Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

 
Filter by Track or Type of Session 
Only Sessions at Date / Time 
 
 
Session Overview
Date: Thursday, 18/Mar/2021
8:30am
-
10:30am
S01.05: Modeling of Elastic Multi-body Systems
Location: Z001
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
 
8:30am - 8:50am

Identification, Modeling and Simulation of Vibration Characteristics of a Painting

Y. Gao, P. Ziegler, P. Eberhard



8:50am - 9:10am

Improving energy efficiency of bipedal walking using nonlinear compliant mechanisms

Y. Luo, M. Zirkel, U. J. Römer, L. Zentner, A. Fidlin



9:10am - 9:30am

Consideration of rubber bushings in a multi-body simulation by detailed finite element models

P. Marter, C. Daniel, F. Duvigneau, E. Woschke, D. Juhre



9:30am - 9:50am

A holistic vibration analysis of an electric engine including mechanical and electrodynamic interactions

S. Koch, F. Duvigneau, E. Woschke



9:50am - 10:10am

Modelling of dynamic contact forces during orthogonal turn milling

K. Knape, S. Nitzschke, E. Woschke

S02.06: Cells
Location: Z002
Chair: Tim Ricken
 
8:30am - 9:10am

On the mechanical modeling of cell components

S. Klinge, T. Wiegold, S. Aygün, R. P. Gilbert, G. A. Holzapfel



9:10am - 9:30am

Computational Modeling of the Passive Vesicle-Mediated Cell Transport

D. C. Haspinger, S. Klinge, G. A. Holzapfel



9:30am - 9:50am

Extending a pharmacodynamic model for nuclear receptor-induced enzyme production with spatial resolution.

J. Duintjer Tebbens



9:50am - 10:10am

Vibrational entropy calculation of proteins via kinematic flexibility analysis

X. Chen, S. Leyendecker, H. van den Bedem



10:10am - 10:30am

Computational modeling of structural degeneration in outer retinal layers due to drusen growth in Dry AMD

V. Holla, J. J. Timothy, L. Strudel, F. Ziemssen, G. Meschke

S03.06: Wear, fatigue and residual stresses
Location: Z003
Chair: Markus Kästner
 
8:30am - 8:50am

Experimental and numerical investigation on the effect of non-proportional load paths on damage and failure behavior in ductile metals

M. Zistl, S. Gerke, M. Brünig



8:50am - 9:10am

Modeling of wear processes by a regularized damage-plasticity model based on the emulated RVE

G. Hoormazdi, K. Hackl



9:10am - 9:30am

A comparison between constitutive isotropic and anisotropic plasticity material models for an indentation problem

P. Sridhar, K. de Payrebrune



9:30am - 9:50am

Extension of the Local strain approach to transient material behavior and residual stresses

D. Kühne, M. Seiler, P. Hantschke, M. Kästner, M. Fiedler

S04.08: Model order reduction & Reanalysis
Location: Z004
Chair: Wilfried Becker
 
8:30am - 8:50am

Workflow concepts to model nonlinear mechanics with computational intelligence

A. Koeppe, F. Bamer, B. Markert



8:50am - 9:10am

Reduced order models for material non-linearities in FEM applications

Y. Özmen, L. Scheunemann, P. S. B. Nigro, J. Schröder



9:10am - 9:30am

Reanalysis for local quantities of interest

D. Materna



9:30am - 9:50am

Reanalysis of structures with varying cross-sectional values based on influence functions

O. Carl, F. Hartmann, C. Zhang



9:50am - 10:10am

Stress analysis of a circular hole in an orthotropic plate with finite width using complex potential method

M. Nguyen-Hoang, W. Becker

S06.07: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Daniel Balzani
Chair: Kai Willner
 
8:30am - 8:50am

Comparison of two thermo-mechanically coupled material models in the context of parameter identification

L. Rose, A. Menzel



8:50am - 9:10am

Energy related thermomechanical material model validation in complex tensile testing with self heating

H. Sparr, R. Roszak, I. Sagradov, D. Schob, M. Ziegenhorn



9:10am - 9:30am

Unique identification of stiffness parameters for nonlinear, anisotropic textile fabrics based on full-field measurements on a single experiment

L. Makhool, D. Balzani

S07.04: Fluid-Structure Interaction
Location: Z007
Chair: Elfriede Friedmann
 
8:30am - 8:50am

Phase Field Modeling of Dynamic Surface Wetting informed by Molecular Simulations

F. Diewald, J. Wolf, M. Heier, M. Lautenschläger, S. Stephan, C. Kuhn, K. Langenbach, H. Hasse, R. Müller



8:50am - 9:10am

Modeling and Simulation of the Aqueous Humor flow with Stokes and Darcy equations

V. Olkhovskiy, E. Friedmann



9:10am - 9:30am

Numerical simulation of viscoelastic fluid-structure interaction problems coupled to chemical processes in the human eye

A. Drobny, E. Friedmann



9:30am - 9:50am

An efficient solver for a Cosserat rod of non-constant width applied to a problem of fluid-structure interaction

K. Schoppmann, B. Löhrer, S. Tschisgale, J. Fröhlich



9:50am - 10:10am

Adsorption in a phase field model for wetting

J. Wolf, F. Diewald, M. Heier, J. Staubauch, K. Langenbach, H. Hasse, R. Müller

S08.09: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Marco Valerio d'Agostino
 
8:30am - 8:50am

A hybrid approach for the multi-scale simulation of irreversible material behavior incorporating neural networks

G. Hütter, A. Malik, M. Abendroth, B. Kiefer



8:50am - 9:10am

Model Reduction in Thin Deformable Porous Media

A. Z. Armiti-Juber, T. Ricken



9:10am - 9:30am

On the Computational Homogenization of Deformation-Diffusion Processes

E. Polukhov, M.-A. Keip



9:30am - 9:50am

Deep material networks - a micromechanical perspective

S. Gajek, M. Schneider, T. Böhlke

S08.10: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Jan Zeman
 
8:30am - 8:50am

Coupled simulation of flow-induced viscous and elastic anisotropy of short-fiber reinforced composites

T. Karl, D. Gatti, B. Frohnapfel, T. Böhlke



8:50am - 9:10am

On the BFGS method in FFT-based computational micromechanics

D. Wicht, M. Schneider, T. Böhlke



9:10am - 9:30am

Statistical moments of stresses and strains in random heterogeneous thermoelastic materials

M. Krause, T. Böhlke



9:30am - 9:50am

Data-driven inverse design of shell-based cellular solids with tailored stiffness and extreme strength

D. M. Kochmann, S. Kumar, C. Portela



9:50am - 10:10am

FFT-based homogenization using a reduced set of frequencies and a clustered microstructure

J. Waimann, C. Gierden, A. Schmidt, B. Svendsen, S. Reese



10:10am - 10:30am

HOMOGENIZATION FOR TEXTILES WITH LOOSE CONTACT

R. Falconi, J. Orlik, G. Griso, S. Wackerle

S09.01: Stability and Transition
Location: Z009
Chair: Ilya Barmak
 
8:30am - 8:50am

Instability mechanisms in high-Prandtl-number liquid bridges exposed to an ambient gas stream

M. Stojanovic, H. C. Kuhlmann



8:50am - 9:10am

Stability of obliquely driven cavity flow

P.-E. des Boscs, H. C. Kuhlmann



9:10am - 9:30am

Linear stability of the asymptotic suction boundary layer flow and new 3D modes

A. Yalcin, M. Oberlack



9:30am - 9:50am

Travelling waves and low-momentum zones in the asymptotic suction boundary layer

M. Engel, M. Linkmann, H. Knahl, E. Jelli, B. Eckhardt



9:50am - 10:10am

Interpreted machine learning in fluid dynamics: Explaining relaminarisation events in wall-bounded shear flows

M. Lellep, J. Prexl, B. Eckhardt, M. Linkmann



10:10am - 10:30am

Thermomagnetic convection in a differentially heated rotating annulus with central force field

P. S. B. Szabo, W.-G. Früh

S10.05: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
 
8:30am - 9:10am

Can hail and rain nucleate cloud droplet?

S. Weiss



9:10am - 9:30am

Inclined turbulent convection in low-Prandtl-number fluids

L. Zwirner, O. Shishkina



9:30am - 9:50am

EHD-enhanced internal forced convection from a One-Dimensional Turbulence perspective

J. A. Medina Méndez, H. Schmidt



9:50am - 10:10am

Intermittent chaotic flows in the weakly magnetised spherical Couette system

F. Garcia Gonzalez, M. Seilmayer, A. Giesecke, F. Stefani



10:10am - 10:30am

Spin hydrodynamic voltage in capillary flows at low and high Reynolds numbers

H. Tabaei Kazerooni, G. Zinchenko, J. Schumacher, C. Cierpka

S14.05: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Elisa Davoli
 
8:30am - 8:50am

On the jerky crack growth of elastoplastic materials

R. Toader, G. Dal Maso



8:50am - 9:10am

Shape differentiability of energy for cracked composite plates

V. Shcherbakov



9:10am - 9:30am

Optimal amount of thin rigid inclusions for equilibrium problems describing inhomogeneous two-dimensional bodies with a crack

N. Lazarev



9:30am - 9:50am

Semicoercive hemivariational inequalities in contact mechanics

J. Gwinner



9:50am - 10:10am

Gamma-convergence for free-discontinuity problems in linear elasticity

M. Friedrich, M. Perugini, F. Solombrino



10:10am - 10:30am

Asymptotic analysis of composites with rigid fiber-reinforcements

D. Engl, C. Kreisbeck, A. Ritorto

S16.05: Optimization
Location: Z016
Chair: Winnifried Wollner
 
8:30am - 8:50am

Multilevel Augmented-Lagrangian Methods for Overconstrained Contact Discretizations

M. Weiser, R. Krause



8:50am - 9:10am

Towards Optimization Techniques on Diffeological Spaces

N. Rathai, K. Welker



9:10am - 9:30am

Characterization of the topography of an objective function using the Dijkstra algorithm

S. Weiser, H. Wulf, J. Ihlemann



9:30am - 9:50am

Optimization of sample geometries and loading histories for error-resistant parameter identification

A. V. Shutov, A. A. Kaygorodtseva

S18.07: Miscellaneous
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
8:30am - 8:50am

On fast iterative methods for radiative transfer

M. Schlottbom



8:50am - 9:10am

A finite element formulation for a simplified, relaxed micromorphic continuum model

A. Chejanovsky, I. Münch, P. Neff



9:10am - 9:30am

Galerkin variational integration of the geometrically exact beam via dual quaternion interpolation

R. T. Sato Martín de Almagro, T. Leitz, S. Leyendecker



9:30am - 9:50am

Learned infinite elements

T. Hohage, C. Lehrenfeld, J. Preuß



9:50am - 10:10am

On the numerical treatment of Cahn-Hilliard equations with dynamic boundary conditions

S. Metzger

S20.06: (Non)linear, Stochastic and Chaotic Systems
Location: Z020
Chair: Klaus Röbenack
Chair: Moritz Schulze Darup
 
8:30am - 8:50am

On the computation of physically realizable generalized flat inputs of nonlinear single-output systems from a geometric point of view

K. Fritzsche, Y. Guo, K. Röbenack



8:50am - 9:10am

A Virtual Sensing approach for approximating nonlinear dynamical systems using LSTM networks

L. Heindel, P. Hantschke, M. Kästner



9:10am - 9:30am

Nonlinear System Identification of a Furuta Pendulum Using Machine Learning Techniques

T. Rückwald, S. Drücker, D.-A. Dücker, R. Seifried



9:30am - 9:50am

A random attractor for the TASEP model

L. Grüne, T. Kriecherbauer, M. Margaliot



9:50am - 10:10am

Formal Calculation of Positive Invariant Sets for the Lorenz Family Combining Lyapunov Approaches and Quantifier Elimination

K. Röbenack



10:10am - 10:30am

Feedback Methods for Ensemble Reachability of Parameter-Dependent Linear Systems

M. Schoenlein

S21.06: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
 
8:30am - 8:50am

A robustness measure for singular points in pixelated orientation and vector fields and its application to defect core size estimation

K. B. Hoffmann, I. F. Sbalzarini



8:50am - 9:10am

Birdsong recognition using Gabor frames

S. Heuer



9:10am - 9:30am

Uniform recovery guarantees for least squares approximation using random samples

T. Ullrich, L. Kämmerer, T. Volkmer



9:30am - 9:50am

Universal minimality in total variation regularization

E. Setterqvist, C. Kirisits, O. Scherzer



9:50am - 10:10am

Image reconstruction from scattered Radon data by weighted kernel functions

K. Albrecht, A. Iske



10:10am - 10:30am

Learning-informed model meets integrated physics-based method in quantitative MRI

G. Dong, M. Hintermueller, K. Papafitsoros

S22.04: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Andrea Walther
 
8:30am - 8:50am

Combining machine learning and adaptive coarse spaces to design robust and efficient FETI-DP methods

J. Weber, A. Heinlein, A. Klawonn, M. Lanser



8:50am - 9:10am

Towards multi-fidelity machine learning in scientific computing

P. Zaspel



9:10am - 9:30am

Data-driven Parameter Identification in Nonlinear Dynamical Systems

R. Pulch, M. Youssef



9:30am - 9:50am

Deep Learning Classification of Compton Camera Based Prompt Gamma Imaging Data for Proton Radiotherapy

C. A. Barajas, G. Kroiz, M. K. Gobbert, J. Polf



9:50am - 10:10am

Estimating divergence-free flows via neural networks

D. Kabanov, L. Espath, R. Tempone

S23.02: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Hafida Laasri
 
8:30am - 9:10am

Three applications of scale uniform uncertainty relations for Schroedinger equations

I. Veselic



9:10am - 9:50am

Analysis of the primitive equations with horizontal viscosity

A. Hussein



9:50am - 10:30am

Recent progress in Functional Calculus

B. Haak

 
10:30am
-
11:00am
B6: Coffee Break
11:00am
-
12:00pm
PL3
Location: W001
Chair: Stefan Diebels
 

Modelling Porous Media: From Images to Numerical Simulations

H. Steeb

12:00pm
-
1:00pm
PL4
Location: W002
Chair: Matthias Bolten
 

Large scale linear algebra through randomization and communication avoiding techniques

L. Grigori

1:00pm
-
2:00pm
B7: Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
S02.07: Hydrogels & tissue engineering
Location: Z002
Chair: Silvia Budday
 
2:00pm - 2:20pm

Effects of hydration in polysaccharide-based aerogel networks

A. Rege, B. Milow



2:20pm - 2:40pm

Numerical modeling of the mechanical response of bacterial biofilm to flow by using an SPH poroviscoelastic model

D. Feng, I. Neuweiler, M. Liu, U. Nackenhorst



2:40pm - 3:00pm

Development of Electrospun PCL Nanofibrous Tympanic Membrane Scaffolds: Homogenization Modeling and Experimental Verification

Z. Chen, L. Benecke, J. Graetz, M. Hümbert, M. Bornitz, D. Aibibu, C. Cherif, M. Neudert



3:00pm - 3:20pm

Simulation and Development of Biomimetic Electro-spun PCL Nanofibrous Tympanic Membrane Implants

Z. Chen, L. Benecke, P. Kempert, T. Stoppe, M. Bornitz, M. Neudert, D. Aibibu, C. Cherif, T. Zahnert

S03.07: Theory and numerics
Location: Z003
Chair: Geralf Hütter
 
2:00pm - 2:20pm

Energy for Brittle Crack Propagation in Crystalline Systems

S. Birang.O, P. Steinmann



2:20pm - 2:40pm

Simulation of ductile crack propagation through hard metal microstructures at finite strains by application of an extended eigenerosion framework

D. Wingender, D. Balzani



2:40pm - 3:00pm

Simulation of crack propagation without using crack tracking algorithm in the embedded discontinuity model

A. Stanić, B. Brank, A. Ibrahimbegovic, H. G. Matthies



3:00pm - 3:20pm

Computational design of heterogeneous materials to enhance interfacial fracture resistance using gradient-based material optimization

S. Singh, M. Stingl



3:20pm - 3:40pm

Peridynamic analysis of dynamic fracture: Dimensionality and Specimen size

S. N. Butt, G. Meschke



3:40pm - 4:00pm

An enhanced algorithmic scheme for relaxed incremental variational damage formulations at finite strains

M. Köhler, T. Neumeier, D. Peterseim, M. Peter, D. Balzani

S04.09: Lattice Bolzmann & Peridynamics
Location: Z004
Chair: Felix Diewald
 
2:00pm - 2:20pm

Evaluation of manufacturing based deviations in composites

C. Willberg, F. Heinecke



2:20pm - 2:40pm

Lattice Boltzmann Method for Anti-plane Shear with non-mesh conforming boundary conditions

T. Reinirkens, A. Schlüter, R. Müller, C. Kuhn



2:40pm - 3:00pm

Simulation of Plane Strain Problems with the Lattice Boltzmann Method

A. Schlüter, H. Müller, S. Yan, R. Müller



3:00pm - 3:20pm

Mixed peridynamic approaches for incompressible materials and finite plasticity

T. Bode, C. Weißenfels, P. Wriggers

S04.10: Material & Slip/Friction
Location: Z025
Chair: Franz-Joseph Barthold
 
2:00pm - 2:20pm

Neural network parameter identification based constitutive modeling of superelastic shape memory alloys

A. Kaup, O. Altay, S. Klinkel



2:20pm - 2:40pm

A second-gradient continuum formulation for bi-pantographic fabrics

S. R. Eugster, E. Barchiesi



2:40pm - 3:00pm

Probabilistic damage simulation for strengthening design of concrete structures

M. Molod, F.-J. Barthold, P. Spyridis



3:00pm - 3:20pm

Sightly precurved layered beams with interlayer slip

D. Ladurner, C. Adam, T. Furtmüller



3:20pm - 3:40pm

An advanced quadratic displacement approach for the analytical stress analysis of adhesive bonded joints

T. S. Methfessel, W. Becker



3:40pm - 4:00pm

Efficient simulation of heterogeneous materials with the finite cell method

M. Gorji, A. Düster

S06.08: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Daniel Juhre
Chair: Stefan Löhnert
Chair: Rainer Glüge
 
2:00pm - 2:20pm

Prediction of residual stresses of second kind in deep drawing using an incremental two-scale material model

J. Hofinger, H. Erdle, T. Böhlke



2:20pm - 2:40pm

Multi-level thermomechanical material modeling to study heterogeneous plastic deformation of DC04 steel and effects of residual stresses on its mechanical properties

S. Ahmed, S. Loehnert, P. Wriggers



2:40pm - 3:00pm

Phase field modeling of crack nucleation and propagation in martensitic micro–structures

E. Borzabadi Farahani, D. Juhre



3:00pm - 3:20pm

Deformation Analysis of Friction Welded Hybrid Structures

E. Heppner, R. Glüge, M. Weber, E. Woschke



3:20pm - 3:40pm

Modeling and simulation of the thermo-mechanical material behavior of an epoxy system in electric traction machines

P. Böckenhoff



3:40pm - 4:00pm

A Thermodynamically Consistent Model for Deformation and Microstructure Evolution in Hot Forming and Heat Treatment

D. Helm, L. Kertsch

S07.05: Hydrogels
Location: Z007
Chair: Thomas Wallmersperger
 
2:00pm - 2:40pm

A multiphase model for the cross-linking of ultra high viscous alginate hydrogels

S. Diebels, M. M. Gepp, I. Meiser, M. Roland, F. Starke, H. Zimmermann



2:40pm - 3:00pm

Cell enrichment and separation technique using active hydrogel membranes

R. Friebe, D. Gruner, A. Ehrenhofer, A. Richter, T. Wallmersperger

S08.11: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Dennis M. Kochmann
 
2:00pm - 2:20pm

Ritz-type surface homogenization: from atomistic to continuum surface models of Copper despite imperfect bulk models

P. Kurzeja, C. Sievers, L. Brendel, J. Mosler



2:20pm - 2:40pm

Towards first-principles-based updated-Lagrangian non-equilibrium quasicontinuum simulations

P. Gupta, M. Spinola, D. Kochmann



2:40pm - 3:00pm

Virtual testing of as-designed additively manufactured lattice structures

U. Gebhardt, M. Kästner, T. Gustmann, J. K. Hufenbach, U. Kühn, F. Hirsch, M. Berner



3:00pm - 3:20pm

A micro-mechanically motivated phenomenological yield function for cubic crystal aggregates

A. Dyck, T. Böhlke



3:20pm - 3:40pm

Multiscale simulation of 3D beam-lattice metamaterials with second gradient linear elasticity

O. Weeger

S09.02: Particulate and non-Newtonian Flows
Location: Z009
Chair: Peter Ehrhard
 
2:00pm - 2:20pm

Lagrangian transport in two-dimensional time periodic cavity flow

L. Bábor, H. C. Kuhlmann



2:20pm - 2:40pm

Particle accumulation in high-Prandtl-number liquid bridges

I. Barmak, H. C. Kuhlmann



2:40pm - 3:00pm

Least-squares formulation to solve non-Newtonian fluid flow and application of data assimilation

S. Averweg, A. Schwarz, C. Nisters, J. Schröder



3:00pm - 3:20pm

Simultaneous determination of Bingham material parameters using a ball probe concrete rheometer

F. Gerland, T. Schomberg, A. Wetzel, B. Middendorf, O. Wünsch



3:20pm - 3:40pm

Numerical simulation of flow processes of wood-polymer composites in extrusion dies

F. Liese, O. Wünsch

S10.06: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
 
2:00pm - 2:40pm

Disentangling Lagrangian Turbulence

M. Wilczek



2:40pm - 3:00pm

Coarse-grained Lagrangian statistics in turbulent von-Kármán flow

J. Weigel, M. Lellep, D. Schanz, F. Huhn, D. Garaboa Paz, M. Wilczek, M. Linkmann



3:00pm - 3:20pm

Global power budgets in turbulent Couette and Poiseuille flows

A. Andreolli, M. Quadrio, B. Frohnapfel, D. Gatti



3:20pm - 3:40pm

On symmetry-induced pdf's in turbulence

D. Plümacher, M. Oberlack



3:40pm - 4:00pm

Turbulent swirl flow analysis by Kolmogorov hypotheses

D. Cantrak, N. Jankovic, M. Nedeljkovic

S12.03: Waves and acoustics for fluids and viscous materials
Location: Z012
Chair: Fabian Duddeck
 
2:00pm - 2:20pm

Trajectories of Water Particle under the Influence of Interacting Nonlinear Water Waves

M. Hollm, L. Dostal, R. Seifried



2:20pm - 2:40pm

Partitioned simulation of the acoustic behavior of flexible marine propellers using finite and boundary elements

L. Radtke, T. Lampe, M. Abdel-Maksoud, A. Düster



2:40pm - 3:00pm

Modelling shear wave propagation in soft tissue surrogates using a finite element- and finite difference method

J. Ohlsen, M. Neidhardt



3:00pm - 3:20pm

Measured and simulated examination of the propagation paths of structure-borne sound using the structural intensity for fibre reinforced injection moulded thermoplastic parts.

D. Netzband, A. Ujma, E. Moritzer



3:20pm - 3:40pm

Oblique undular hydraulic jumps in turbulent free-surface flows

D. Murschenhofer

S13.01: Flow control
Location: Z013
Chair: Olaf Wünsch
 
2:00pm - 2:20pm

Cahn-Hilliard Navier-Stokes Approaches for the Simulation of Immiscible Free-Surface Flows

N. Kühl, M. Hinze, T. Rung



2:20pm - 2:40pm

A new volume penalization for strongly compressible flows

J. Reiss, M. Lemke



2:40pm - 3:00pm

Streamwise Ridges Inducing Secondary Motions in Turbulent Flow

L. H. von Deyn, D. Gatti, B. Frohnapfel, A. Stroh, M. Schmidt, B. Böhm



3:00pm - 3:20pm

Investigating Schmidt number effects in turbulent electroconvection using one-dimensional turbulence

M. Klein, H. Schmidt



3:20pm - 3:40pm

Actuation of an elastic membrane by the use of an electrorheological valve

T. Schomberg, F. Gerland, M. Rütten, O. Wünsch



3:40pm - 4:00pm

Analyzing drug distribution in the aqueous humor flow

E. Friedmann, A. Drobny, S. Dörsam

S14.06: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Barbara Kaltenbacher
 
2:00pm - 2:20pm

About two approaches to fracture in a one dimensional toy model

L. Lauerbach, S. Neukamm, M. Schäffner, A. Schlömerkemper



2:20pm - 2:40pm

Emergence of Polycrystals from atomistic systems

L. C. Kreutz



2:40pm - 3:00pm

A priori estimates for rapidly oscillating finite-energy sequences of Muller's functional with non-coercive two-well potential

A. RAGUZ



3:00pm - 3:20pm

On the Motion of Curved Dislocation Lines in Three Dimensions

J. Ginster



3:20pm - 3:40pm

Non-isothermal phase separation models and an application to tumor growth

E. Ipocoana, A. Zafferi



3:40pm - 4:00pm

Modeling and Analysis of Drug Distribution in the Human Vitreous

J. Stein, E. Friedmann

S16.06: Optimization
Location: Z016
Chair: Roland Herzog
 
2:00pm - 2:20pm

Continuous Adjoint Complement to the Blasius Equation

N. Kühl, P. M. Müller, T. Rung



2:20pm - 2:40pm

Inverse Design Based on Nonlinear Thermoelastic Material Models

F. Zwicke, S. Elgeti



2:40pm - 3:00pm

Topology Optimization of Vibrating Structures with Contact

T. Schmidt, A. Held, R. Seifried



3:00pm - 3:20pm

A New Hybrid Optimization Technique for Point Clouds Registration

G. G. Yacout Gadallah, M. K. Shoukry

S18.08: Model order reduction
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
 
2:00pm - 2:40pm

Certified Reduced Basis Methods for Variational Data Assimilation and Optimal Experimental Design

N. Aretz, M. Grepl, K. Veroy-Grepl



2:40pm - 3:00pm

Parametric regularity and reduced basis approximation for a fractional Laplace equation

O. Burkovska, M. Gunzburger



3:00pm - 3:20pm

A REDUCED ORDER MODEL FOR THE ACOUSTIC SCATTERING OF AN AIRFOIL

F. Bonizzoni, F. Nobile, I. Perugia, D. Pradovera



3:20pm - 3:40pm

Adaptive Trust Region Reduced Basis Method in PDE-Constrained Parameter Optimization: A Non-Conforming Dual Approach

S. Banholzer, T. Keil, L. Mechelli, M. Ohlberger, F. Schindler, S. Volkwein



3:40pm - 4:00pm

A priori reduced order model of steady Navier-Stokes equations for low Reynolds number

C. Hoareau, L. Shang, A. Zilian

S18.09: Flow problems
Location: Z028
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
2:00pm - 2:20pm

Pressure-robust, non-conforming discretization of the Stokes equations on domains with re-entrant edges

T. Apel, V. Kempf



2:20pm - 2:40pm

Discrete Projections: A Step towards Particle Methods without Remeshing

M. Kirchhart, C. Rieger



2:40pm - 3:00pm

Numerical long-term 3D Finite-Element-Simulations of Drug Spreading in Human Eye

S. Dörsam, E. Friedmann



3:00pm - 3:20pm

On pressure-robustness, well-balanced schemes and the spatial discretization of high Reynolds number flows

A. Linke, C. Merdon



3:20pm - 3:40pm

A novel gradient-robust, well-balanced discretisation for the compressible isothermal Navier-Stokes problem

C. Merdon, A. Linke

S21.07: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
 
2:00pm - 2:20pm

Improving interpolation in autoencoders using a regularization term

J. Braunsmann, B. Wirth, M. Rumpf, M. Rajković



2:20pm - 2:40pm

Deeply Learned Spectral Total Variation Decomposition

T. G. Großmann, Y. Korolev, G. Gilboa, C.-B. Schönlieb



2:40pm - 3:00pm

Covariance estimation under one-bit quantization

S. Dirksen, J. Maly, H. Rauhut

S22.05: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Benjamin Jurgelucks
 
2:00pm - 2:20pm

A Parallel Matrix-Free Finite Element Solver for Phase Separation in Electrode Particles of Lithium Ion Batteries

F. Castelli, W. Dörfler



2:20pm - 2:40pm

Hybrid and Additive Nonlinear Two-Level Schwarz Methods

M. Lanser, A. Heinlein



2:40pm - 3:00pm

Three-Level Extensions for Fast and Robust Overlapping Schwarz (FROSch) Preconditioners

F. Röver, A. Heinlein, O. Rheinbach



3:00pm - 3:20pm

Exploiting low Precision Accelerator Hardware for Poisson-like problems via Prehandling as Explicit Preconditioning

S. Turek



3:20pm - 3:40pm

Efficient computation of multiphysics discrete adjoints with SU2

O. Burghardt, N. Gauger

S23.03: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Ivan Veselic
 
2:00pm - 2:40pm

Embeddability of matrices into real and positive semigroups

A. Radl, T. Eisner



2:40pm - 3:20pm

Riesz bases of port-Hamiltonian systems

B. Jacob, J. Kaiser, H. Zwart



3:20pm - 4:00pm

Pseudospectrum enclosures by discretization

A. Frommer, B. Jacob, L. Vorberg, C. Wyss, I. Zwaan

4:00pm
-
4:30pm
B8: Coffee Break
4:30pm
-
5:30pm
PL5
Location: W003
Chair: Helmut Abels
 

Beyond the Navier-Stokes equations

J. Málek

5:40pm
-
6:40pm
S18.10: Flow problems II
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
5:40pm - 6:00pm

An Implicit Discontinuous Galerkin Chimera Method for Unsteady Laminar Flow Problems with Multiple Bodies

F. Genuit, M. Keßler, E. Krämer



6:00pm - 6:20pm

Recent applications of the adjoint in nonlinear nonstationary fluid-structure interaction

T. Wick, L. Failer, W. Wollner



6:20pm - 6:40pm

Monolithic Newton-multigrid FEM for the simulation of thixotropic flow problems

N. Begum, A. Ouazzi, S. Turek

S22.06: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Matthias Bolten
 
5:40pm - 6:00pm

Parallelization in time for optimal control and inverse problems

S. Götschel



6:00pm - 6:20pm

Communication-avoiding TT tensor orthogonalization procedure

H. Al Daas, G. Ballard, P. Benner

 

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GAMM 2020 / 2021
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.142+TC
© 2001 - 2021 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany