am
-
10:30am
S01.01: Numerical Methods in Multi-body Dynamics
Location: Z001
Chair: Simon R. Eugster
S02.01: Growth
Location: Z002
Chair: Silvia Budday
S03.01: Phase-field modeling of fracture I
Location: Z003
Chair: Fadi Aldakheel
S04.01: FE-technique & IGA (1/2)
Location: Z004
Chair: Thomas-Peter Fries
S05.01: System dynamics
Location: Z005
Chair: Elmar Woschke
S06.01: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Jörn Mosler
S07.01: Modelling the Behaviour of Magneto-active Materials
Location: Z007
Chair: Karl A. Kalina
S08.01: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Dietmar Gallistl
S10.01: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
S11.01: Bubbles and Droplets
Location: Z011
Chair: Dirk Peschka
Chair: Markus Scholle
S14.01: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Marita Thomas
S15.01: Machine Learning and Inverse Problems
Location: Z015
Chair: Andera Barth
S16.01: Optimization
Location: Z016
Chair: Martin Siebenborn
S17.01: Krylov convergence behavior, eigenvalue problems, and GR decompositions
Location: Z017
Chair: John William Pearson
S18.01: Concepts in the Finite Element Method
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
S19.01: Shape and Topology Optimization
Location: Z019
Chair: Constantin Christof
Chair: Johannes Pfefferer
S20.01: Learning-based and Distributed MPC
Location: Z020
Chair: Moritz Schulze Darup
S21.01: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
10:30am
-
11:00am
B2: Coffee Break
11:00am
-
12:00pm
PL1
Location: W001
Chair: Alexander Düster
12:00pm
-
1:00pm
PL2
Location: W002
Chair: Andreas Meister
1:00pm
-
2:00pm
B3: Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
DFG-PP 1748: Reliable simulation techniques in solid mechanics.
Location: Z005
Chair: Jörg Schröder
Chair: Thomas Wick
DFG-PP 1798: Compressed sensing in information processing (CoSIP)
Location: Z006
Chair: Robert J. Kunsch
DFG-PP 1881: Turbulent Superstructures
Location: Z007
Chair: Jörg Schumacher
DFG-PP 1886: Polymorphic uncertainty modelling for the numerical design of structures
Location: Z008
Chair: Michael Kaliske
DFG-PP 1897: Novel approaches for influencing vibrations by means of deliberately introduced dissipation
Location: Z009
Chair: Peter Eberhard
Chair: Elizaveta Shishova
DFG-PP 1962: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems
Location: Z010
Chair: Michael Hinze
DFG-PP 2020: Cyclic deterioration of high-performance concrete in an experimental-virtual lab
Location: Z011
Chair: Stefan Löhnert
Chair: Fadi Aldakheel
Chair: Johannes Storm
DFG-PP 2256: Variational Methods for Predicting Complex Phenomena in Engineering Structures and Materials
Location: Z012
Chair: Georg Dolzmann
MS1: Computational Photonics
Location: Z001
Chair: Bernd Witzigmann
MS2: Symbolic computation methods for differential equations, dynamical systems, and control theory
Location: Z002
Chair: Werner M. Seiler
Chair: Eva Zerz
MS3: Dissipativity, Turnpikes, and Optimal Control
Location: Z003
Chair: Timm Faulwasser
Chair: Lars Grüne
The talks in the session explain how the concepts of dissipativity and turnpikes help to understand the qualitative behaviour of solutions to optimal control problems.
MS4: Advanced experimental and computational techniques in polymer mechanics
Location: Z004
Chair: Jean-Benoit LE CAM
Chair: Vu Ngoc Khiêm
4:00pm
-
4:30pm
PS1: Poster Session 1
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
4:30pm
-
6:30pm
S01.02: Dynamics of Rods and Soft Robotics
Location: Z001
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
S02.02: TPM & parameter identification
Location: Z002
Chair: Oliver Röhrle
S03.02: Phase-field modeling of fracture II
Location: Z003
Chair: Ralf Müller
S04.02: FE-technique & IGA (2/2)
Location: Z004
Chair: Peter Betsch
S05.02: Multi-field & vehicle dynamics
Location: Z005
Chair: Johann Groß
S06.02: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Jörn Mosler
S07.02: Discretization Methods
Location: Z007
Chair: Dominik Schillinger
S08.02: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Malte A. Peter
S10.02: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Sven Eckert
S11.02: Multiphase Flows
Location: Z011
Chair: Markus Scholle
Chair: Helmut Abels
Chair: Dirk Peschka
S14.02: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Alexander Mielke
S15.02: (Multilevel) Monte Carlo Methods
Location: Z015
Chair: Felix Lindner
S16.02: Optimization
Location: Z016
Chair: Martin Siebenborn
S17.02: Optimization, network analysis, and fluids
Location: Z017
Chair: Kirk M Soodhalter
S18.02: Numerics for Hyperbolic PDEs
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
S18.03: Surface PDEs and unfitted discretizations
Location: Z028
Chair: Christoph Lehrenfeld
S19.02: Non-smooth Systems
Location: Z019
Chair: Max Winkler
S20.02: Model Order Reduction and System Identification
Location: Z020
Chair: Jens Saak
S21.02: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
S24.01: History of Mechanics and Mathematics
Location: Z024
Chair: Otto Timme Bruhns
Chair: Dietmar Gross
       
6:30pm
-
7:30pm
B4: Coffee Break
7:30pm
-
9:30pm
PubLec: Public Lecture
Location: W004
Chair: Detlef Kuhl
Chair: Hartmut Hetzler
Date: Wednesday, 17/Mar/2021
8:30am
-
9:30am
S02.03: Implants & virtual injury criteria
Location: Z002
Chair: Dominik Schillinger
S03.03: Experimental damage and fracture mechanics
Location: Z003
Chair: Stefan Hartmann
S04.03: Data-driven approach
Location: Z004
Chair: Christian J. Cyron
S06.03: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Björn Kiefer
Chair: Stefan Diebels
S08.03: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Natalie Rauter
S08.04: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Matti Schneider
S15.03: Stochastic Analysis and Processes
Location: Z015
Chair: Andera Barth
S18.04: Time discretization for PDEs
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
S20.03: Applied Control Theory
Location: Z020
Chair: Lars Grüne
Chair: Moritz Schulze Darup
S21.03: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
S22.01: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Matthias Bolten
 
9:30am
-
10:00am
PS2: Poster Session 2
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
10:00am
-
10:30am
PS3: Poster Session 3
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
10:30am
-
11:30am
RvML 20/21 2
Location: W001
Chair: Peter Wriggers
Chair: Achim Ilchmann
11:30am
-
1:00pm
GAMM General Assembly
1:00pm
-
2:00pm
DKM: Plenary Meeting DEKOMECH
Location: W005
Chair: Andreas Menzel
YAMM Lunch
Chair: Johanna Waimann
Chair: Tobias Kaiser
2:00pm
-
4:00pm
S01.03: Collision and Nonlinear Dynamics of Rigid Bodies
Location: Z001
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
S02.04: Arteries
Location: Z002
Chair: Daniel Balzani
S03.04: Gradient damage and plasticity
Location: Z003
Chair: Björn Kiefer
S04.04: SBFEM & Miscellaneous
Location: Z004
Chair: Carolin Birk
S04.05: Dynamics & Time integration methods
Location: Z025
Chair: Michael Groß
S05.03: Non-smooth dynamics & Control
Location: Z005
Chair: Johann Groß
S06.04: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Lisa Scheunemann
Chair: Johanna Waimann
S06.05: Material modelling in solid mechanics
Location: Z026
Chair: Holger Steeb
S07.03: Porous Media
Location: Z007
Chair: Tim Ricken
S08.05: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Geralf Hütter
S08.06: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Daniel Peterseim
S10.03: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
S12.01: Waves and acoustics for solid materials
Location: Z012
Chair: Fabian Duddeck
S14.03: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Helmut Abels
S15.04: Uncertain Problems
Location: Z015
Chair: Haakon Andreas Hoel
S16.03: Optimization
Location: Z016
Chair: Kathrin Welker
S17.03: Data, random walks, and parallelism
Location: Z017
Chair: John William Pearson
S18.05: Space-Time discretizations
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
S19.03: Learning, Stabilization and Networks
Location: Z019
Chair: Daniel Wachsmuth
S20.04: Robust Control
Location: Z020
Chair: Jens Saak
S21.04: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
S22.02: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Matthias Bolten
   
4:00pm
-
4:30pm
B5: Coffee Break
4:30pm
-
6:30pm
S01.04: Control Strategies for Multi-body Systems
Location: Z001
Chair: Simon R. Eugster
S02.05: Muscle & heart
Location: Z002
Chair: Christian J. Cyron
S03.05: Composites
Location: Z003
Chair: Stefan Löhnert
S04.06: Optimization
Location: Z004
Chair: Ingo Muench
S04.07: Vibrations & Waves
Location: Z025
Chair: Kerstin Weinberg
S05.04: Rotor dynamics
Location: Z005
Chair: Elmar Woschke
S06.06: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Michele Marino
S08.07: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Gianluca Rizzi
S08.08: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Patrick Kurzeja
S10.04: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Sven Eckert
S12.02: Waves and acoustics for multi-physics
Location: Z012
Chair: Fabian Duddeck
S14.04: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Manuel Friedrich
S15.05: Applications
Location: Z015
Chair: Felix Lindner
S16.04: Optimization
Location: Z016
Chair: Andrea Walther
S17.04: Sylvester equations, Ricatti equations, and polynomials
Location: Z017
Chair: Kirk M Soodhalter
S18.06: Adaptive discretizations
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
S19.04: Algorithms and Numerical Methods
Location: Z019
Chair: Johannes Pfefferer
Chair: Constantin Christof
S20.05: DAE and Hamiltonian Systems
Location: Z020
Chair: Kathrin Flaßkamp
Chair: Stephan Trenn
S21.05: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
S22.03: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Benjamin Jurgelucks
S23.01: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Birgit Jacob
     
Date: Thursday, 18/Mar/2021
8:30am
-
10:30am
S01.05: Modeling of Elastic Multi-body Systems
Location: Z001
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
S02.06: Cells
Location: Z002
Chair: Tim Ricken
S03.06: Wear, fatigue and residual stresses
Location: Z003
Chair: Markus Kästner
S04.08: Model order reduction & Reanalysis
Location: Z004
Chair: Wilfried Becker
S06.07: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Daniel Balzani
Chair: Kai Willner
S07.04: Fluid-Structure Interaction
Location: Z007
Chair: Elfriede Friedmann
S08.09: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Marco Valerio d'Agostino
S08.10: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Jan Zeman
S09.01: Stability and Transition
Location: Z009
Chair: Ilya Barmak
S10.05: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
S14.05: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Elisa Davoli
S16.05: Optimization
Location: Z016
Chair: Winnifried Wollner
S18.07: Miscellaneous
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
S20.06: (Non)linear, Stochastic and Chaotic Systems
Location: Z020
Chair: Klaus Röbenack
Chair: Moritz Schulze Darup
S21.06: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
S22.04: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Andrea Walther
S23.02: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Hafida Laasri
 
10:30am
-
11:00am
B6: Coffee Break
11:00am
-
12:00pm
PL3
Location: W001
Chair: Stefan Diebels
12:00pm
-
1:00pm
PL4
Location: W002
Chair: Matthias Bolten
1:00pm
-
2:00pm
B7: Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
S02.07: Hydrogels & tissue engineering
Location: Z002
Chair: Silvia Budday
S03.07: Theory and numerics
Location: Z003
Chair: Geralf Hütter
S04.09: Lattice Bolzmann & Peridynamics
Location: Z004
Chair: Felix Diewald
S04.10: Material & Slip/Friction
Location: Z025
Chair: Franz-Joseph Barthold
S06.08: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Daniel Juhre
Chair: Stefan Löhnert
Chair: Rainer Glüge
S07.05: Hydrogels
Location: Z007
Chair: Thomas Wallmersperger
S08.11: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Dennis M. Kochmann
S09.02: Particulate and non-Newtonian Flows
Location: Z009
Chair: Peter Ehrhard
S10.06: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
S12.03: Waves and acoustics for fluids and viscous materials
Location: Z012
Chair: Fabian Duddeck
S13.01: Flow control
Location: Z013
Chair: Olaf Wünsch
S14.06: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Barbara Kaltenbacher
S16.06: Optimization
Location: Z016
Chair: Roland Herzog
S18.08: Model order reduction
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
S18.09: Flow problems
Location: Z028
Chair: Christoph Lehrenfeld
S21.07: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
S22.05: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Benjamin Jurgelucks
S23.03: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Ivan Veselic
4:00pm
-
4:30pm
B8: Coffee Break
4:30pm
-
5:30pm
PL5
Location: W003
Chair: Helmut Abels
5:40pm
-
6:40pm
S18.10: Flow problems II
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
S22.06: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Matthias Bolten
Date: Friday, 19/Mar/2021
8:30am
-
10:30am
S04.11: Composite/laminates + Miscellaneous
Location: Z004
Chair: Christian Mittelstedt
S06.09: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Fabian Sewerin
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Nugzar Shavlakadze
S07.06: Thermodynamics
Location: Z007
Chair: Andreas Menzel
S09.03: Boundary Layers and other Topics
Location: Z009
Chair: Hendrik C. Kuhlmann
S14.07: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Dorothee Knees
S18.11: Structural Mechanics
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
S22.07: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Simon R. Eugster
S23.04: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Roland Schnaubelt
10:30am
-
11:00am
B9: Coffee Break
11:00am
-
12:00pm
PL6
Location: W001
Chair: Jörg Schumacher
12:00pm
-
1:00pm
PL7
Location: W002
Chair: Otto Timme Bruhns
1:00pm
-
1:30pm
Closing
Location: W003

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GAMM 2020 / 2021
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.139+TC
© 2001 - 2021 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany