Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

 
Filter by Track or Type of Session 
 
 
Session Overview
Date: Monday, 15/Mar/2021
1:30pm
-
2:00pm
Opening
Location: W001
2:00pm
-
3:30pm
PML: Prandtl Lecture
Location: W002
Chair: Martin Oberlack
 

On the spectrum of atmospheric motions

U. Schumann

3:30pm
-
4:30pm
RvML 20/21 1
Location: W001
Chair: Ulisse Stefanelli
Chair: Paul Steinmann
4:30pm
-
5:00pm
B1: Coffee Break
5:00pm
-
7:00pm
YRM1: Algorithms for coupled multi-physics problems
Location: Z001
Chair: Matthias Mayr
Chair: Alexander Heinlein
 
5:00pm - 5:20pm

A unified Nitsche approach for fluid-structure interactions and contact

S. Frei, E. Burman, M. A Fernández



5:20pm - 5:40pm

Mixed-Dimensional Immersed Finite Element Approach for the Interaction of Submerged Fibers with Fluid Flow

N. Hagmeyer, M. Mayr, A. Popp



5:40pm - 6:00pm

Comparing Arterial Wall Models for the Curved Tube Fluid-Structure Interaction Benchmark

A. Heinlein, A. Klawonn, O. Rheinbach



6:00pm - 6:20pm

Simulating sea ice drift in the Southern Ocean using the LSFEM.

C. Nisters, J. Schröder



6:20pm - 6:40pm

Load balancing for dynamic contact problems on distributed memory architectures

M. Mayr, A. Popp



6:40pm - 7:00pm

Purely hyperbolic self-gravitating flow simulations in Julia

M. Schlottke-Lakemper, A. R. Winters, H. Ranocha, G. J. Gassner

YRM2: Rank structured matrix and tensor techniques
Location: Z002
Chair: Stefano Massei
Chair: Davide Palitta
 
5:00pm - 5:20pm

Low rank approaches for the analysis of biomedical data from pre to post processing

F. Esposito



5:20pm - 5:40pm

Functional Tucker approximation using Chebyshev interpolation

S. Dolgov, D. Kressner, C. Strössner



5:40pm - 6:00pm

A matrix equation method for solving PDE-constrained optimization problems

A. Bünger, M. Stoll, V. Simoncini



6:00pm - 6:20pm

Compression properties and rank-structured solvers for Toeplitz, Vandermonde and related linear systems

H. D. Wilber, D. Kressner, B. Beckermann



6:20pm - 6:40pm

Recycling subspaces for improved multidimensional alternating minimal energy solver

H. Al Daas, P. Benner, P. Jolivet, J. Saak

YRM3: Recent developments in Isogeometric Analysis for Flow Problems
Location: Z003
Chair: Philipp Morgenstern
Chair: Andreas Apostolatos
 
5:00pm - 5:20pm

Adaptive isogeometric methods with inexact solvers

G. Gantner, A. Haberl, D. Haberlik, D. Praetorius, S. Schimanko



5:20pm - 6:00pm

SPLINE-BASED METHODS FOR PARTITIONED FLUID-STRUCTURE INTERACTION

T. Spenke, N. Hosters, M. Behr



6:00pm - 6:20pm

Mesh refinement for rate-optimal unstructured AS T-splines

R. Maier, P. Morgenstern, T. Takacs



6:20pm - 6:40pm

C1 Isogeometric discretizations over multi-patch domains

M. Kapl, G. Sangalli, T. Takacs

YRM4: Modelling, simulation and data-driven analysis of molecular systems
Location: Z004
Chair: Feliks Nüske
 
5:00pm - 5:20pm

Discovery of complex reaction coordinates in autonomous artificial intelligence-guided computer simulations

R. Covino, H. Jung, G. Hummer



5:20pm - 5:40pm

Parareal algorithm in the context of Molecular Dynamics

U. Sharma, F. Legoll, T. Lelièvre



5:40pm - 6:00pm

The role of the lag time in spectral estimation for Markov processes

E. H. Thiede, R. J. Webber, D. Dow, A. R. Dinner, J. Weare



6:00pm - 6:20pm

Tensor-based EDMD for the Koopman analysis of high-dimensional systems

F. Nüske, P. Gelß, S. Klus, C. Clementi

YRM5: Complexity Reduction in Optimal Control
Location: Z005
Chair: Silke Manuela Glas
Chair: Carmen Gräßle
 
5:00pm - 5:20pm

Reduced basis methods for quasilinear elliptic PDEs with applications to permanent magnet synchronous motors

D. Korolev



5:20pm - 5:40pm

ROM-based inexact subdivision methods for PDE-constrained multi objective optimization

S. Banholzer, B. Gebken, L. Reichle, S. Volkwein



5:40pm - 6:00pm

Reduced Order Models for the Planning of Thermal Cancer Treatments

Z. Tokoutsi, M. Grepl, K. Veroy, M. Baragona, R. Maessen



6:00pm - 6:20pm

Finite element approximation of second-order PDEs in non-divergence form in the solution of Hamilton-Jacobi-Bellman equations

J. Blechschmidt, R. Herzog, M. Winkler



6:20pm - 6:40pm

A-posteriori reduced basis error-estimates for a semi-discrete in space quasilinear parabolic PDE

F. Hoppe, I. Neitzel

YRM6: Novel discretization methods for phase-field modeling in fracture mechanics
Location: Z006
Chair: Fleurianne Bertrand
 
5:00pm - 5:20pm

Stress reconstructions for quasi-static phase-field fractures

F. Bertrand



5:20pm - 5:40pm

Solving a phase-field fracture problem in mixed form

T. Heister, K. Mang, T. Wick



5:40pm - 6:00pm

Extension of the phase-field model to anisotropic pressurized fracture

C. Bilgen, M. Werner, K. Weinberg



6:00pm - 6:20pm

Observation and viscoelastic modeling of tidal displacements at 79°N Glacier, Greenland

J. Christmann, O. Zeising, D. Steinhage, N. Neckel, V. Helm, R. Müller, M. Scheinert, S. A. Khan, A. Humbert



6:20pm - 6:40pm

A coupled multi-phase/-scale numerical description for solidification processes of steel, using a phase-field model for phase-transformation

C. Henning, T. Ricken



6:40pm - 7:00pm

An anisotropic phase-field model for fracture based on a decomposition of the material tangent

C. Luo

Date: Tuesday, 16/Mar/2021
8:30am
-
10:30am
S01.01: Numerical Methods in Multi-body Dynamics
Location: Z001
Chair: Simon R. Eugster
 
8:30am - 9:10am

Geometric numerical integration in simulation and optimal control of biomechanical motion

S. Leyendecker, J. Penner, U. Phutane



9:10am - 9:30am

Simulating mechanical systems with frictional contacts using a nonsmooth generalized-alpha method

G. Capobianco, J. Harsch, S. R. Eugster, R. I. Leine



9:30am - 9:50am

Energy preservation and energy dissipation in the numerical solution of flexible multibody systems

M. Arnold, S. Hante, D. Tumiotto



9:50am - 10:10am

On the Stabilization of DAEs by Partial Projection

H. Grossert, R. Seifried



10:10am - 10:30am

Multistable Tensegrity Structure as Multimodal Locomotion System

P. Schorr, N. Prem, L. Zentner, K. Zimmermann, V. Böhm

S02.01: Growth
Location: Z002
Chair: Silvia Budday
 
8:30am - 8:50am

Age-dependent bone remodeling

A. Papastavrou, I. Schmidt, P. Steinmann



8:50am - 9:10am

On the influence of biological availability on bone remodelling

I. Schmidt, A. Papastavrou, P. Steinmann



9:10am - 9:30am

Continuum Model for Damage-Induced Healing of Soft Biological Tissues

M. Gierig, P. Wriggers, M. Marino



9:30am - 9:50am

A Multiscale and Multiphase Model of Function-Perfusion Growth Processes in the Human Liver

L. Lambers, M. Suditsch, A. Wagner, T. Ricken



9:50am - 10:10am

A multiscale perfusion model for metastatic liver tumor growth

E. Jessen, A. Ebrahem, D. Schillinger



10:10am - 10:30am

Exploring the interplay between cellular development and mechanics in the developing human brain

M. S. Zarzor, S. Kaessmair, P. Steinmann, S. Budday

S03.01: Phase-field modeling of fracture I
Location: Z003
Chair: Fadi Aldakheel
 
8:30am - 8:50am

A strain gradient enhanced model for the phase-field approach to fracture

R. Makvandi, B. E. Abali, S. Eisenträger, D. Juhre



8:50am - 9:10am

Adaptive Shape Functions for a Phase Field Fracture Model

D. Olesch, A. Schlüter, R. Müller, C. Kuhn



9:10am - 9:30am

Space-dependent transition zone parameter for a phase-field model of brittle fractures

D. Phansalkar, K. Weinberg, M. Ortiz, S. Leyendecker



9:30am - 9:50am

A phase field approach to cohesive fracture in line with Conti et al. [1]

H. Lammen, J. Mosler



9:50am - 10:10am

Prediction of effective anisotropic properties of heterogeneous microstructures using a crack phase-field model

A. C. Hansen-Dörr, M. Kästner



10:10am - 10:30am

Fast implicit FFT-based solvers for phase-field brittle fracture problems on heterogeneous microstructures

F. Ernesti, M. Schneider, T. Böhlke

S04.01: FE-technique & IGA (1/2)
Location: Z004
Chair: Thomas-Peter Fries
 
8:30am - 8:50am

Adaptive Particle Finite Element MEthod (A-PFEM) in metal cutting processes

X. Ye, J. M. Rodríguez Prieto, R. Müller



8:50am - 9:10am

An objective and path independent geometrically non-linear Reissner-Mindlin shell formulation

A. Müller, A. Tkachuk, M. Bischoff



9:10am - 9:30am

Comparison of Performance and Accuracy of the FETI-Methods and a Direct Sparse FE-Solver for Truss Structures

C. Schmaußer, G. Müller



9:30am - 9:50am

An embedded domain method for non-linear structural membranes

T.-P. Fries, D. Schöllhammer



9:50am - 10:10am

Nonlinear computation of cables with high order solid elements using an anisotropic material model

A. Hildebrandt, P. Sharma, S. Diebels, A. Düster



10:10am - 10:30am

Possibilities and limitations of using arbitrary precision numbers in computational mechanics

S. Klarmann, J. Wackerfuß

S05.01: System dynamics
Location: Z005
Chair: Elmar Woschke
 
8:30am - 9:10am

Modern Numerical Approaches to Quasiperiodic Oscillations

H. Hetzler, S. Bäuerle, R. Fiedler



9:10am - 9:30am

Simulation of a tool shank for HSC-milling under the influence of an unbalance

R. Schmidt, A. Ams



9:30am - 9:50am

Nonlinear vibrations of rotating rings and shells under the usage of the finite element method

R. Schmidt, A. Ams



9:50am - 10:10am

On A Hybrid Concept for Approximating Self-Excited Periodic Oscillations of Large-Scaled Dynamical Systems

J. Kappauf, H. Hetzler



10:10am - 10:30am

Bimodal parametric excitation of a micro-ring gyroscope

A. A. Barakat, R. Lima, R. Sampaio, P. Hagedorn

S06.01: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Jörn Mosler
 
8:30am - 9:10am

A Novel Approach to Gradient Plasticity: Dislocation and Disequilibrium Densities

P. Steinmann



9:10am - 9:30am

Averaging in dislocation mediated plasticity

K. C. Le



9:30am - 9:50am

A new variational approach for the thermodynamic topology optimization of hyperelastic structures

P. Junker, D. Balzani



9:50am - 10:10am

The evolution of Hooke's law under plastic deformations of fiber reinforced materials

O. Stahn, A. Bertram, W. H. Müller



10:10am - 10:30am

On the incorporation of curvature effects into the isogeometric analysis of fibre-reinforced solids

C. Witt, T. Kaiser, A. Menzel

S07.01: Modelling the Behaviour of Magneto-active Materials
Location: Z007
Chair: Karl A. Kalina
 
8:30am - 8:50am

Modeling and analysis of magneto-elastic coupling using IGA

M. Harutyunyan, S. Schöps



8:50am - 9:10am

Numerical modelling of electro-viscoelasticity for fibre reinforced electro-active polymers.

A. Kanan, M. Kaliske



9:10am - 9:30am

Multiscale bone modeling considering full coupling of mechanical, electrical and magnetic effects

M. Blaszczyk, K. Hackl



9:30am - 9:50am

A comparative study of FE-schemes for micromagnetic simulations

M. Reichel, B.-X. Xu, J. Schröder

S08.01: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Dietmar Gallistl
 
8:30am - 9:10am

Remarks on homogenization techniques in solid mechanics

J. Schröder, M. Labusch, L. Scheunemann, S. Maike



9:10am - 9:30am

Investigation of instabilities due to growth of an elastic film on a heterogeneous, microstructured substrate: analytical and computational multi-scale approaches

I. Valizadeh, O. Weeger



9:30am - 9:50am

An RVE-based investigation of thermoplastic vulcanizates exemplified by EPDM/PP

W. Sun, D. Juhre



9:50am - 10:10am

Efficient monolithic solution of FE²-problems

N. Lange, G. Hütter, B. Kiefer



10:10am - 10:30am

Wang tilings for modeling and simulation of non-periodic heterogeneous materials

M. Doškář, J. Novák, J. Zeman

S10.01: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
 
8:30am - 9:10am

Wall-bounded combustion

A. Dreizler, F. Zentgraf, B. Boehm



9:10am - 9:30am

Numerical Modeling of Reactive Cleaning of Steel Melt in an Induction Crucible Furnace

A. Asad, R. Schwarze



9:30am - 9:50am

Stochastic Modeling of a Lifted Methane/Air Jet Flame with Detailed Chemistry

T. Starick, D. O. Lignell, H. Schmidt



9:50am - 10:10am

On Spray Modeling with Quadrature-Based Moment Methods

M. Pütz, M. Pollack, C. Hasse, M. Oevermann



10:10am - 10:30am

An adaptive multiresolution framework applied to turbulent compressible reacting flows

M. Sroka, J. Reiss

S11.01: Bubbles and Droplets
Location: Z011
Chair: Dirk Peschka
Chair: Markus Scholle
 
8:30am - 9:10am

Modeling and simulation of mass-transfer across fluid interfaces

D. Bothe, A. Weiner



9:10am - 9:30am

Self-similar spreading with dynamic contact angles

D. Peschka, M. Gnann, L. Giacomelli



9:30am - 9:50am

Experimental investigations on rising bubbles in vertical capillaries

S. Grünendahl, D. M. Brandner, P. Ehrhard

S14.01: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Marita Thomas
 
8:30am - 8:50am

Nonlocal-to-local convergence of Cahn-Hilliard equations

E. Davoli, H. Ranetbauer, L. Scarpa, L. Trussardi



8:50am - 9:10am

Sharp Interface Limits with constant Contact Angle unequal 90° - Model Problems

H. Abels, M. Moser



9:10am - 9:30am

Weak-strong uniqueness and stability of evolutions for multi-phase mean curvature flow

J. Fischer, S. Hensel, T. Laux, T. Simon



9:30am - 9:50am

Convergence of Ginzburg-Landau approximations to certain complex fluid models

J. Kortum



9:50am - 10:10am

Recent analytical developments on the dynamics of nematic liquid crystals

F. De Anna



10:10am - 10:30am

Optimal L1-relaxation and metastability for the Cahn–Hilliard equation with “bump-like” initial data

S. Biesenbach, F. Otto, R. Schubert, M. G. Westdickenberg

S15.01: Machine Learning and Inverse Problems
Location: Z015
Chair: Andera Barth
 
8:30am - 8:50am

A neural network-based ensemble filter for non-linear data assimilation

T.-V. Hoang, H. G. Matthies, S. Krumscheid, T. Raul



8:50am - 9:10am

Constitutive artificial neural networks: a general anisotropic constitutive modeling framework utilizing machine learning

M. Hillgärtner, K. Linka, K. P. Abdolazizi, R. C. Aydin, M. Itskov, C. J. Cyron



9:10am - 9:30am

Physics informed neural networks for homogenization of complex microstructures

A. Henkes, H. Wessels, R. Mahnken



9:30am - 9:50am

Chance-constrained optimal control of a gas-to-power system

K. Lux, S. Göttlich, O. Kolb



9:50am - 10:10am

Influence of geometrical variation on mechanical properties of fibrous paper materials: a multivariate regression analysis

B. Lin, Y. Bai, P. Stein, B.-X. Xu

S16.01: Optimization
Location: Z016
Chair: Martin Siebenborn
 
8:30am - 8:50am

A Reformulation Technique for Nonlinear Bilevel Programs Based on Sequential Quadratic Programming

K. Schäfer, J. Fliege, K. Flaßkamp, C. Büskens



8:50am - 9:10am

Mixed-integer programming based truss topology optimization of large-scale lattice structures for additive manufacturing

C. Reintjes, U. Lorenz



9:10am - 9:30am

Preferable Minima in Nonlinear Optimization: Definition and Algorithmic Approaches

I. Mykhailiuk, K. Schäfer, K. Flaßkamp, C. Büskens



9:30am - 9:50am

Regularization Techniques in Integer Optimal Control

P. Manns

S17.01: Krylov convergence behavior, eigenvalue problems, and GR decompositions
Location: Z017
Chair: John William Pearson
 
8:30am - 9:10am

Particular, worst and average cases in the analysis of Krylov subspace methods

J. Liesen



9:10am - 9:30am

Prescribing convergence behavior of block GMRES and block Arnoldi

M. Kubínová, K. M Soodhalter



9:30am - 9:50am

The symmetric eigenvalue problem and hypergraphs

K. Kahl, B. Lang



9:50am - 10:10am

A rational Even-IRA algorithm for the solution of even polynomial eigenvalue problems

P. Benner, H. Faßbender, P. Saltenberger



10:10am - 10:30am

GR decompositions and their relations to Cholesky-like factorizations

C. Penke, P. Benner

S18.01: Concepts in the Finite Element Method
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
8:30am - 9:10am

The maximal angle condition on finite elements - useful or not?

T. Apel, L. Eckardt, C. Haubner, V. Kempf



9:10am - 9:30am

Finite Elements and the Memory Wall

G. Kanschat, M. Kronbichler, J. Witte



9:30am - 9:50am

Gradient Flow Finite Element Discretizations with Energy-Based Adaptivity for the Gross-Pitaevskii Equation

P. Heid, B. Stamm, T. Wihler



9:50am - 10:10am

Symbolic evaluation of $hp$-FEM element matrices on simplices

T. Haubold, V. Pillwein, S. Beuchler



10:10am - 10:30am

On the efficiency of the numerical solution of partial differential equations

V. Dolejsi

S19.01: Shape and Topology Optimization
Location: Z019
Chair: Constantin Christof
Chair: Johannes Pfefferer
 
8:30am - 8:50am

Optimization techniques on infinite-dimensional shape spaces applied to PDE constrained shape optimization problems under uncertainty

K. Welker



8:50am - 9:10am

Shape optimization with large deformations based on nonlinear extension equations

S. Onyshkevych, J. Pinzon, M. Siebenborn



9:10am - 9:30am

Shape, topology and eigenvalue optimization of elastic structures: a multi-phase-field approach

H. Garcke, P. Hüttl, C. Kahle, P. Knopf



9:30am - 9:50am

Topology Optimization subject to a Local Volume Constraint

M. Ebeling-Rump, D. Hömberg, R. Lasarzik



9:50am - 10:10am

Reconstruction of small inhomogeneities using first and second order topological derivatives

P. Gangl, K. Sturm



10:10am - 10:30am

Numerical Identification of Motor Units in Muscles

T. Sproll, A. Schiela, M. Lowery

S20.01: Learning-based and Distributed MPC
Location: Z020
Chair: Moritz Schulze Darup
 
8:30am - 9:10am

Learning- and data-based model predictive control with robustness guarantees

M. A. Müller



9:10am - 9:30am

Learning-Based Model Predictive Control for Multi-Agent Systems using Gaussian Processes

H. Eschmann, P. Eberhard



9:30am - 9:50am

Comparison of Model Predictive and Graph Algebraic Approaches to Distributed Formation Control

H. Ebel, P. Eberhard



9:50am - 10:10am

Efficient Solution of Distributed MIP in Control of Networked Systems

Z. Liu, O. Stursberg



10:10am - 10:30am

Infinite-horizon optimal control – Stability and dissipativity

T. Faulwasser, C. M. Kellett

S21.01: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
 
8:30am - 9:10am

Transport metrics in signal and image processing

D. Lorenz



9:10am - 9:30am

On the Correspondence between Replicator Dynamics and Assignment Flows

B. Boll, J. Schwarz, C. Schnörr



9:30am - 9:50am

Solving Inverse Problems With Deep Neural Networks - Robustness Included?

M. Genzel, J. Macdonald, M. März



9:50am - 10:10am

Bregman Proximal Framework for Deep Linear Neural Networks

P. Ochs



10:10am - 10:30am

Data driven regularization by projection

A. Aspri, Y. Korolev, O. Scherzer

10:30am
-
11:00am
B2: Coffee Break
11:00am
-
12:00pm
PL1
Location: W001
Chair: Alexander Düster
 

The method of vertical lines in non-linear finite elements

S. Hartmann

12:00pm
-
1:00pm
PL2
Location: W002
Chair: Andreas Meister
 

Data driven variational models for solving inverse problems

C.-B. Schönlieb

1:00pm
-
2:00pm
B3: Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
DFG-PP 1748: Reliable simulation techniques in solid mechanics.
Location: Z005
Chair: Jörg Schröder
Chair: Thomas Wick
 
2:00pm - 2:20pm

Virtual Element Formulation for Finite Strain Elastodynamics

M. Cihan, F. Aldakheel, B. Hudobivnik, P. Wriggers



2:20pm - 2:40pm

Stochastic modelling of tensor fields

S. K. Shivanand, B. Rosic, H. Matthies



2:40pm - 3:00pm

Adaptive numerical simulation of quasi-static phase-field fractures

M. Walloth, K. Mang, T. Wick, W. Wollner



3:00pm - 3:20pm

A Discussion of Finite Element Discretizations for Fracture Phase Field Models

R. Müller, D. Olesch, A. Schlüter, C. Kuhn



3:20pm - 3:40pm

Adaptive isogeometric phase-field modelling – diffuse heterogeneities, fracture, and structural optimization

M. Kästner, P. Hennig, L. Heindel, A. C. Hansen-Dörr

DFG-PP 1798: Compressed sensing in information processing (CoSIP)
Location: Z006
Chair: Robert J. Kunsch
 
2:00pm - 2:20pm

Sparse transforms for arbitrary linear maps

T. Fuchs, D. Gross, F. Krahmer, R. Kueng, D. G. Mixon



2:20pm - 2:40pm

RadioUNet: Fast Radio Map Estimation with Convolutional Neural Networks

R. Levie, C. Yapar, G. Kutyniok, G. Caire

DFG-PP 1881: Turbulent Superstructures
Location: Z007
Chair: Jörg Schumacher
 
2:00pm - 2:20pm

Introduction to the Priority Programme on Turbulent Superstructures

J. Schumacher



2:20pm - 2:40pm

Lagrangian analysis of long-term dynamics of turbulent superstructures in Rayleigh–Bénard convection using evolutionary spectral clustering

C. Schneide, K. Padberg-Gehle, J. Schumacher



2:40pm - 3:00pm

Time Resolved PIV for Pipe Flow Structure at shear Reynolds Number of $Re_\tau\le{5000}

E.-S. Zanoun, A. Shahirpour, C. Egbers, J. Sesterhenn, M. Yousry, Z. Hallol, S. Merbold, V. Motuz



3:00pm - 3:20pm

Turbulent superstructuers in turbulent boundary layers at high Reynolds and Mach numbers

M. Bross, C. J. Kähler



3:20pm - 3:40pm

Local heat transfer measurements in large aspect ratio Rayleigh-Bénard convection

S. Moller, A. Pandey, J. Schumacher, C. Cierpka



3:40pm - 4:00pm

The effect of finite curvature on macro-scale similarities in Taylor-Couette flow and Rayleigh-Benard convection

D. Feldmann, M. Avila, J. P. Mellado, M. Wilczek

DFG-PP 1886: Polymorphic uncertainty modelling for the numerical design of structures
Location: Z008
Chair: Michael Kaliske
 
2:00pm - 2:20pm

A data-driven FEM approach to problems with uncertain material data

K. Weinberg, T. Korzeniowski



2:20pm - 2:40pm

An uncertainty model for the curing process of transversely fiber reinforced plastics

E. Penner, I. Caylak, R. Mahnken



2:40pm - 3:00pm

Efficient domain decomposition based reliability analysis for polymorphic uncertain material parameters

A. Schmidt, T. Lahmer



3:00pm - 3:20pm

Optimization of additively manufactured polymer scaffolds for bone tissue engineering

P. Dondl



3:20pm - 3:40pm

Optimization of Glulam Beams with Spatial Dependent Polymorphic Uncertainty Modeling of Structural Inhomogeneity

F. N. Schietzold, B. Richter, W. Graf, M. Kaliske



3:40pm - 4:00pm

The moving particles method for reliability estimation: recent advances

C. Proppe

DFG-PP 1897: Novel approaches for influencing vibrations by means of deliberately introduced dissipation
Location: Z009
Chair: Peter Eberhard
Chair: Elizaveta Shishova
 
2:00pm - 2:20pm

Limit cycle computation of self-excited dynamic systems using nonlinear modes

S. Tatzko, M. Stender, M. Jahn, N. Hoffmann



2:20pm - 2:40pm

Study on model reduction for position optimization of acoustic black holes

C. H. Meyer, C. Lerch, S. Rothe, S. C. Langer, B. Lohmann, D. J. Rixen



2:40pm - 3:00pm

Modeling the Mullins Effect of rubbers used in constrained-layer damping applications

A. Jackstadt, F. Frölich, K. Weidenmann, L. Kärger



3:00pm - 3:20pm

Active Damping of Thin Film Shape Memory Alloy Devices

S. Ahmadi, K. Jacob, F. Wendler, M. Kohl



3:20pm - 3:40pm

Experimental and numerical study of the effects of granular mixture composition on the elastic moduli

K. Taghizadeh, S. Luding, V. Magnanimo, H. Steeb



3:40pm - 4:00pm

Towards the Simulation of the Friction Stir Welding Process with the Smoothed Particle Hydrodynamics Method

E. Shishova, P. Eberhard



4:00pm - 4:20pm

New prospect for a combined operating mode of magnetorheological damper

A. S. Tan, D. Thomalla, J. Zweier, T. Sattel

DFG-PP 1962: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems
Location: Z010
Chair: Michael Hinze
 
2:00pm - 2:20pm

SPP 1962: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems: simulation and hierarchical optimization

M. Hintermueller



2:20pm - 2:40pm

Shape and topology optimization in fluids using phase field models

H. Garcke, M. Hinze, C. Kahle



2:40pm - 3:00pm

Total Generalized Variation with Finite Elements and Applications

L. Baumgärtner, R. Bergmann, R. Herzog, S. Schmidt, J. Vidal Núñez



3:00pm - 3:20pm

On subdivision and continuation methods for nonsmooth multiobjective optimization problems

S. Peitz, B. Gebken



3:20pm - 3:40pm

Numerical Methods for the Regularized Beckmann Problem

D. Lorenz, H. Mahler, C. Meyer



3:40pm - 4:00pm

Computing M-stationary points by a semismooth Newton method

F. Harder, P. Mehlitz, G. Wachsmuth

DFG-PP 2020: Cyclic deterioration of high-performance concrete in an experimental-virtual lab
Location: Z011
Chair: Stefan Löhnert
Chair: Fadi Aldakheel
Chair: Johannes Storm
 
2:00pm - 2:20pm

Multi-level approach for modelling the post-cracking response of steel fibre reinforced concrete under monotonic and cyclic loading

V. Gudzulic, G. E. Neu, G. Meschke



2:20pm - 2:40pm

Macroscopic model for steel fiber reinforced high performance concrete based on unit cell calculations

M. Pise, D. Brands, G. Gebuhr, J. Schröder, S. Anders



2:40pm - 3:00pm

Phase-field Fracture Based on Representative Crack Elements: Inelastic Materials, Friction, Finite Deformations and Multi-physics

J. Storm, M. Kaliske

DFG-PP 2256: Variational Methods for Predicting Complex Phenomena in Engineering Structures and Materials
Location: Z012
Chair: Georg Dolzmann
 
2:00pm - 2:20pm

PP 2256 - Variational Methods for Predicting Complex Phenomena in Engineering Structures and Materials

G. Dolzmann



2:20pm - 2:40pm

Chemo-Mechanics: Variational Settings and Numerical Aspects

B. Kiefer, S. Roth, A. Seupel, S. Prüger, O. Rheinbach



2:40pm - 3:00pm

Variational based effective models for inelastic materials

G. Jezdan, S. Govindjee, K. Hackl



3:00pm - 3:20pm

Compliance minimization with surface penalization for a uniaxial load

J. Potthoff, B. Wirth



3:20pm - 3:40pm

On relative energy estimates for diffuse interface models of two-phase flows and their structure-preserving discretization

A. Brunk, H. Egger, O. Habrich, V. Shashkov



3:40pm - 4:00pm

On a 2D H1xHcurl finite element ansatz for the relaxed micromorphic model

M. Sarhil, L. Scheunemann, J. Schröder, P. Neff

MS1: Computational Photonics
Location: Z001
Chair: Bernd Witzigmann
 
2:00pm - 2:20pm

Modeling and Simulation of the dynamics in semiconductor lasers

U. Bandelow



2:20pm - 2:40pm

Numerical methods for resonance phenomena in nanophotonics

F. Binkowski, F. Betz, M. Hammerschmidt, P.-I. Schneider, L. Zschiedrich, S. Burger



2:40pm - 3:00pm

Simulation of quantum cascade lasers

C. Jirauschek



3:00pm - 3:20pm

Numerical Modelling of III-Nitride Light Emitting Diodes

F. Römer, B. Witzigmann



3:20pm - 3:40pm

Ray tracing in thermally loaded solid-state laser crystals

P. L. Rall, C. Pflaum

MS2: Symbolic computation methods for differential equations, dynamical systems, and control theory
Location: Z002
Chair: Werner M. Seiler
Chair: Eva Zerz
 
2:00pm - 2:40pm

On the relationship between Ritt and Kolchin differential algebra and tropical differential geometry

F. Boulier



2:40pm - 3:00pm

Algorithmic aspects of the algebraic parameter estimation problem

A. Quadrat



3:00pm - 3:20pm

Algorithmic Approach to Strong Consistency Analysis of Finite Difference Approximations to PDE Systems

D. Robertz



3:20pm - 3:40pm

Algorithms for DD-finite functions

V. Pillwein



3:40pm - 4:00pm

Symbolic computation for linear operators with matrix coefficients

G. Regensburger, C. G. Raab, J. Hossein Poor

MS3: Dissipativity, Turnpikes, and Optimal Control
Location: Z003
Chair: Timm Faulwasser
Chair: Lars Grüne
The talks in the session explain how the concepts of dissipativity and turnpikes help to understand the qualitative behaviour of solutions to optimal control problems.
 
2:00pm - 2:20pm

Dissipativity in economic model predictive control: beyond steady-state optimality

M. A. Müller



2:20pm - 2:40pm

Economic MPC without terminal constraints: Gradient-correcting end penalties enforce asymptotic stability

M. Zanon, T. Faulwasser



2:40pm - 3:00pm

Storage functions for differential-algebraic equations

T. Reis, F. Haller, M. Voigt



3:00pm - 3:20pm

Turnpike in optimal shape design

G. Lance, E. Trélat, E. Zuazua



3:20pm - 3:40pm

Turnpike structures for the solutions of optimal control problems with objective functions of tracking type

M. Gugat



3:40pm - 4:00pm

On the Relation of Velocity Turnpikes and Motion Primitives in Optimal Control of Mechanical Systems

T. Faulwasser, K. Flaßkamp, S. Ober-Blöbaum, K. Worthmann

MS4: Advanced experimental and computational techniques in polymer mechanics
Location: Z004
Chair: Jean-Benoit LE CAM
Chair: Vu Ngoc Khiêm
 
2:00pm - 2:20pm

Energy balance from thermomechanical characterization: new insights to revisit the deformation mechanisms in rubbers

J.-B. LE CAM



2:20pm - 2:40pm

Experimental study on cavitation in rubber vulcanizates subjected to constrained tensile deformation

E. Euchler, R. Bernhardt, S. Wießner, G. Heinrich, F. Wilde, M. Schwartzkopf, T. Tada



2:40pm - 3:00pm

Mechanics of multiple network elastomers

V. N. Khiêm, M. Itskov



3:00pm - 3:20pm

Fracture simulation of fibre reinforced polymers by the phase-field approach

B. Yin, M. Kaliske



3:20pm - 3:40pm

Experimental investigation and modelling of photopolymers for additive manufacturing processes

T. Rehbein, A. Lion, M. Johlitz

4:00pm
-
4:30pm
PS1: Poster Session 1
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
 

A Biphasic Fiber Reinforced Model of Articular Cartilage

F. S. Egli, T. Ricken, D. M. Pierce



Including the Dissipative Properties from Molecular Dynamics Simulations into a Phase Field Model for Wetting

F. Diewald, M. Heier, M. Lautenschläger, S. Stephan, C. Kuhn, K. Langenbach, H. Hasse, R. Müller



Phase-field modeling of fracture in heterogeneous materials

A. C. Hansen-Dörr, M. Kästner



Variational modeling of irreversible effects during solid/solid phase transformations

J. Waimann, K. Hackl, S. Reese, P. Junker



A Multiscale Model of Growth Processes in Soft Tissue

L. Lambers, M. Suditsch, A. Wagner, T. Ricken



Microstructural modeling in solid mechanics

L. Scheunemann



On a novel approach for modeling liquid crystalline flows

S. Metzger

4:30pm
-
6:30pm
S01.02: Dynamics of Rods and Soft Robotics
Location: Z001
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
 
4:30pm - 5:10pm

Finite element formulations for constrained spatial nonlinear beam theories

J. Harsch, G. Capobianco, S. R. Eugster



5:10pm - 5:30pm

Modelling a carbon spring foot prosthesis as a predeformed geometrically exact beam

E. S. Scheiterer, S. Leyendecker



5:30pm - 5:50pm

Soft touch between a highly flexible bio-inspired tactile sensor and 3D objects

L. Merker, C. Behn, J. Steigenberger, K. Zimmermann



5:50pm - 6:10pm

Simulative investigation of the locomotion of a snake-like soft robot

F. Lamping, K. de Payrebrune



6:10pm - 6:30pm

Curvature sensing of a soft robot based on conductive foam

M. Grube, R. Seifried

S02.02: TPM & parameter identification
Location: Z002
Chair: Oliver Röhrle
 
4:30pm - 4:50pm

Simulating vertebroplasty: A biomechanical challenge

Z. Trivedi, C. Bleiler, A. Wagner, O. Röhrle



4:50pm - 5:10pm

Modelling basal-cell carcinoma behaviour in avascular skin

M. Suditsch, P. Schröder, L. Lambers, T. Ricken, A. Wagner



5:10pm - 5:30pm

Towards Consideration of Osteoarthritis in Articular Cartilage by Numerical Modeling of a Hyperelastic Biphasic Fiber Reinforced Model

F. S. Egli, T. Ricken, D. M. Pierce



5:30pm - 5:50pm

Inverse Identification of Material Properties of the Human Eye Using Optical Deformation Measurements

S. Münch, M. Röllig, D. Balzani



5:50pm - 6:10pm

Identification of mechanical models and parameters for alginate-based hydrogels as proxy materials for brain tissue

S. Kaessmair, T. Distler, E. Schaller, A. Boccaccini, P. Steinmann, S. Budday

S03.02: Phase-field modeling of fracture II
Location: Z003
Chair: Ralf Müller
 
4:30pm - 4:50pm

A coarse-grained phase-field crystal model of plastic motion

A. Voigt



4:50pm - 5:10pm

Suction-induced fracturing in multiphase porous materials: Numerical modeling and experimental validation

Y. Heider



5:10pm - 5:30pm

Phase-field modelling and simulation of fracture in viscoelastic materials

F. Dammaß, M. Ambati, M. Kästner



5:30pm - 5:50pm

Phase-field modelling of fatigue crack fracture under residual stresses

M. Seiler, S. Keller, N. Kashaev, B. Klusemann, M. Kästner



5:50pm - 6:10pm

Experimental investigation and numerical simulation of cyclic deformation behavior of SLM-manufactured aluminum alloys

T. Wiegold, S. Aygün, S. Klinge

S04.02: FE-technique & IGA (2/2)
Location: Z004
Chair: Peter Betsch
 
4:30pm - 4:50pm

xNy-elements in the finite cell method for simulating multi-material problems

M. Petö, F. Duvigneau, D. Juhre, S. Eisenträger



4:50pm - 5:10pm

Efficient numerical treatment of a gradient damage model for materials undergoing large deformations.

J. Riesselmann, P. Junker, D. Balzani



5:10pm - 5:30pm

Local Refinement in Isogeometric Analysis of Complex Tire Models

A. Israfilova, M. Garcia, M. Kaliske



5:30pm - 5:50pm

High Performance Mesh Distortion Insensitive Unsymmetric EAS Elements for Linear Elasticity

R. Pfefferkorn, P. Betsch



5:50pm - 6:10pm

Experimental analyses of the effects of cooling lubricants to expand an FEM-based physical grinding force model

F. Kästner



6:10pm - 6:30pm

A remeshing approach for the finite cell method applied to problems with large deformations

W. Garhuom, S. Hubrich, L. Radtke, A. Düster

S05.02: Multi-field & vehicle dynamics
Location: Z005
Chair: Johann Groß
 
4:30pm - 4:50pm

High-order SBFEM solution of the Reynolds equation

S. Pfeil, H. Gravenkamp, F. Duvigneau, E. Woschke



4:50pm - 5:10pm

Modeling of fiber-bending stiffness in fiber-reinforced composites with a dynamic mixed-finite element method based on the principle of virtual power

I. Kalaimani, J. Dietzsch, M. Groß



5:10pm - 5:30pm

Hopf bifurcations for an oversteer vehicle - the influence of wheel load changes

A. Steindl, J. Edelmann, M. Plöchl



5:30pm - 5:50pm

Non-Linear Vehicle Dynamics with Multiplicative Road Models

W. V. Wedig

S06.02: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Jörn Mosler
 
4:30pm - 4:50pm

A primal-dual interior point algorithm for single crystal plasticity

L. Scheunemann, P. S. Nigro, J. Schröder, P. M. Pimenta



4:50pm - 5:10pm

On the algorithmic formulation of local and non-local crystal plasticity models

V. Fohrmeister, J. Mosler



5:10pm - 5:30pm

Gradient-extended crystal inelasticity with a coupling of a microtractions and decohesion model

L. Spannraft, M. Ekh, F. Larsson, K. Runesson, P. Steinmann



5:30pm - 5:50pm

Phase-field modelling and simulation of the evolution of twelve crystallographic martensite variants in austenitic parent grains

M. Graf, M. Kuntz, H. Autenrieth, F. Diewald, R. Müller



5:50pm - 6:10pm

Structural design of additively manufactured porous Zr-based bulk metallic glass

J. Shi, S. Ma, B. Markert



6:10pm - 6:30pm

Virtual element method for finite strain crystal-plasticity

C. Böhm, F. Aldakheel, P. Wriggers

S07.02: Discretization Methods
Location: Z007
Chair: Dominik Schillinger
 
4:30pm - 4:50pm

An efficient method for multi-physical problems using coupled isogeometric boundary elements and finite elements.

M. P. Rajski, R. A. Sauer



4:50pm - 5:10pm

Building models for coupled thermo elastic problems in different software architectures using a new model exchange format

S. Sauerzapf, A. Naumann, M. Beitelschmidt



5:10pm - 5:30pm

Variationally consistent framework to discretize higher-order imperfect interface models for thin layers with isogeometric cut finite element methods

H. T. Nguyen, S. K. F. Stoter, S. Baranova, S. G. Mogilevskaya, D. Schillinger



5:30pm - 5:50pm

Investigation of different discretizations in time for the modeling of dynamic behavior of saturated porous media

J. N. Bergmann, J. Bluhm, A. Schwarz, J. Schröder



5:50pm - 6:10pm

A partitioned scheme for coupling of FEM and DEM simulations of granular materials

A. Atrian, J. Lund, L. Radtke, V. Skorych, M. Dosta, A. Düster

S08.02: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Malte A. Peter
 
4:30pm - 5:10pm

Introduction to numerical homogenization of PDEs with arbitrary rough coefficients

D. Peterseim



5:10pm - 5:30pm

Reconstruction of quasi-local numerical effective models

A. Caiazzo, R. Maier, D. Peterseim



5:30pm - 5:50pm

Numerical Homogenization of Heterogeneous Fractional Laplacians

D. L. Brown, J. Gedicke, D. Peterseim



5:50pm - 6:10pm

Numerical Homogenization of Multiscale Fault Networks

M. Heida, R. Kornhuber, J. Podlesny, H. Yserentant



6:10pm - 6:30pm

Numerical stochastic homogenization by quasilocal effective diffusion tensors

D. Gallistl, D. Peterseim

S10.02: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Sven Eckert
 
4:30pm - 5:10pm

Superstructures in Rayleigh-Bénard turbulence

D. Krug



5:10pm - 5:30pm

Velocity and Thermal Boundary Layer Equations for Turbulent Rayleigh-Benard Convection

O. Shishkina, E. S. C. Ching



5:30pm - 5:50pm

BOUNDARY ZONAL FLOW IN TURBULENT ROTATING RAYLEIGH–BÉNARD CONVECTION

X. Zhang, O. Shishkina



5:50pm - 6:10pm

Rotating turbulent Rayleigh-Bénard convection at very large Rayleigh numbers

M. Wedi, D. van Gils, G. Ahlers, E. Bodenschatz, S. Weiss



6:10pm - 6:30pm

TURBULENT LIQUID METAL RAYLEIGH-BÉNARD CONVECTION AT HIGH RAYLEIGH NUMBERS

F. Schindler, T. Zürner, T. Vogt, S. Eckert, J. Schumacher

S11.02: Multiphase Flows
Location: Z011
Chair: Markus Scholle
Chair: Helmut Abels
Chair: Dirk Peschka
 
4:30pm - 5:10pm

Sharp Interface Limits of Diffuse Interface Models for Two-Phase Flows

H. Abels, A. Marquardt



5:10pm - 5:30pm

A Model for Bilayer Couette Flow in Topographically Patterned Lubricated Contacts

M. Mellmann, M. Scholle, P. H. Gaskell



5:30pm - 5:50pm

Evaluation of Lagrangian Particle Information from VOF Simulation Data

A. Spitzenberger, S. Neumann, R. Schwarze

S14.02: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Alexander Mielke
 
4:30pm - 4:50pm

Existence of global weak solutions to an inhomogeneous Doi model for active liquid crystals

O. Sieber



4:50pm - 5:10pm

About a magnetic diffuse interface model and an existence result

S. Mitra, A. Schlömerkemper, M. Kalousek



5:10pm - 5:30pm

Explicit Results and Numerical Implementations in the Electromagnetic Field Theory

I. Y. Dmitrieva



5:30pm - 5:50pm

On the field-induced transport of magnetic nanoparticles in incompressible flow

P. Weiß



5:50pm - 6:10pm

Regular patterns in systems in equilibrium: From ferrofluids to dipolar Bose-Einstein condensates

A. Stylianou

S15.02: (Multilevel) Monte Carlo Methods
Location: Z015
Chair: Felix Lindner
 
4:30pm - 4:50pm

A simple approach to proving well-posedness and convergence rates for a broad class of McKean--Vlasov equations

H. A. Hoel, A.-L. Haji-Ali, R. Tempone



4:50pm - 5:30pm

MLMC method to estimate propagation of uncertainties in electromagnetic fields scattered from objects of uncertain shapes

A. Litvinenko, A. Yucel, H. Bagci, R. Tempone, J. Oppelstrup, E. Michielssen



5:30pm - 5:50pm

Importance sampling for a robust and efficient multilevel Monte Carlo estimator for stochastic reaction networks

C. Ben Hammouda, N. Ben Rached, R. Tempone



5:50pm - 6:10pm

Method of Green's potentials for elliptic PDEs in domains with random boundaries

V. Reshniak, Y. Melnikov

S16.02: Optimization
Location: Z016
Chair: Martin Siebenborn
 
4:30pm - 4:50pm

A finite differences approach for optimization of gas networks

S. Hossbach, M. Lemke, J. Reiss



4:50pm - 5:10pm

A combinatorial framework for Mixed-integer optimal control problems

F. Bestehorn, C. Kirches



5:10pm - 5:30pm

Analysis and numerical solution of an optimal control problem arising in non-Newtonian fluid mechanics

C. Christof, M. Winkler, R. Herzog



5:30pm - 5:50pm

Variational discretization of a parabolic optimal control problem with sparse initial data

E. Herberg, M. Hinze

S17.02: Optimization, network analysis, and fluids
Location: Z017
Chair: Kirk M Soodhalter
 
4:30pm - 4:50pm

Optimization of a partial differential equation on a complex network

M. Stoll, M. Winkler



4:50pm - 5:10pm

Fast Solvers and Multilevel Circulant Preconditioners for Fractional Differential Equation Constrained Optimization

J. W. Pearson, S. Pougkakiotis, S. Leveque, J. Gondzio



5:10pm - 5:30pm

Frequency-weighted damping via non smooth optimization and fast computation of QEPs

N. Jakovcevic Stor, T. Mitchell, M. Puvaca, Z. Tomljanovic



5:30pm - 5:50pm

Extended Group Finite Element Method for a port-Hamiltonian Formulation of the Non-Isothermal Euler Equations

S.-A. Hauschild, N. Marheineke

S18.02: Numerics for Hyperbolic PDEs
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
 
4:30pm - 4:50pm

Model adaptation of hyperbolic balance laws

J. Giesselmann, H. Joshi



4:50pm - 5:10pm

High order well-balanced scheme for hyperbolic balance laws

Y. Mantri, M. Herty, S. Noelle



5:10pm - 5:30pm

Fluxes on the mesoscopic level: Boltzmann vs. BGK models

H. K. Babovsky



5:30pm - 5:50pm

Numerics of gas pipeline networks

S. M. Grundel



5:50pm - 6:10pm

Numerical methods to solve non-local conservation laws for material flow problems

S. Göttlich



6:10pm - 6:30pm

Implicit methods for district heating networks

M. Eimer, R. Borsche, N. Siedow

S18.03: Surface PDEs and unfitted discretizations
Location: Z028
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
4:30pm - 5:10pm

Liquid crystals on deformable surfaces

A. Voigt



5:10pm - 5:30pm

A trace finite element method for Allen-Cahn equation on evolving surfaces

M. Olshanskii, X. Xu, V. Yushutin



5:30pm - 5:50pm

φ-FEM: a finite element method on domains defined by level-sets

M. Duprez, V. Lleras, A. Lozinski



5:50pm - 6:10pm

A subgrid-scale boundary layer model following from the unification of Nitsche's method and variational multiscale analysis

S. K. Stoter, M. F. ten Eikelder, F. de Prenter, I. Akkerman, E. H. van Brummelen, C. V. Verhoosel, D. Schillinger



6:10pm - 6:30pm

An unfitted Eulerian finite element method for the time-dependent Stokes problem on moving domains

H. von Wahl, T. Richter, C. Lehrenfeld

S19.02: Non-smooth Systems
Location: Z019
Chair: Max Winkler
 
4:30pm - 4:50pm

Analysis of Optimal Control Problems with an $L^0$ Term in the Cost Functional

D. Wachsmuth



4:50pm - 5:10pm

Structure Exploitation (not only) for PDE Constrained Nonsmooth Optimization

O. Weiß, A. Walther, S. schmidt



5:10pm - 5:30pm

Second-order optimality conditions of an optimal control problem governed by a regularized phase-field fracture propagation model

A. Hehl, I. Neitzel



5:30pm - 5:50pm

Optimal control of the fractional Laplace equation

S. Dohr, C. Kahle, S. Rogovs, P. Swierczynski



5:50pm - 6:10pm

Optimal control of the drift in Fokker-Planck equations

H. Meinlschmidt, K. Kunisch



6:10pm - 6:30pm

Characterization of fluid flows and identification of fluid flow domains by a coupled CFD-MRI method

F. Klemens, J. Jeßberger, G. Thäter, M. J. Krause

S20.02: Model Order Reduction and System Identification
Location: Z020
Chair: Jens Saak
 
4:30pm - 4:50pm

Structure-Preserving Model Reduction for Bilinear Systems

P. Benner, S. W. R. Werner



4:50pm - 5:10pm

Model Reduction of Differential-Algebraic Systems by Parameter-Dependent Balanced Truncation

J. Przybilla, M. Voigt



5:10pm - 5:30pm

AAA-inspired systems-theoretic model reduction for linear dynamical systems

I. V. Gosea, S. Gugercin, C. Beattie



5:30pm - 5:50pm

Structure Preserving Model Order Reduction by Parameter Optimization

P. Schwerdtner, M. Voigt



5:50pm - 6:10pm

Identification of Second-Order Systems from Frequency Response Data

I. Pontes Duff, P. Goyal, P. Benner



6:10pm - 6:30pm

Data-Driven Identification of Dynamical Systems with Hard (non-trivial, strong) Nonlinearities

D. S. Karachalios, I. V. Gosea, A. C. Antoulas

S21.02: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
 
4:30pm - 5:10pm

Super-resolution of points and curves

S. Kunis



5:10pm - 5:30pm

Deterministic sparse and stable FFT for M-sparse vectors

T. von Wulffen



5:30pm - 5:50pm

Exact Reconstruction of Extended Exponential Sums from their Fourier Coefficients

N. Derevianko, G. Plonka



5:50pm - 6:10pm

Exact Reconstruction of Sparse Non-Harmonic Signals from Fourier Coefficients

M. Petz, G. Plonka, N. Derevianko



6:10pm - 6:30pm

Structured Low-Rank Approximation of Hankel Matrices

H. Knirsch, G. Plonka

S24.01: History of Mechanics and Mathematics
Location: Z024
Chair: Otto Timme Bruhns
Chair: Dietmar Gross
 
4:30pm - 4:50pm

On the History of Mechanics in St. Petersburg/Petrograd/Leningrad

H. Altenbach



4:50pm - 5:10pm

Plasticity, Viscosity , Tenacity – Remarks on the bitter Forbes – Tyndall Controversy

D. Gross



5:10pm - 5:30pm

History of "Sneddon" solution in contact mechanics

E. Popova, V. L. Popov



5:30pm - 5:50pm

The contribution of Theodore von Kármán to the development of metal forming technology

O. T. Bruhns



5:50pm - 6:10pm

Johannes Kepler's comments in Jost Bürgi's manuscript on "Coss"

P. Ullrich



6:10pm - 6:30pm

Selected historical aspects of wave phenomena in the context of dynamical systems, and applications in seamless learning

R. Gunesch

       
6:30pm
-
7:30pm
B4: Coffee Break
7:30pm
-
9:30pm
PubLec: Public Lecture
Location: W004
Chair: Detlef Kuhl
Chair: Hartmut Hetzler
 
7:30pm - 8:30pm

Die Wasserkünste von Wilhelmshöhe – Technik und Kunst

S. Hoß



8:30pm - 9:30pm

Entwicklung und Einsatz wissenschaftlicher Mikroskope zwischen 1820 und 1920

T. Mappes

Date: Wednesday, 17/Mar/2021
8:30am
-
9:30am
S02.03: Implants & virtual injury criteria
Location: Z002
Chair: Dominik Schillinger
 
8:30am - 8:50am

Long-Term Stability and Debonding of Cementless Implants

K. Immel, V.-H. Nguyen, G. Haiat, R. A. Sauer



8:50am - 9:10am

Testing individualized trauma implants via a new workflow under realistic daily life scenarios

M. Roland, R. Martin, T. Tjardes, B. Bouillon, D. Stefan



9:10am - 9:30am

An Active Female Human Body Model for Simulation of Rear-End Impact Scenarios

C. Kleinbach, F. Kempter, J. Fehr

S03.03: Experimental damage and fracture mechanics
Location: Z003
Chair: Stefan Hartmann
 
8:30am - 8:50am

Porosity analysis in advanced materials for aero engines

S.-M. Rauscher, A. Raina, I. Kaleel



8:50am - 9:10am

Damage and fracture of the optimized X0-specimen

S. Gerke, J. Liedmann, M. Brünig, F.-J. Barthold

S04.03: Data-driven approach
Location: Z004
Chair: Christian J. Cyron
 
8:30am - 8:50am

A data-driven approach for the structural analysis of hybrid metal-fiber reinforced plastic laminates

A. Hürkamp, F. Rothe, K. Dröder



8:50am - 9:10am

Lapping as a tribological system and parameter identification aspects

R. Bilz, K. M. de Payrebrune



9:10am - 9:30am

Minimum weight design of curvilinearly grid-stiffened variable-stiffness composite fuselage panels considering buckling and manufacturing constraints

A. Alhaj Ahmad, C. Mittelstedt



9:30am - 9:50am

Sandwich panels with functionally graded strut-based lattice cores

H. Georges, C. Mittelstedt, W. Becker

S06.03: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Björn Kiefer
Chair: Stefan Diebels
 
8:30am - 8:50am

Neural networks for structural optimisation of mechanical metamaterials

S. Bronder, S. Diebels, A. Jung



8:50am - 9:10am

Applications of a hybrid approach to describe the elastic-plastic deformation behavior of foam like media involving neural networks

M. Abendroth, A. Malik, G. Hütter, B. Kiefer



9:10am - 9:30am

Concentration-Specific Constitutive Modeling of Gelatin Based on Artificial Neural Networks

K. P. Abdolazizi, K. Linka, C. J. Cyron

S08.03: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Natalie Rauter
 
8:30am - 8:50am

Relaxed micromorphic modeling of finite-size mechanical metamaterials

G. Rizzi, P. Neff, A. Madeo



8:50am - 9:10am

Transparent relaxed micromorphic description of anisotropy in metamaterials

M. V. d'Agostino, A. Madeo, P. Neff

S08.04: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Matti Schneider
 
8:30am - 8:50am

Multiscale modelling of the cyclic behavior of metallic materials with graded microstructure

J. A. Kuhn, P. Sonnweber-Ribic, M. Schneider, T. Böhlke



8:50am - 9:10am

Integral-type non-local damage simulation of composites using mean-field homogenization methods

P. Lenz, R. Mahnken

S15.03: Stochastic Analysis and Processes
Location: Z015
Chair: Andera Barth
 
8:30am - 8:50am

Strong convergence rates for space-time discrete numerical approximation schemes for stochastic Burgers equations

M. Hutzenthaler, A. Jentzen, F. Lindner, P. Pusnik



8:50am - 9:10am

Hyperbolic conservation laws with stochastic jump coefficient

L. Brencher, A. Barth



9:10am - 9:30am

Modeling of directional uncertainty using moments of the angular central Gaussian

F. Ospald, R. Herzog

S18.04: Time discretization for PDEs
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
 
8:30am - 8:50am

Continuous Galerkin Schemes for Semi-Explicit Differential-Algebraic Equations

R. Altmann, R. Herzog



8:50am - 9:10am

Uzawa-type iterative methods for double saddle point problems in poromechanics

J. K. Kraus



9:10am - 9:30am

Evaluation and development of a spectral deferred correction method for convection-diffusion equations

M. Grotteschi, M. Guesmi, J. Stiller

S20.03: Applied Control Theory
Location: Z020
Chair: Lars Grüne
Chair: Moritz Schulze Darup
 
8:30am - 8:50am

Idiophones - even simple looking musical instruments are very demanding

P. Eberhard, P. Bestle, M. Hanss



8:50am - 9:10am

A transfer operator based computational study of mixing processes in open flow systems

A. Klünker, K. Padberg-Gehle



9:10am - 9:30am

Trajectory Planning for Closed Kinematic Chains Applied to Cooperative Motions in Health Care

C. Knoll, X. Jia, K. Röbenack

S21.03: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
 
8:30am - 8:50am

The Deep Capsule Prior - Unsupervised image processing for computed tomography

M. Schmidt, A. Denker, J. Leuschner



8:50am - 9:10am

Generating a Real World Traffic Sign Object Detection Dataset via Bootstrapping using Synthetic Data

L.-M. Evers



9:10am - 9:30am

3D Gamma Image Reconstruction using Deep Convolutional Neural Networks for Proton Beam Therapy

J. N. Basalyga, G. Kroiz, C. A. Barajas, M. K. Gobbert, P. Maggi, J. Polf

S22.01: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Matthias Bolten
 
8:30am - 8:50am

A novel black-box preconditioning strategy for high-throughput density-functional theory

M. F. Herbst, A. Levitt, E. Cancès



8:50am - 9:10am

Optimal experiment design with respect to electrode configurations for a piezoelectric problem

V. Schulze, S. Schmidt, B. Jurgelucks, N. Feldmann, L. Claes



9:10am - 9:30am

On Defect Characterization in Carbon Fiber Reinforced Polymer via Gradient-based Optimization

B. Jurgelucks, J. Bulling, A. Walther, J. Prager

 
9:30am
-
10:00am
PS2: Poster Session 2
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
 

Chance-constrained optimal control of hyperbolic supply systems

K. Lux, S. Göttlich, O. Kolb



Automated shape differentiation and optimization using NGSolve

P. Gangl, K. Sturm, M. Neunteufel, J. Schöberl



Shape Optimization in Shape Spaces

K. Welker



Structure Preserving Model Order Reduction by Parameter Optimization

P. Schwerdtner, T. Mitchell, M. Voigt



Adaptive concepts in POD model reduction

C. Gräßle, M. Hinze



Model Order Reduction in Production Engineering

F. Key



Machine Learning for Nonlinear Dynamics

M. Stender

10:00am
-
10:30am
PS3: Poster Session 3
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
 

Cooperative Object Transportation: Modeling, Control Design and Experiments

H. Ebel, P. Eberhard



Reconstruction of quasi-local numerical effective models

A. Caiazzo, R. Maier, D. Peterseim



Mathematical analysis and simulation of field models in accelerator circuits

I. Cortes Garcia



Motion design of structures based on a variational formulation

R. Sachse, M. Bischoff



A mixed phase-field fracture model - numerical simulation compared to experiments in punctured EPDM strips

K. Mang, A. Fehse, N. H. Kröger, T. Wick



Dislocation density tensors in finite plasticity

T. Kaiser, A. Menzel

10:30am
-
11:30am
RvML 20/21 2
Location: W001
Chair: Peter Wriggers
Chair: Achim Ilchmann
11:30am
-
1:00pm
GAMM General Assembly
1:00pm
-
2:00pm
DKM: Plenary Meeting DEKOMECH
Location: W005
Chair: Andreas Menzel
YAMM Lunch
Chair: Johanna Waimann
Chair: Tobias Kaiser
2:00pm
-
4:00pm
S01.03: Collision and Nonlinear Dynamics of Rigid Bodies
Location: Z001
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
 
2:00pm - 2:40pm

An extended version of the Intermediate Axis Theorem for a freely rotating rigid body

R. I. Leine, G. Capobianco



2:40pm - 3:00pm

Derivation of Analytical, Closed-form Formulas for the Calculations of the Instantaneous Screw Axes of Arbitrary Rigid 3D Multi-Body Systems

J. Boungard, J. Wackerfuß



3:00pm - 3:20pm

Modeling the Evolution of a cluster of gravitating bodies taking into account their absolutely inelastic collisions

D. G. Kiryan, G. V. Kiryan



3:20pm - 3:40pm

Analysis of Flexible Multibody Impact Simulations Using Reduced Isogeometric Finite Element Models

T. Rückwald, A. Held, R. Seifried



3:40pm - 4:00pm

Improved collision detection for rigid body simulations

U. J. Römer, A. Fidlin, W. Seemann

S02.04: Arteries
Location: Z002
Chair: Daniel Balzani
 
2:00pm - 2:40pm

Unraveling the principles of vascular mechanobiology across the scales

C. J. Cyron, J. F. Eichinger, D. Paukner, R. C. Aydin



2:40pm - 3:00pm

Macroscopic modelling of stress driven anisotropic growth in bioengineered tissues

L. Lamm, H. Holthusen, C. Böhm, S. Jockenhövel, S. Reese



3:00pm - 3:20pm

Influence of residual stresses and fiber orientation on smooth muscle contraction in arterial walls

K. Uhlmann, D. Balzani



3:20pm - 3:40pm

Multi-layered tissue models in patient-specific simulations of aortic dissection

R. Schussnig, K. Bäumler, T.-P. Fries

S03.04: Gradient damage and plasticity
Location: Z003
Chair: Björn Kiefer
 
2:00pm - 2:20pm

A computational framework for gradient-enhanced damage -- implementation and applications

R. Schulte, R. Ostwald, L. Sprave, A. Menzel



2:20pm - 2:40pm

Modeling gradient-enhanced anisotropic ductile damage: Application to low cycle fatigue

K. Langenfeld, K. Möhring, F. Walther, J. Mosler



2:40pm - 3:00pm

Anisotropic plasticity - regularised damage material model for sheet metals

J. Friedlein, J. Mergheim, P. Steinmann



3:00pm - 3:20pm

Nonlocal damage modelling for finite element simulations of ductile steel sheets under multiaxial loading

M. Nahrmann, A. Matzenmiller



3:20pm - 3:40pm

Reduced integration-based solid and solid-shell finite elements for gradient-extended damage

O. Barfusz, T. van der Velden, T. Brepols, S. Reese



3:40pm - 4:00pm

A gradient-enhanced micro-polar damage-plasticity approach for modeling mode I and mode II failure of concrete

M. Neuner, G. Hofstetter

S04.04: SBFEM & Miscellaneous
Location: Z004
Chair: Carolin Birk
 
2:00pm - 2:20pm

A comparative study of numerical approaches for the computation of effective properties of micro-heterogeneous materials

R. Assaf, L. Scheunemann, C. Birk, J. Schröder



2:20pm - 2:40pm

A combination of the SBFEM and transfinite elements for modeling three-dimensional structures on octree-meshes

H. Gravenkamp, A. A. Saputra, S. Duczek



2:40pm - 3:00pm

Image-based stress analysis of porous structures produced by freeze casting

C. Birk, D. C. Lupascu



3:00pm - 3:20pm

A NURBS enhanced polygonal element formulation based on the scaled boundary method for the analysis of solids in boundary representation

R. Reichel, S. Klarmann, S. Klinkel



3:20pm - 3:40pm

Back Calculation of Internal Forces of Concrete Skyscrapers by means of In Situ Monitoring

H. W. Müllner, W. Wallisch, P. Kremnitzer



3:40pm - 4:00pm

A homogenisation approach for shell structures using scaled boundary isogeometric analysis on RVE-level

L. Mester, S. Klarmann, S. Klinkel

S04.05: Dynamics & Time integration methods
Location: Z025
Chair: Michael Groß
 
2:00pm - 2:20pm

Space-time integration in structural dynamics using the proper generalized decomposition

F. Bamer, N. Shirafkan, M. Stoffel, B. Markert



2:20pm - 2:40pm

An energy-momentum scheme for extended continuum models with rotational degrees of freedom

M. Groß, J. Dietzsch, I. Kalaimani



2:40pm - 3:00pm

Analysis of higher order accurate time integration schemes within multifield plasticity

B. Schröder, D. Kuhl



3:00pm - 3:20pm

Inverse dynamics of nonlinear elastic ropes and the method of characteristics

T. Ströhle, P. Betsch



3:20pm - 3:40pm

A mixed finite element formulation for energy-momentum time integrations of composites with fiber bending stiffness

J. Dietzsch, M. Groß, I. Kalaimani



3:40pm - 4:00pm

Simulation of the dynamic properties of open cell foams by means of a macroscopic stochastic model

S. Kirchhof, A. Ams

S05.03: Non-smooth dynamics & Control
Location: Z005
Chair: Johann Groß
 
2:00pm - 2:20pm

Efficient surrogate strategy for investigating stick-slip instability

A. Fau, J. N. Fuhg



2:20pm - 2:40pm

Quenching friction-induced oscillations in multibody-systems

S. Keller, W. Seemann



2:40pm - 3:00pm

On the orbital stability of periodic trajectories of systems with discontinuous right-hand sides

A. Zuyev, P. Benner, A. Seidel-Morgenstern



3:00pm - 3:20pm

Mitigation of Resonant Vibrations using Impact Absorbers

M. Krack



3:20pm - 3:40pm

Stability analysis of dynamic extremum seeking systems via Lie brackets approximations

V. Grushkovska

S06.04: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Lisa Scheunemann
Chair: Johanna Waimann
 
2:00pm - 2:20pm

Constitutive modeling of austenitic TRIP-steels at small scales -- mean-field homogenization and simulation of oligo-crystals

S. Prüger, B. Kiefer



2:20pm - 2:40pm

Constitutive modelling of the strain induced martensite transformation observed in metastable austenitic steels and TRIP steels

H. K. Thammineni, T. Zhu, M. Smaga, T. Beck, R. Müller



2:40pm - 3:00pm

Intermetallic compounds formation during solid-state joining of an Al-Mg alloy via a multiphase-field approach

S. H. Raza, B. Klusemann



3:00pm - 3:20pm

The First Stage of Firn Densification - An Evaluation of Grain Boundary Sliding

T. Schultz, R. Müller, D. Gross, A. Humbert



3:20pm - 3:40pm

The effect of phase transformation on residual stress evolution during cooling

S. Uebing, D. Brands, L. Scheunemann, J. Schröder



3:40pm - 4:00pm

Work - conjugacy of stress and strain tensors and its role in 3D hyperelastic isotropic material formulation

A. Dutzler, W. Guggenberger

S06.05: Material modelling in solid mechanics
Location: Z026
Chair: Holger Steeb
 
2:00pm - 2:20pm

Experimental and numerical investigation on the mechanical behavior of 3D printed TPU

R. Landgraf, E. Oelsch, V. Steiniger, J. Ihlemann



2:20pm - 2:40pm

Structural topology optimization of 3D-printable microlattices for lightweight materials

A. Krischok, M.-A. Keip



2:40pm - 3:00pm

Numerical modelling for non-isothermal quasi-static experiments of SLS-PA12

I. Sagradov, D. Schob, H. Sparr, R. Roszak, P. Maasch



3:00pm - 3:20pm

Hysteretic behaviour of octet-truss lattice material with shape memory

M. Kuczma



3:20pm - 3:40pm

Numerical investigation of the mechanical properties of an amorphous network glass

J. Stratmann, F. Ebrahem, F. Bamer, B. Markert

S07.03: Porous Media
Location: Z007
Chair: Tim Ricken
 
2:00pm - 2:40pm

Freezing of sea ice with inhomogeneous material distribution using the Theory of Porous Media

A. Schwarz, J. Bluhm, J. Schröder, S. Skatulla



2:40pm - 3:00pm

In Silico Modeling of Coupled Physical-Biogeochemical (P-BGC) Processes in Antarctic Sea Ice

A. Thom, T. Ricken



3:00pm - 3:20pm

Coupled simulation of deep tunnel advance in initially saturated Innsbruck quartz phyllite

P. Gamnitzer, M. Schreter, M. Neuner, G. Hofstetter



3:20pm - 3:40pm

Geometrically and Physically Nonlinear Coupled Consolidation Problem

N. B. Artamonova, S. V. Sheshenin

S08.05: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Geralf Hütter
 
2:00pm - 2:20pm

Predictive modeling and simulation of silica aerogels by using aggregated structures

R. Abdusalamov, P. Pandit, M. Itskov, B. Milow, A. Rege



2:20pm - 2:40pm

Geometric and finite element modeling of biopolymer aerogels to characterize their microstructural and mechanical properties

R. Chandrasekaran, M. Hillgärtner, A. Rege, B. Milow, M. Itskov



2:40pm - 3:00pm

The Effect of Functionally-Graded Voids and GNPs on the DamageTolerance of Polyurethane Foam Core

A. Y. Al-Maharma, P. Sendur, S. P. Patil, B. Markert



3:00pm - 3:20pm

New problems in homogenization: Layer- vs bulk properties

R. Glüge, R. Falkenberg



3:20pm - 3:40pm

Applications of the Asymptotic Homogenization to Materials with Periodic and Non-Periodic Micro Structures

S. V. Sheshenin, N. B. Artamonova, P. D. Klementyev



3:40pm - 4:00pm

A model order reduction technique for FFT-based microstructure simulation using a geometrically adapted reduced set of frequencies

C. Gierden, J. Waimann, B. Svendsen, S. Reese

S08.06: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Daniel Peterseim
 
2:00pm - 2:20pm

Tensor refinement for multiscale diffusion

V. Kazeev



2:20pm - 2:40pm

Homogenization of linearized elasticity in a two-component medium with slip displacement conditions

T. Lochner, M. A. Peter



2:40pm - 3:00pm

Multiscale FEM for light propagation through realistic photonic crystals

M. Kozon, M. Schlottbom, J. J. van der Vegt, W. L. Vos



3:00pm - 3:20pm

Numerical Homogenization of the Maxwell-Debye system

J. P. Freese, C. Wieners, D. Gallistl



3:20pm - 3:40pm

Mesh-free methods for parametrized partial differential equations

C. Rieger



3:40pm - 4:00pm

Parametric FEM for computational homogenization of heterogeneous materials with random voids

D. Pivovarov, J. Mergheim, K. Willner, P. Steinmann

S10.03: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
 
2:00pm - 2:20pm

On symmetry induced scaling laws for arbitrary moments and its validation using channel flow DNS at Re_tau=10^4

M. Oberlack, S. Hoyas, F. A. Ávila, S. Kraheberger



2:20pm - 2:40pm

Contribution of Large and Very Large Scale Motions to the Turbulent Kinetic energy in Turbulent Pipe Flow

Z. Hallol, S. Merbold, C. Egbers



2:40pm - 3:00pm

Interaction of the Large-Scale Motions with the Near-Wall Turbulence in Pipe Flows

S. Richter, Z. Hallol, E.-S. Zanoun, C. Egbers



3:00pm - 3:20pm

Data-driven identification of the spatiotemporal structure of turbulent flows by streaming Dynamic Mode Decomposition

R. Yang, X. Zhang, P. Reiter, M. Linkmann, O. Shishkina

S12.01: Waves and acoustics for solid materials
Location: Z012
Chair: Fabian Duddeck
 
2:00pm - 2:20pm

Influence of the correlation model on the continuous mode conversion

E. Zimmermann, W. Weber



2:20pm - 2:40pm

Heuristic dispersion design of discrete periodic systems

A. Tkachuk, M. Tkachuk



2:40pm - 3:00pm

On the analysis of contact acoustic nonlinearities caused by sub-surface cracks in vibrating beams

M. Schagerl, C. Kralovec



3:00pm - 3:20pm

On the forward simulation and cost functions for the ultrasonic material characterization of polymers

D. Itner, H. Gravenkamp, D. Dreiling, N. Feldmann, B. Henning



3:20pm - 3:40pm

High Accuracy Measurements of Lamb Waves Using 2D Fourier Transform and Laser Vibrometry

T. Barth, R. Lammering

S14.03: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Helmut Abels
 
2:00pm - 2:20pm

The waiting time phenomenon in a Lagrangian discretization

J. Fischer, D. Matthes



2:20pm - 2:40pm

On Echo Chains in the Euler Equations as a Linear Mechanism: Blow-up and Modified Asymptotics

C. Zillinger, Y. Deng



2:40pm - 3:00pm

The Jordan-Moore-Gibson-Thompson equation of nonlinear acoustics: Well-posedness and singular limit for vanishing relaxation time

B. Kaltenbacher, V. Nikolic



3:00pm - 3:20pm

Homogenisation of Stokes Flow in a Porous Medium with Evolving Microstructure

D. M. Wiedemann, M. A. Peter



3:20pm - 3:40pm

Stochastic homogenization on perforated domains

M. Heida

S15.04: Uncertain Problems
Location: Z015
Chair: Haakon Andreas Hoel
 
2:00pm - 2:20pm

Tensor-Galerkin POD for Efficient Uncertainty Quantification in PDEs with Multivariate Random Parameters

P. Benner, J. Heiland



2:20pm - 2:40pm

Efficient Computation of the Optimal Bounds on the Probability of Failure of a Sheet Metal Forming Process

N. Miska, D. Balzani



2:40pm - 3:00pm

Optimal sensor placement for thermo-elastic coupled machine models

A. Naumann, R. Herzog

S16.03: Optimization
Location: Z016
Chair: Kathrin Welker
 
2:00pm - 2:20pm

An Active Signature Methode for Constrained Optimization Using Abs-Linearization

T. Kreimeier, A. Walther, A. Griewank



2:20pm - 2:40pm

Scalable solvers for PDE constrained shape optimization of cellular composites

A. Vogel, M. Siebenborn



2:40pm - 3:00pm

Efficient level set-based topology optimization of flexible multibody systems using radial basis functions

A. Azari Nejat, A. Held, R. Seifried



3:00pm - 3:20pm

Surface Metrics and Geometrical Constraints Within CAD-Free Adjoint-Based Fluid Dynamic Shape Optimization

N. Kühl, P. M. Müller, M. Siebenborn, T. Rung



3:20pm - 3:40pm

Topology and material optimization including a filter to smooth fiber pathways

D. R. Jantos, K. Hackl, J. Philipp

S17.03: Data, random walks, and parallelism
Location: Z017
Chair: John William Pearson
 
2:00pm - 2:40pm

Numerical Linear Algebra in Data Assimilation

M. Freitag



2:40pm - 3:00pm

A computational framework for handling semi infinite quasi-Toeplitz matrices

S. Massei, D. A. Bini, B. Meini, L. Robol



3:00pm - 3:20pm

Multivalent Binding Kinetics as an Invariant Subspace Projection of Markov Processes

M. Weber, F. Erlekam, M. Zumbansen

S18.05: Space-Time discretizations
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
2:00pm - 2:40pm

Stabilized Nitsche fictitious domain method with higher order variational space-time discretization for the Navier--Stokes equations

M. Bause, M. Anselmann



2:40pm - 3:00pm

Space-time methods for the Stokes problem: dynamic meshes

I. Voulis



3:00pm - 3:20pm

PDEs on Domains with Time-Dependent Topology

M. von Danwitz, V. Karyofylli, N. Hosters, M. Behr



3:20pm - 3:40pm

A Space-Time Method for Maxwell's Equations

J. I. M. Hauser, O. Steinbach



3:40pm - 4:00pm

Time-Continuous Simplex Space-Time Finite Element Method and Model Order Reduction for Deforming Domain Problems

F. Key, M. von Danwitz, F. Ballarin, S. Elgeti, M. Behr, G. Rozza

S19.03: Learning, Stabilization and Networks
Location: Z019
Chair: Daniel Wachsmuth
 
2:00pm - 2:20pm

Optimal feedback stabilization via deep neural network approximation

D. Walter, K. Kunisch



2:20pm - 2:40pm

Sparse optimization of integral shallow neural networks

K. Pieper, A. Petrosyan



2:40pm - 3:00pm

Adjoint Based Optimal Control of District Heating Networks

D. Linn, J. Mohring, R. Pinnau



3:00pm - 3:20pm

Solution and Applications of PDE Constrained Inverse Problems related to Turbulence Modeling

R. Pochampalli, N. R. Gauger

S20.04: Robust Control
Location: Z020
Chair: Jens Saak
 
2:00pm - 2:40pm

Numerical Methods for H-infinity-Control of Large-Scale Systems

N. Aliyev, P. Benner, E. Mengi, T. Mitchell, P. Schwerdtner, M. Voigt



2:40pm - 3:00pm

Convex Synthesis of Accelerated Gradient Algorithms

C. Scherer, C. Ebenbauer



3:00pm - 3:20pm

Optimization of the distance to non-passivity and instability via robust realizations

V. Mehrmann, P. Van Dooren



3:20pm - 3:40pm

The missing link between the output and the H2-norm of bilinear systems

M. Redmann



3:40pm - 4:00pm

Minimality of Linear Switched Systems with known switching signal

M. S. Hossain, S. Trenn

S21.04: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
 
2:00pm - 2:40pm

Challenges in dynamic imaging

B. Hahn, S. Blanke, M. Kienle, A. Wald



2:40pm - 3:00pm

Unsupervised classification with orthogonal projections

A. Breger, M. Ehler



3:00pm - 3:20pm

A Generative Variational Model for Inverse Problems in Imaging

A. Habring, M. Holler



3:20pm - 3:40pm

Shape Reconstruction of Inclusions in Elastic Bodies Based on Real Data via Monotonicity-based Methods

S. Eberle, B. Harrach, J. Moll

S22.02: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Matthias Bolten
 
2:00pm - 2:20pm

Beam-to-solid interaction - From embedded fibers towards contact

I. Steinbrecher, A. Popp



2:20pm - 2:40pm

Graph-based Tensile Strength Simulations of Composite Nonwovens

M. Harmening



2:40pm - 3:00pm

Asymptotically Justified Boundary Conditions for Numerics of a Viscoelastic Two-Phase Melt Spinning Model

M. Ettmüller, W. Arne, N. Marheineke, R. Wegener



3:00pm - 3:20pm

A fast and low-memory isogeometric Galerkin method for Karhunen-Loève approximation of random fields with emphasis on large-scale 3D applications

M. Ł. Mika, R. R. Hiemstra, M. M. Dannert, D. Schillinger, U. Nackenhorst, T. J. R. Hughes



3:20pm - 3:40pm

Modeling the Effective Transdermal and Lateral Diffusivities in Stratum Corneum using Homogenization

J. Wang, G. Wittum, J. Nitsche, A. Naegel



3:40pm - 4:00pm

Multiscale Modeling of Skin Penetration

A. Nägel

   
4:00pm
-
4:30pm
B5: Coffee Break
4:30pm
-
6:30pm
S01.04: Control Strategies for Multi-body Systems
Location: Z001
Chair: Simon R. Eugster
 
4:30pm - 5:10pm

On the numerical behaviour of constrained mechanical systems within the framework of optimal control

S. Schneider, P. Betsch



5:10pm - 5:30pm

Internal Dynamics of multibody systems

T. Berger, L. Lanza



5:30pm - 5:50pm

MBS model for design and control of a hydrofoil boat

M. Graf



5:50pm - 6:10pm

Time-Optimal Control of a Moon Landing - Ascent, Descent, and Aborts

P. Eichmeir, T. Lauß, W. Steiner

S02.05: Muscle & heart
Location: Z002
Chair: Christian J. Cyron
 
4:30pm - 4:50pm

Computational Challenges in Modelling the Musculoskeletal System

O. Röhrle, O. Avci



4:50pm - 5:10pm

Characterisation of passive mechanical properties in healthy and infarcted rat myocardium

D. Martonová, M. Alkassar, J. Seufert, D. Holz, M. T. Duong, B. Reischl, O. Friedrich, S. Leyendecker



5:10pm - 5:30pm

Applicability of the pseudo-electrocardiogram approach in virtual laboratory studies: Comparison with full numerical simulations based on the bidomain model

D. Ogiermann, L. E. Perotti, D. Balzani

S03.05: Composites
Location: Z003
Chair: Stefan Löhnert
 
4:30pm - 4:50pm

Experiment and simulation of a single-fiber push-out test on glass fiber reinforced SMC

B. Rohrmüller, P. Gumbsch, J. Hohe



4:50pm - 5:10pm

Analysis of the influence of process-induced damage on the fracture behaviour – a study on remote laser cut carbon fibre reinforced polymers

B. Schmidt, M. Rose, M. Zimmermann, M. Kästner



5:10pm - 5:30pm

Semi-analytical method for the stress analysis of transverse cracks in composite structures

C. Peiler, A. Kappel, C. Mittelstedt



5:30pm - 5:50pm

A semi-analytical approach for the efficient prediction of thermally induced interface crack initiation at bi-material free edges

S. Dölling, S. Bremm, A. Kohlstetter, J. Felger, W. Becker



5:50pm - 6:10pm

A general sandwich-type model for delamination failure in angle-ply laminates under thermo-mechanical loading

C. Frey, S. Dölling, W. Becker

S04.06: Optimization
Location: Z004
Chair: Ingo Muench
 
4:30pm - 4:50pm

Constrained motion design for adaptive structures based on a variational formulation

R. Sachse, F. Geiger, M. Bischoff



4:50pm - 5:10pm

Multiscale modeling and optimization of hierarchical plant structures

D. Schillinger, T. Gangwar, K. P. Smith, J. D. Heuschele



5:10pm - 5:30pm

Tail end prediction of structural response using neural networks

D. Thaler, F. Bamer, B. Markert



5:30pm - 5:50pm

Topology evolution of composite structures based on a phase field model

J. B. Wulf, I. Muench

S04.07: Vibrations & Waves
Location: Z025
Chair: Kerstin Weinberg
 
4:30pm - 4:50pm

Correction of wave signals for PMMA Split Hopkinson pressure bar setups

S. Bieler, K. Weinberg



4:50pm - 5:10pm

Efficient computation of coupled bending and torsion vibrations of slender structures with an axially moving eccentric load

H. J. Holl, L. Keplinger



5:10pm - 5:30pm

On the impact of the jerk on structural dynamics

W. Steiner



5:30pm - 5:50pm

Application of variable excitation frequency for amplitude reduction

V. Simader, H. J. Holl



5:50pm - 6:10pm

Transversal vibrations of belt drives with various time-varying belt lengths

D. Schnürer, H. J. Holl



6:10pm - 6:30pm

A Mixed Acoustic Fluid Finite Element in Boundary Representation for Fluid-Structure Interaction

B. Sauren, S. Klinkel, S. Klarmann

S05.04: Rotor dynamics
Location: Z005
Chair: Elmar Woschke
 
4:30pm - 4:50pm

Passage through resonance of two coupled exciters

T. Yüzbasioglu, F. Alexander



4:50pm - 5:10pm

Influence of lubricant film cavitation on the vibration behaviour of semi-floating ring supported turbocharger rotor

C. Ziese, C. Irmscher, E. Woschke



5:10pm - 5:30pm

Deformations of a piezo-actuated bearing ring in journal bearings

A. Bitner, W. Seemann



5:30pm - 5:50pm

Influence of thermally induced changes in lubricating gap clearance and oil viscosity on nonlinear oscillations of hydrodynamically supported rotors

C. Irmscher, C. Ziese, E. Woschke

S06.06: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Michele Marino
 
4:30pm - 4:50pm

A robust hybrid-element family for strongly compressed hyperelastic materials

P. Schneider, J. Schönherr, C. Mittelstedt



4:50pm - 5:10pm

Calibration of the Material-Point-Method for machining simulation

S. F. Maassen, R. Niekamp, J. Schröder, P. Wiederkehr, W. Theisen



5:10pm - 5:30pm

Computational Stability Analysis of Diffusion-Deformation Processes at Finite Strains

S. Nirupama Sriram, E. Polukhov, M.-A. Keip



5:30pm - 5:50pm

Electro-magneto-mechanical response of polycrystalline materials: computational homogenization based on the Virtual Element Method

C. Böhm, B. Hudobivnik, P. Wriggers, M. Marino



5:50pm - 6:10pm

Efficient modeling of material dissolution in electrochemical machining

T. van der Velden, B. Rommes, A. Klink, S. Reese, J. Waimann



6:10pm - 6:30pm

Thermomechanical and multiscale modeling of polymeric materials with complex microstructures

S. Aygün, S. Klinge

S08.07: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Gianluca Rizzi
 
4:30pm - 4:50pm

Recent advancements of the multiscale Capriccio method for polymers

S. Pfaller, C. Bauer, M. Ries, W. Zhao



4:50pm - 5:10pm

Aspects of adaptive discrete-to-continuum modelling of thermoplastics

C. Bauer, S. Pfaller



5:10pm - 5:30pm

Modeling Size Effects in Polymer Nano-Composites

P. Kumar, J. Mergheim



5:30pm - 5:50pm

Consideration of the nano- and microscale structure of semi-crystalline polymers in constitutive material models

T. D. Horn, H. Wulf, J. Ihlemann



5:50pm - 6:10pm

Fundamentals of electro-mechanically coupled computational multiscale formulations for electrical conductors

T. Kaiser, A. Menzel



6:10pm - 6:30pm

Simulation of granular materials with the discrete element method to investigate their suitability as crash-absorber in ship collisions

S. Kraus, C. Woitzik, M. Dosta, A. Düster

S08.08: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Patrick Kurzeja
 
4:30pm - 4:50pm

A numerical method for computing the effective crack resistance of heterogeneous media

M. Schneider



4:50pm - 5:10pm

Damage identification in concrete using CODA waves: Multiscale computational modeling and feature engineering

G. Vu, J. J. Timothy, L. A. Saydak, E. H. Saenger, G. Meschke



5:10pm - 5:30pm

Modeling technique for the linear-elastic material behavior of short fiber-reinforced composites using random fields

N. Rauter, R. Lammering



5:30pm - 5:50pm

Numerical model reduction of the electro-chemically coupled multi-scale transport of Li-ions in structural battery electrolytes

V. Tu, K. Runesson, F. Larsson, L. E. Asp, R. Jänicke



5:50pm - 6:10pm

Computational Modelling and Design of Compressible Cementitious Composite Materials

T. Iskhakov, J. J. Timothy, G. Meschke



6:10pm - 6:30pm

On selective homogenization in multi-scale phase-field fracture model

R. Bharali, F. Larsson, R. Jänicke

S10.04: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Sven Eckert
 
4:30pm - 4:50pm

Turbulent flow over heterogeneous roughness

B. Frohnapfel, K. Schaefer, P. Forooghi, A. Stroh



4:50pm - 5:10pm

Simulation of flow over pseudo-random rough surfaces

J. Yang, A. Stroh, S. Jakirlic, B. Frohnapfel, P. Forooghi



5:10pm - 5:30pm

Rotating spherical gap convection in the micro-gravity experiments GeoFlow and AtmoFlow

F. Zaussinger, P. Haun, V. Travnikov, C. Egbers, P. Szabo



5:30pm - 5:50pm

Measurement error of tracer-based velocimetry in flow with inhomogeneous refractive indices

H. Li, D. Xu, M. Avila



5:50pm - 6:10pm

Kolmogorov’s similarity hypotheses application in research of the turbulent swirl flows in pipe generated by the various axial fan geometries

D. Cantrak, N. Jankovic, M. Nedeljkovic



6:10pm - 6:30pm

Application of the One-Dimensional Turbulence model for the evaluation of collection efficiencies in wire-tube electrostatic precipitators

J. A. Medina Mendez, H. Schmidt

S12.02: Waves and acoustics for multi-physics
Location: Z012
Chair: Fabian Duddeck
 
4:30pm - 4:50pm

Seismic Exploration in Tunneling using Full Waveform Inversion with a Frequency Domain Model

C. Riedel, K. Musayev, M. Baitsch, K. Hackl



4:50pm - 5:10pm

A hybrid approach for parametric studies of wave phenomena in multi-layered waveguides with cracks, electrodes and piezoelectric transducers

M. Golub, A. N. Shpak, S. I. Fomenko, O. V. Doroshenko, C. Zhang



5:10pm - 5:30pm

Maximizing electromagnetic chirality by means of an asymptotic perturbation formula

M. Knöller



5:30pm - 5:50pm

A localized meshless collocation method based on semi-analytical basis functions for bandgap calculation of elastic waves in phononic crystals

Z. Fu, L. Li, Y. Gu



5:50pm - 6:10pm

Numerical Analysis of a Levitation Device using High-Order Accurate Methods

T. Gleim, H. Chen

S14.04: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Manuel Friedrich
 
4:30pm - 4:50pm

Coarse-graining via EDP-convergence for linear fast-slow reaction-diffusion systems

A. Stephan



4:50pm - 5:10pm

On the entropy method for a drift-diffusion model with trap-assisted recombination and self-consistent potential

K. Fellner, M. Kniely



5:10pm - 5:30pm

Segregation and Gap Formation in Cross-Diffusion Models

J.-F. Pietschmann, M. Burger, J. A. Carrillo, M. Schmidtchen



5:30pm - 5:50pm

Space-Time Sobolev Regularity for the Porous Medium Equation

B. Gess, J. Sauer, E. Tadmor

S15.05: Applications
Location: Z015
Chair: Felix Lindner
 
4:30pm - 4:50pm

On the influence of surface roughness on friction-induced oscillations

L. J. Oestringer, C. Proppe



4:50pm - 5:10pm

Design of a 3D composite structure considering data uncertainties and various failure mechanisms

M. Drieschner, Y. Petryna, L. Eichner



5:10pm - 5:30pm

Stochastic Variational Bayes Estimation for Multi-Site Daily Precipitation Data

R. Majumder, N. K. Neerchal, M. K. Gobbert, A. Mehta



5:30pm - 5:50pm

Probability of Hitting the Target with an Imperfectly Manufactured Projectile

Z. Trzun, M. Vrdoljak



5:50pm - 6:10pm

The stochastic performance evolution analysis of long span steel arch bridge based on long-term time-varying reliability

M. Xiong

S16.04: Optimization
Location: Z016
Chair: Andrea Walther
 
4:30pm - 4:50pm

Damage Optimisation for Air Bending

F. Guhr, F.-J. Barthold



4:50pm - 5:10pm

Shape optimization of the X0-specimen for biaxial experiments

J. Liedmann, S. Gerke, F.-J. Barthold, M. Brünig



5:10pm - 5:30pm

Bounded factor width matrices and sums of k-nomial squares.

M. Saee, J. Gouveia, A. Kovacec



5:30pm - 5:50pm

Withdrawn Talk

T. Withdrawn



5:50pm - 6:10pm

On the Development of a Primal and Continuous Adjoint Computational Model to Minimize Hemolysis in Biomedical Applications

G. Bletsos, N. Kühl, T. Rung



6:10pm - 6:30pm

A novel approach for the consideration of plastic material behavior in thermodynamic topology optimization

M. Kick, P. Junker

S17.04: Sylvester equations, Ricatti equations, and polynomials
Location: Z017
Chair: Kirk M Soodhalter
 
4:30pm - 4:50pm

Solving differential Riccati equations: A nonlinear space-time method using tensor trains

T. Breiten, S. Dolgov, M. Stoll



4:50pm - 5:10pm

Roots of multivariate polynomials from tensor decompositions

P. Kürschner, L. De Lathauwer



5:10pm - 5:30pm

Distance problems for dissipative Hamiltonian systems and related matrix polynomials

C. Mehl, V. Mehrmann, M. Wojtylak



5:30pm - 5:50pm

Parameter estimation for orthogonal polynomial moments

F. Schneppe, D. Lorenz



5:50pm - 6:10pm

Structure Preserving Approximation and Integration of Hamiltonian Systems

M.-N. Senn, H. Faßbender



6:10pm - 6:30pm

On the efficient solution of large-scale algebraic Riccati equations with banded data

D. Palitta, V. Simoncini

S18.06: Adaptive discretizations
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
 
4:30pm - 4:50pm

Adaptive spectral Galerkin methods for parabolic evolution problems in space-time FOSLS formulation

T. Raasch



4:50pm - 5:10pm

Adaptive Patankar--Runge--Kutta methods

H. Podhaisky, A. Meister, S. Kopecz



5:10pm - 5:30pm

An Adaptive FE Solver with Domain Decomposition for the Time Harmonic Maxwell Equations

S. Beuchler, S. Kinnewig, P. König, T. Wick



5:30pm - 5:50pm

A polynomial-degree-robust a posteriori error estimator for Nédélec discretizations of magnetostatic problems

J. Gedicke, S. Geevers, I. Perugia, J. Schöberl



5:50pm - 6:10pm

A PU localization for space-time goal oriented adaptive refinement for time dependent PDEs

J. P. Thiele, T. Wick

S19.04: Algorithms and Numerical Methods
Location: Z019
Chair: Johannes Pfefferer
Chair: Constantin Christof
 
4:30pm - 4:50pm

Global and local pointwise error estimates for finite element approximations to the Stokes problem on convex polyhedra

N. Behringer, D. Leykekhman, B. Vexler



4:50pm - 5:10pm

The use of goal oriented error estimation for Model Predictive Control

L. Grüne, M. Schaller, A. Schiela



5:10pm - 5:30pm

Reliable Finite Element Error Estimates for Optimal Control of Elliptic PDEs with Random Inputs

J. Milz



5:30pm - 5:50pm

Coupling Stochastic Gradient Methods with Mesh Refinement for PDE Constrained Optimization under Uncertainty

C. Geiersbach, W. Wollner



5:50pm - 6:10pm

Model predictive control with residual-based time adaptivity

A. Alla, C. Gräßle, M. Hinze



6:10pm - 6:30pm

Optimal control of pedestrian dynamics

R. Herzog, J. Pietschmann, A. Stötzner, M. Winkler

S20.05: DAE and Hamiltonian Systems
Location: Z020
Chair: Kathrin Flaßkamp
Chair: Stephan Trenn
 
4:30pm - 4:50pm

Impulse free stabilization of switched differential algebraic equations

P. Wijnbergen



4:50pm - 5:10pm

The differentiation index of nonlinear differential-algebraic equations versus the relative degree of nonlinear control systems.

Y. Chen, S. Trenn



5:10pm - 5:30pm

Asymptotic stability of neutral delay equations via semi-explict time-integration

B. Unger



5:30pm - 5:50pm

Symplectic Partitioned Runge-Kutta Methods for High-Order Approximation in Linear-Quadratic Optimal Control of Hamiltonian Systems

M. Herrmann-Wicklmayr, K. Flaßkamp



5:50pm - 6:10pm

Realization of port-Hamiltonian systems

K. CHERIFI, V. MEHRMANN



6:10pm - 6:30pm

Learning Mechanical Systems by Hamiltonian Neural Networks

E. Dierkes, K. Flaßkamp

S21.05: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
 
4:30pm - 4:50pm

Order-p means, M-smoothers, and PDEs

M. Welk



4:50pm - 5:10pm

Stochastic level-set segmentation on images with uncertain data

E. Theilen, T. Preusser



5:10pm - 5:30pm

Robust PCA via Matrix-Free Regularized Reaper

R. Beinert, G. Steidl



5:30pm - 5:50pm

Convergence of Pixel-Driven Projection Methods

R. Huber, K. Bredies



5:50pm - 6:10pm

Convolutional Proximal Neural Networks and Plug-and-Play Algorithms

M. Bačák, J. Hertrich, S. Neumayer, G. Steidl



6:10pm - 6:30pm

Controlling Neural Networks via Energy Dissipation

M. Moeller, T. Möllenhoff, D. Cremers

S22.03: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Benjamin Jurgelucks
 
4:30pm - 4:50pm

Optimizing MGRIT and Parareal coarse-grid operators for linear advection

H. De Sterck, R. D. Falgout, S. Friedhoff, O. A. Krzysik, S. P. MacLachlan



4:50pm - 5:10pm

Parareal for coupled differential algebraic equations

I. Cortes Garcia, I. Kulchytska-Ruchka, S. Schöps



5:10pm - 5:30pm

Parallel-in-Time Simulation of an Induction Machine using MGRIT

J. Hahne, S. Friedhoff, M. Bolten, S. Schöps



5:30pm - 5:50pm

A multigrid preconditioner for an entropy stable Space-Time Discontinuous Galerkin Spectral Element method

L. M. Verbach, P. Birken, G. Gassner



5:50pm - 6:10pm

An asynchronous time-integration method for nonlinear structural dynamics and its parallel implementation

A. Seibold, D. Rixen



6:10pm - 6:30pm

On Next-Generation Time Stepping Methods for Weather and Climate Simulations

M. Schreiber

S23.01: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Birgit Jacob
 
4:30pm - 5:10pm

L^p Spectrum of Ornstein-Uhlenbeck operators

R. Schnaubelt



5:10pm - 5:50pm

The fast-sorption--fast-surface-reaction limit of a heterogeneous catalysis model

B. Augner, D. Bothe



5:50pm - 6:30pm

Split-operator algorithm for the Moyal equation. Comparative studies of second and fourth order factorizations

D. T. Kołaczek, B. J. Spisak, M. Wołoszyn, M. Wojtylak

     
Date: Thursday, 18/Mar/2021
8:30am
-
10:30am
S01.05: Modeling of Elastic Multi-body Systems
Location: Z001
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
 
8:30am - 8:50am

Identification, Modeling and Simulation of Vibration Characteristics of a Painting

Y. Gao, P. Ziegler, P. Eberhard



8:50am - 9:10am

Improving energy efficiency of bipedal walking using nonlinear compliant mechanisms

Y. Luo, M. Zirkel, U. J. Römer, L. Zentner, A. Fidlin



9:10am - 9:30am

Consideration of rubber bushings in a multi-body simulation by detailed finite element models

P. Marter, C. Daniel, F. Duvigneau, E. Woschke, D. Juhre



9:30am - 9:50am

A holistic vibration analysis of an electric engine including mechanical and electrodynamic interactions

S. Koch, F. Duvigneau, E. Woschke



9:50am - 10:10am

Modelling of dynamic contact forces during orthogonal turn milling

K. Knape, S. Nitzschke, E. Woschke

S02.06: Cells
Location: Z002
Chair: Tim Ricken
 
8:30am - 9:10am

On the mechanical modeling of cell components

S. Klinge, T. Wiegold, S. Aygün, R. P. Gilbert, G. A. Holzapfel



9:10am - 9:30am

Computational Modeling of the Passive Vesicle-Mediated Cell Transport

D. C. Haspinger, S. Klinge, G. A. Holzapfel



9:30am - 9:50am

Extending a pharmacodynamic model for nuclear receptor-induced enzyme production with spatial resolution.

J. Duintjer Tebbens



9:50am - 10:10am

Vibrational entropy calculation of proteins via kinematic flexibility analysis

X. Chen, S. Leyendecker, H. van den Bedem



10:10am - 10:30am

Computational modeling of structural degeneration in outer retinal layers due to drusen growth in Dry AMD

V. Holla, J. J. Timothy, L. Strudel, F. Ziemssen, G. Meschke

S03.06: Wear, fatigue and residual stresses
Location: Z003
Chair: Markus Kästner
 
8:30am - 8:50am

Experimental and numerical investigation on the effect of non-proportional load paths on damage and failure behavior in ductile metals

M. Zistl, S. Gerke, M. Brünig



8:50am - 9:10am

Modeling of wear processes by a regularized damage-plasticity model based on the emulated RVE

G. Hoormazdi, K. Hackl



9:10am - 9:30am

A comparison between constitutive isotropic and anisotropic plasticity material models for an indentation problem

P. Sridhar, K. de Payrebrune



9:30am - 9:50am

Extension of the Local strain approach to transient material behavior and residual stresses

D. Kühne, M. Seiler, P. Hantschke, M. Kästner, M. Fiedler

S04.08: Model order reduction & Reanalysis
Location: Z004
Chair: Wilfried Becker
 
8:30am - 8:50am

Workflow concepts to model nonlinear mechanics with computational intelligence

A. Koeppe, F. Bamer, B. Markert



8:50am - 9:10am

Reduced order models for material non-linearities in FEM applications

Y. Özmen, L. Scheunemann, P. S. B. Nigro, J. Schröder



9:10am - 9:30am

Reanalysis for local quantities of interest

D. Materna



9:30am - 9:50am

Reanalysis of structures with varying cross-sectional values based on influence functions

O. Carl, F. Hartmann, C. Zhang



9:50am - 10:10am

Stress analysis of a circular hole in an orthotropic plate with finite width using complex potential method

M. Nguyen-Hoang, W. Becker

S06.07: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Daniel Balzani
Chair: Kai Willner
 
8:30am - 8:50am

Comparison of two thermo-mechanically coupled material models in the context of parameter identification

L. Rose, A. Menzel



8:50am - 9:10am

Energy related thermomechanical material model validation in complex tensile testing with self heating

H. Sparr, R. Roszak, I. Sagradov, D. Schob, M. Ziegenhorn



9:10am - 9:30am

Unique identification of stiffness parameters for nonlinear, anisotropic textile fabrics based on full-field measurements on a single experiment

L. Makhool, D. Balzani

S07.04: Fluid-Structure Interaction
Location: Z007
Chair: Elfriede Friedmann
 
8:30am - 8:50am

Phase Field Modeling of Dynamic Surface Wetting informed by Molecular Simulations

F. Diewald, J. Wolf, M. Heier, M. Lautenschläger, S. Stephan, C. Kuhn, K. Langenbach, H. Hasse, R. Müller



8:50am - 9:10am

Modeling and Simulation of the Aqueous Humor flow with Stokes and Darcy equations

V. Olkhovskiy, E. Friedmann



9:10am - 9:30am

Numerical simulation of viscoelastic fluid-structure interaction problems coupled to chemical processes in the human eye

A. Drobny, E. Friedmann



9:30am - 9:50am

An efficient solver for a Cosserat rod of non-constant width applied to a problem of fluid-structure interaction

K. Schoppmann, B. Löhrer, S. Tschisgale, J. Fröhlich



9:50am - 10:10am

Adsorption in a phase field model for wetting

J. Wolf, F. Diewald, M. Heier, J. Staubauch, K. Langenbach, H. Hasse, R. Müller

S08.09: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Marco Valerio d'Agostino
 
8:30am - 8:50am

A hybrid approach for the multi-scale simulation of irreversible material behavior incorporating neural networks

G. Hütter, A. Malik, M. Abendroth, B. Kiefer



8:50am - 9:10am

Model Reduction in Thin Deformable Porous Media

A. Z. Armiti-Juber, T. Ricken



9:10am - 9:30am

On the Computational Homogenization of Deformation-Diffusion Processes

E. Polukhov, M.-A. Keip



9:30am - 9:50am

Deep material networks - a micromechanical perspective

S. Gajek, M. Schneider, T. Böhlke

S08.10: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Jan Zeman
 
8:30am - 8:50am

Coupled simulation of flow-induced viscous and elastic anisotropy of short-fiber reinforced composites

T. Karl, D. Gatti, B. Frohnapfel, T. Böhlke



8:50am - 9:10am

On the BFGS method in FFT-based computational micromechanics

D. Wicht, M. Schneider, T. Böhlke



9:10am - 9:30am

Statistical moments of stresses and strains in random heterogeneous thermoelastic materials

M. Krause, T. Böhlke



9:30am - 9:50am

Data-driven inverse design of shell-based cellular solids with tailored stiffness and extreme strength

D. M. Kochmann, S. Kumar, C. Portela



9:50am - 10:10am

FFT-based homogenization using a reduced set of frequencies and a clustered microstructure

J. Waimann, C. Gierden, A. Schmidt, B. Svendsen, S. Reese



10:10am - 10:30am

HOMOGENIZATION FOR TEXTILES WITH LOOSE CONTACT

R. Falconi, J. Orlik, G. Griso, S. Wackerle

S09.01: Stability and Transition
Location: Z009
Chair: Ilya Barmak
 
8:30am - 8:50am

Instability mechanisms in high-Prandtl-number liquid bridges exposed to an ambient gas stream

M. Stojanovic, H. C. Kuhlmann



8:50am - 9:10am

Stability of obliquely driven cavity flow

P.-E. des Boscs, H. C. Kuhlmann



9:10am - 9:30am

Linear stability of the asymptotic suction boundary layer flow and new 3D modes

A. Yalcin, M. Oberlack



9:30am - 9:50am

Travelling waves and low-momentum zones in the asymptotic suction boundary layer

M. Engel, M. Linkmann, H. Knahl, E. Jelli, B. Eckhardt



9:50am - 10:10am

Interpreted machine learning in fluid dynamics: Explaining relaminarisation events in wall-bounded shear flows

M. Lellep, J. Prexl, B. Eckhardt, M. Linkmann



10:10am - 10:30am

Thermomagnetic convection in a differentially heated rotating annulus with central force field

P. S. B. Szabo, W.-G. Früh

S10.05: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
 
8:30am - 9:10am

Can hail and rain nucleate cloud droplet?

S. Weiss



9:10am - 9:30am

Inclined turbulent convection in low-Prandtl-number fluids

L. Zwirner, O. Shishkina



9:30am - 9:50am

EHD-enhanced internal forced convection from a One-Dimensional Turbulence perspective

J. A. Medina Méndez, H. Schmidt



9:50am - 10:10am

Intermittent chaotic flows in the weakly magnetised spherical Couette system

F. Garcia Gonzalez, M. Seilmayer, A. Giesecke, F. Stefani



10:10am - 10:30am

Spin hydrodynamic voltage in capillary flows at low and high Reynolds numbers

H. Tabaei Kazerooni, G. Zinchenko, J. Schumacher, C. Cierpka

S14.05: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Elisa Davoli
 
8:30am - 8:50am

On the jerky crack growth of elastoplastic materials

R. Toader, G. Dal Maso



8:50am - 9:10am

Shape differentiability of energy for cracked composite plates

V. Shcherbakov



9:10am - 9:30am

Optimal amount of thin rigid inclusions for equilibrium problems describing inhomogeneous two-dimensional bodies with a crack

N. Lazarev



9:30am - 9:50am

Semicoercive hemivariational inequalities in contact mechanics

J. Gwinner



9:50am - 10:10am

Gamma-convergence for free-discontinuity problems in linear elasticity

M. Friedrich, M. Perugini, F. Solombrino



10:10am - 10:30am

Asymptotic analysis of composites with rigid fiber-reinforcements

D. Engl, C. Kreisbeck, A. Ritorto

S16.05: Optimization
Location: Z016
Chair: Winnifried Wollner
 
8:30am - 8:50am

Multilevel Augmented-Lagrangian Methods for Overconstrained Contact Discretizations

M. Weiser, R. Krause



8:50am - 9:10am

Towards Optimization Techniques on Diffeological Spaces

N. Rathai, K. Welker



9:10am - 9:30am

Characterization of the topography of an objective function using the Dijkstra algorithm

S. Weiser, H. Wulf, J. Ihlemann



9:30am - 9:50am

Optimization of sample geometries and loading histories for error-resistant parameter identification

A. V. Shutov, A. A. Kaygorodtseva

S18.07: Miscellaneous
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
8:30am - 8:50am

On fast iterative methods for radiative transfer

M. Schlottbom



8:50am - 9:10am

A finite element formulation for a simplified, relaxed micromorphic continuum model

A. Chejanovsky, I. Münch, P. Neff



9:10am - 9:30am

Galerkin variational integration of the geometrically exact beam via dual quaternion interpolation

R. T. Sato Martín de Almagro, T. Leitz, S. Leyendecker



9:30am - 9:50am

Learned infinite elements

T. Hohage, C. Lehrenfeld, J. Preuß



9:50am - 10:10am

On the numerical treatment of Cahn-Hilliard equations with dynamic boundary conditions

S. Metzger

S20.06: (Non)linear, Stochastic and Chaotic Systems
Location: Z020
Chair: Klaus Röbenack
Chair: Moritz Schulze Darup
 
8:30am - 8:50am

On the computation of physically realizable generalized flat inputs of nonlinear single-output systems from a geometric point of view

K. Fritzsche, Y. Guo, K. Röbenack



8:50am - 9:10am

A Virtual Sensing approach for approximating nonlinear dynamical systems using LSTM networks

L. Heindel, P. Hantschke, M. Kästner



9:10am - 9:30am

Nonlinear System Identification of a Furuta Pendulum Using Machine Learning Techniques

T. Rückwald, S. Drücker, D.-A. Dücker, R. Seifried



9:30am - 9:50am

A random attractor for the TASEP model

L. Grüne, T. Kriecherbauer, M. Margaliot



9:50am - 10:10am

Formal Calculation of Positive Invariant Sets for the Lorenz Family Combining Lyapunov Approaches and Quantifier Elimination

K. Röbenack



10:10am - 10:30am

Feedback Methods for Ensemble Reachability of Parameter-Dependent Linear Systems

M. Schoenlein

S21.06: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
 
8:30am - 8:50am

A robustness measure for singular points in pixelated orientation and vector fields and its application to defect core size estimation

K. B. Hoffmann, I. F. Sbalzarini



8:50am - 9:10am

Birdsong recognition using Gabor frames

S. Heuer



9:10am - 9:30am

Uniform recovery guarantees for least squares approximation using random samples

T. Ullrich, L. Kämmerer, T. Volkmer



9:30am - 9:50am

Universal minimality in total variation regularization

E. Setterqvist, C. Kirisits, O. Scherzer



9:50am - 10:10am

Image reconstruction from scattered Radon data by weighted kernel functions

K. Albrecht, A. Iske



10:10am - 10:30am

Learning-informed model meets integrated physics-based method in quantitative MRI

G. Dong, M. Hintermueller, K. Papafitsoros

S22.04: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Andrea Walther
 
8:30am - 8:50am

Combining machine learning and adaptive coarse spaces to design robust and efficient FETI-DP methods

J. Weber, A. Heinlein, A. Klawonn, M. Lanser



8:50am - 9:10am

Towards multi-fidelity machine learning in scientific computing

P. Zaspel



9:10am - 9:30am

Data-driven Parameter Identification in Nonlinear Dynamical Systems

R. Pulch, M. Youssef



9:30am - 9:50am

Deep Learning Classification of Compton Camera Based Prompt Gamma Imaging Data for Proton Radiotherapy

C. A. Barajas, G. Kroiz, M. K. Gobbert, J. Polf



9:50am - 10:10am

Estimating divergence-free flows via neural networks

D. Kabanov, L. Espath, R. Tempone

S23.02: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Hafida Laasri
 
8:30am - 9:10am

Three applications of scale uniform uncertainty relations for Schroedinger equations

I. Veselic



9:10am - 9:50am

Analysis of the primitive equations with horizontal viscosity

A. Hussein



9:50am - 10:30am

Recent progress in Functional Calculus

B. Haak

 
10:30am
-
11:00am
B6: Coffee Break
11:00am
-
12:00pm
PL3
Location: W001
Chair: Stefan Diebels
 

Modelling Porous Media: From Images to Numerical Simulations

H. Steeb

12:00pm
-
1:00pm
PL4
Location: W002
Chair: Matthias Bolten
 

Large scale linear algebra through randomization and communication avoiding techniques

L. Grigori

1:00pm
-
2:00pm
B7: Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
S02.07: Hydrogels & tissue engineering
Location: Z002
Chair: Silvia Budday
 
2:00pm - 2:20pm

Effects of hydration in polysaccharide-based aerogel networks

A. Rege, B. Milow



2:20pm - 2:40pm

Numerical modeling of the mechanical response of bacterial biofilm to flow by using an SPH poroviscoelastic model

D. Feng, I. Neuweiler, M. Liu, U. Nackenhorst



2:40pm - 3:00pm

Development of Electrospun PCL Nanofibrous Tympanic Membrane Scaffolds: Homogenization Modeling and Experimental Verification

Z. Chen, L. Benecke, J. Graetz, M. Hümbert, M. Bornitz, D. Aibibu, C. Cherif, M. Neudert



3:00pm - 3:20pm

Simulation and Development of Biomimetic Electro-spun PCL Nanofibrous Tympanic Membrane Implants

Z. Chen, L. Benecke, P. Kempert, T. Stoppe, M. Bornitz, M. Neudert, D. Aibibu, C. Cherif, T. Zahnert

S03.07: Theory and numerics
Location: Z003
Chair: Geralf Hütter
 
2:00pm - 2:20pm

Energy for Brittle Crack Propagation in Crystalline Systems

S. Birang.O, P. Steinmann



2:20pm - 2:40pm

Simulation of ductile crack propagation through hard metal microstructures at finite strains by application of an extended eigenerosion framework

D. Wingender, D. Balzani



2:40pm - 3:00pm

Simulation of crack propagation without using crack tracking algorithm in the embedded discontinuity model

A. Stanić, B. Brank, A. Ibrahimbegovic, H. G. Matthies



3:00pm - 3:20pm

Computational design of heterogeneous materials to enhance interfacial fracture resistance using gradient-based material optimization

S. Singh, M. Stingl



3:20pm - 3:40pm

Peridynamic analysis of dynamic fracture: Dimensionality and Specimen size

S. N. Butt, G. Meschke



3:40pm - 4:00pm

An enhanced algorithmic scheme for relaxed incremental variational damage formulations at finite strains

M. Köhler, T. Neumeier, D. Peterseim, M. Peter, D. Balzani

S04.09: Lattice Bolzmann & Peridynamics
Location: Z004
Chair: Felix Diewald
 
2:00pm - 2:20pm

Evaluation of manufacturing based deviations in composites

C. Willberg, F. Heinecke



2:20pm - 2:40pm

Lattice Boltzmann Method for Anti-plane Shear with non-mesh conforming boundary conditions

T. Reinirkens, A. Schlüter, R. Müller, C. Kuhn



2:40pm - 3:00pm

Simulation of Plane Strain Problems with the Lattice Boltzmann Method

A. Schlüter, H. Müller, S. Yan, R. Müller



3:00pm - 3:20pm

Mixed peridynamic approaches for incompressible materials and finite plasticity

T. Bode, C. Weißenfels, P. Wriggers

S04.10: Material & Slip/Friction
Location: Z025
Chair: Franz-Joseph Barthold
 
2:00pm - 2:20pm

Neural network parameter identification based constitutive modeling of superelastic shape memory alloys

A. Kaup, O. Altay, S. Klinkel



2:20pm - 2:40pm

A second-gradient continuum formulation for bi-pantographic fabrics

S. R. Eugster, E. Barchiesi



2:40pm - 3:00pm

Probabilistic damage simulation for strengthening design of concrete structures

M. Molod, F.-J. Barthold, P. Spyridis



3:00pm - 3:20pm

Sightly precurved layered beams with interlayer slip

D. Ladurner, C. Adam, T. Furtmüller



3:20pm - 3:40pm

An advanced quadratic displacement approach for the analytical stress analysis of adhesive bonded joints

T. S. Methfessel, W. Becker



3:40pm - 4:00pm

Efficient simulation of heterogeneous materials with the finite cell method

M. Gorji, A. Düster

S06.08: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Daniel Juhre
Chair: Stefan Löhnert
Chair: Rainer Glüge
 
2:00pm - 2:20pm

Prediction of residual stresses of second kind in deep drawing using an incremental two-scale material model

J. Hofinger, H. Erdle, T. Böhlke



2:20pm - 2:40pm

Multi-level thermomechanical material modeling to study heterogeneous plastic deformation of DC04 steel and effects of residual stresses on its mechanical properties

S. Ahmed, S. Loehnert, P. Wriggers



2:40pm - 3:00pm

Phase field modeling of crack nucleation and propagation in martensitic micro–structures

E. Borzabadi Farahani, D. Juhre



3:00pm - 3:20pm

Deformation Analysis of Friction Welded Hybrid Structures

E. Heppner, R. Glüge, M. Weber, E. Woschke



3:20pm - 3:40pm

Modeling and simulation of the thermo-mechanical material behavior of an epoxy system in electric traction machines

P. Böckenhoff



3:40pm - 4:00pm

A Thermodynamically Consistent Model for Deformation and Microstructure Evolution in Hot Forming and Heat Treatment

D. Helm, L. Kertsch

S07.05: Hydrogels
Location: Z007
Chair: Thomas Wallmersperger
 
2:00pm - 2:40pm

A multiphase model for the cross-linking of ultra high viscous alginate hydrogels

S. Diebels, M. M. Gepp, I. Meiser, M. Roland, F. Starke, H. Zimmermann



2:40pm - 3:00pm

Cell enrichment and separation technique using active hydrogel membranes

R. Friebe, D. Gruner, A. Ehrenhofer, A. Richter, T. Wallmersperger

S08.11: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Dennis M. Kochmann
 
2:00pm - 2:20pm

Ritz-type surface homogenization: from atomistic to continuum surface models of Copper despite imperfect bulk models

P. Kurzeja, C. Sievers, L. Brendel, J. Mosler



2:20pm - 2:40pm

Towards first-principles-based updated-Lagrangian non-equilibrium quasicontinuum simulations

P. Gupta, M. Spinola, D. Kochmann



2:40pm - 3:00pm

Virtual testing of as-designed additively manufactured lattice structures

U. Gebhardt, M. Kästner, T. Gustmann, J. K. Hufenbach, U. Kühn, F. Hirsch, M. Berner



3:00pm - 3:20pm

A micro-mechanically motivated phenomenological yield function for cubic crystal aggregates

A. Dyck, T. Böhlke



3:20pm - 3:40pm

Multiscale simulation of 3D beam-lattice metamaterials with second gradient linear elasticity

O. Weeger

S09.02: Particulate and non-Newtonian Flows
Location: Z009
Chair: Peter Ehrhard
 
2:00pm - 2:20pm

Lagrangian transport in two-dimensional time periodic cavity flow

L. Bábor, H. C. Kuhlmann



2:20pm - 2:40pm

Particle accumulation in high-Prandtl-number liquid bridges

I. Barmak, H. C. Kuhlmann



2:40pm - 3:00pm

Least-squares formulation to solve non-Newtonian fluid flow and application of data assimilation

S. Averweg, A. Schwarz, C. Nisters, J. Schröder



3:00pm - 3:20pm

Simultaneous determination of Bingham material parameters using a ball probe concrete rheometer

F. Gerland, T. Schomberg, A. Wetzel, B. Middendorf, O. Wünsch



3:20pm - 3:40pm

Numerical simulation of flow processes of wood-polymer composites in extrusion dies

F. Liese, O. Wünsch

S10.06: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
 
2:00pm - 2:40pm

Disentangling Lagrangian Turbulence

M. Wilczek



2:40pm - 3:00pm

Coarse-grained Lagrangian statistics in turbulent von-Kármán flow

J. Weigel, M. Lellep, D. Schanz, F. Huhn, D. Garaboa Paz, M. Wilczek, M. Linkmann



3:00pm - 3:20pm

Global power budgets in turbulent Couette and Poiseuille flows

A. Andreolli, M. Quadrio, B. Frohnapfel, D. Gatti



3:20pm - 3:40pm

On symmetry-induced pdf's in turbulence

D. Plümacher, M. Oberlack



3:40pm - 4:00pm

Turbulent swirl flow analysis by Kolmogorov hypotheses

D. Cantrak, N. Jankovic, M. Nedeljkovic

S12.03: Waves and acoustics for fluids and viscous materials
Location: Z012
Chair: Fabian Duddeck
 
2:00pm - 2:20pm

Trajectories of Water Particle under the Influence of Interacting Nonlinear Water Waves

M. Hollm, L. Dostal, R. Seifried



2:20pm - 2:40pm

Partitioned simulation of the acoustic behavior of flexible marine propellers using finite and boundary elements

L. Radtke, T. Lampe, M. Abdel-Maksoud, A. Düster



2:40pm - 3:00pm

Modelling shear wave propagation in soft tissue surrogates using a finite element- and finite difference method

J. Ohlsen, M. Neidhardt



3:00pm - 3:20pm

Measured and simulated examination of the propagation paths of structure-borne sound using the structural intensity for fibre reinforced injection moulded thermoplastic parts.

D. Netzband, A. Ujma, E. Moritzer



3:20pm - 3:40pm

Oblique undular hydraulic jumps in turbulent free-surface flows

D. Murschenhofer

S13.01: Flow control
Location: Z013
Chair: Olaf Wünsch
 
2:00pm - 2:20pm

Cahn-Hilliard Navier-Stokes Approaches for the Simulation of Immiscible Free-Surface Flows

N. Kühl, M. Hinze, T. Rung



2:20pm - 2:40pm

A new volume penalization for strongly compressible flows

J. Reiss, M. Lemke



2:40pm - 3:00pm

Streamwise Ridges Inducing Secondary Motions in Turbulent Flow

L. H. von Deyn, D. Gatti, B. Frohnapfel, A. Stroh, M. Schmidt, B. Böhm



3:00pm - 3:20pm

Investigating Schmidt number effects in turbulent electroconvection using one-dimensional turbulence

M. Klein, H. Schmidt



3:20pm - 3:40pm

Actuation of an elastic membrane by the use of an electrorheological valve

T. Schomberg, F. Gerland, M. Rütten, O. Wünsch



3:40pm - 4:00pm

Analyzing drug distribution in the aqueous humor flow

E. Friedmann, A. Drobny, S. Dörsam

S14.06: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Barbara Kaltenbacher
 
2:00pm - 2:20pm

About two approaches to fracture in a one dimensional toy model

L. Lauerbach, S. Neukamm, M. Schäffner, A. Schlömerkemper



2:20pm - 2:40pm

Emergence of Polycrystals from atomistic systems

L. C. Kreutz



2:40pm - 3:00pm

A priori estimates for rapidly oscillating finite-energy sequences of Muller's functional with non-coercive two-well potential

A. RAGUZ



3:00pm - 3:20pm

On the Motion of Curved Dislocation Lines in Three Dimensions

J. Ginster



3:20pm - 3:40pm

Non-isothermal phase separation models and an application to tumor growth

E. Ipocoana, A. Zafferi



3:40pm - 4:00pm

Modeling and Analysis of Drug Distribution in the Human Vitreous

J. Stein, E. Friedmann

S16.06: Optimization
Location: Z016
Chair: Roland Herzog
 
2:00pm - 2:20pm

Continuous Adjoint Complement to the Blasius Equation

N. Kühl, P. M. Müller, T. Rung



2:20pm - 2:40pm

Inverse Design Based on Nonlinear Thermoelastic Material Models

F. Zwicke, S. Elgeti



2:40pm - 3:00pm

Topology Optimization of Vibrating Structures with Contact

T. Schmidt, A. Held, R. Seifried



3:00pm - 3:20pm

A New Hybrid Optimization Technique for Point Clouds Registration

G. G. Yacout Gadallah, M. K. Shoukry

S18.08: Model order reduction
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
 
2:00pm - 2:40pm

Certified Reduced Basis Methods for Variational Data Assimilation and Optimal Experimental Design

N. Aretz, M. Grepl, K. Veroy-Grepl



2:40pm - 3:00pm

Parametric regularity and reduced basis approximation for a fractional Laplace equation

O. Burkovska, M. Gunzburger



3:00pm - 3:20pm

A REDUCED ORDER MODEL FOR THE ACOUSTIC SCATTERING OF AN AIRFOIL

F. Bonizzoni, F. Nobile, I. Perugia, D. Pradovera



3:20pm - 3:40pm

Adaptive Trust Region Reduced Basis Method in PDE-Constrained Parameter Optimization: A Non-Conforming Dual Approach

S. Banholzer, T. Keil, L. Mechelli, M. Ohlberger, F. Schindler, S. Volkwein



3:40pm - 4:00pm

A priori reduced order model of steady Navier-Stokes equations for low Reynolds number

C. Hoareau, L. Shang, A. Zilian

S18.09: Flow problems
Location: Z028
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
2:00pm - 2:20pm

Pressure-robust, non-conforming discretization of the Stokes equations on domains with re-entrant edges

T. Apel, V. Kempf



2:20pm - 2:40pm

Discrete Projections: A Step towards Particle Methods without Remeshing

M. Kirchhart, C. Rieger



2:40pm - 3:00pm

Numerical long-term 3D Finite-Element-Simulations of Drug Spreading in Human Eye

S. Dörsam, E. Friedmann



3:00pm - 3:20pm

On pressure-robustness, well-balanced schemes and the spatial discretization of high Reynolds number flows

A. Linke, C. Merdon



3:20pm - 3:40pm

A novel gradient-robust, well-balanced discretisation for the compressible isothermal Navier-Stokes problem

C. Merdon, A. Linke

S21.07: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
 
2:00pm - 2:20pm

Improving interpolation in autoencoders using a regularization term

J. Braunsmann, B. Wirth, M. Rumpf, M. Rajković



2:20pm - 2:40pm

Deeply Learned Spectral Total Variation Decomposition

T. G. Großmann, Y. Korolev, G. Gilboa, C.-B. Schönlieb



2:40pm - 3:00pm

Covariance estimation under one-bit quantization

S. Dirksen, J. Maly, H. Rauhut

S22.05: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Benjamin Jurgelucks
 
2:00pm - 2:20pm

A Parallel Matrix-Free Finite Element Solver for Phase Separation in Electrode Particles of Lithium Ion Batteries

F. Castelli, W. Dörfler



2:20pm - 2:40pm

Hybrid and Additive Nonlinear Two-Level Schwarz Methods

M. Lanser, A. Heinlein



2:40pm - 3:00pm

Three-Level Extensions for Fast and Robust Overlapping Schwarz (FROSch) Preconditioners

F. Röver, A. Heinlein, O. Rheinbach



3:00pm - 3:20pm

Exploiting low Precision Accelerator Hardware for Poisson-like problems via Prehandling as Explicit Preconditioning

S. Turek



3:20pm - 3:40pm

Efficient computation of multiphysics discrete adjoints with SU2

O. Burghardt, N. Gauger

S23.03: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Ivan Veselic
 
2:00pm - 2:40pm

Embeddability of matrices into real and positive semigroups

A. Radl, T. Eisner



2:40pm - 3:20pm

Riesz bases of port-Hamiltonian systems

B. Jacob, J. Kaiser, H. Zwart



3:20pm - 4:00pm

Pseudospectrum enclosures by discretization

A. Frommer, B. Jacob, L. Vorberg, C. Wyss, I. Zwaan

4:00pm
-
4:30pm
B8: Coffee Break
4:30pm
-
5:30pm
PL5
Location: W003
Chair: Helmut Abels
 

Beyond the Navier-Stokes equations

J. Málek

5:40pm
-
6:40pm
S18.10: Flow problems II
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
5:40pm - 6:00pm

An Implicit Discontinuous Galerkin Chimera Method for Unsteady Laminar Flow Problems with Multiple Bodies

F. Genuit, M. Keßler, E. Krämer



6:00pm - 6:20pm

Recent applications of the adjoint in nonlinear nonstationary fluid-structure interaction

T. Wick, L. Failer, W. Wollner



6:20pm - 6:40pm

Monolithic Newton-multigrid FEM for the simulation of thixotropic flow problems

N. Begum, A. Ouazzi, S. Turek

S22.06: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Matthias Bolten
 
5:40pm - 6:00pm

Parallelization in time for optimal control and inverse problems

S. Götschel



6:00pm - 6:20pm

Communication-avoiding TT tensor orthogonalization procedure

H. Al Daas, G. Ballard, P. Benner

Date: Friday, 19/Mar/2021
8:30am
-
10:30am
S04.11: Composite/laminates + Miscellaneous
Location: Z004
Chair: Christian Mittelstedt
 
8:30am - 8:50am

Action Principle and Ritz Method for Yarn Dynamics in Ring Spinning

M. Lenz, M. Beitelschmidt



8:50am - 9:10am

Buckling analysis of shear-deformable orthotropic laminated plates with rotational restraints

P. Schreiber, C. Mittelstedt, M. Beerhorst



9:10am - 9:30am

Plate theories: A-priori fulfillment of the local conditions by the consistent approximation approach

M. Meyer-Coors, R. Kienzler, P. Schneider



9:30am - 9:50am

Semi-analytical assessment of free-edge stress fields in circular cylindrical cross-ply laminated shells subjected to transverse loads

A. Kappel, C. Mittelstedt



9:50am - 10:10am

Approximate computational model for shear loaded stiffened composite panels

J. C. Schilling, C. Mittelstedt



10:10am - 10:30am

The influence of compatibility equations of non-linear elasticity for non-simply-connected bodies on convergence for spectral method solutions

R. Flajs

S06.09: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Fabian Sewerin
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Nugzar Shavlakadze
 
8:30am - 8:50am

Data-Driven simulation of inelastic materials using tangent space information and transition rules based on structured data sets

K. Ciftci, K. Hackl



8:50am - 9:10am

Constitutive modeling of viscoplasticity including phase transformations for graded thermo-mechanical processing

H. Westermann, A. Reitz, R. Mahnken, O. Grydin, M. Schaper



9:10am - 9:30am

Plasticity prediction in thermoplastics for aerospace applications with Machine Learning

B. Pi, T. Ricken



9:30am - 9:50am

Machine-learning based material modeling for anisotropic hyperelasticity at large deformations applied to parametric metamaterials

M. Fernández, M. Jamshidian, T. Böhlke, K. Kersting, F. Fritzen, O. Weeger



9:50am - 10:10am

Automated constitutive modeling of isotropic hyperelasticity based on artificial neural networks

L. Linden, K. A. Kalina, J. Brummund, P. Metsch, M. Kästner

S07.06: Thermodynamics
Location: Z007
Chair: Andreas Menzel
 
8:30am - 8:50am

A coupled chemo-mechanical computational model for phase transformations on deforming surfaces

E. Jagadeesh Savitha, C. Zimmermann, K. K. Mandadapu, R. A. Sauer



8:50am - 9:10am

Corrosion fatigue – A first simplified combined electrochemical and mechanical damage model.

M. Hofmann, Y. Shi, T. Wallmersperger



9:10am - 9:30am

On the micromechanical constitutive modelling and finite-element-based simulations of magnetic shape memory alloys using energy relaxation concepts

T. Bartel, B. Kiefer, A. Menzel



9:30am - 9:50am

Phase field modeling with deformation-dependent interface energies

H. Wilbuer, H. Lammen, J. Mosler



9:50am - 10:10am

Thermomechanical analysis of actuation mechanism of a microgripper made of photo resist with temperature-dependent thermal expansion

W. Huang, K. de Payrebrune

S09.03: Boundary Layers and other Topics
Location: Z009
Chair: Hendrik C. Kuhlmann
 
8:30am - 8:50am

A potential-based formulation of the classical and relativistic Navier-Stokes equations

M. Scholle, P. H. Gaskell, F. Marner



8:50am - 9:10am

On the non-uniqueness of marginally separated boundary layer flows

I. Stojanovic, S. Braun



9:10am - 9:30am

Regularization of the ill-posed spike formation stage in marginally separated boundary layer flows

D. Kuzdas, S. Braun



9:30am - 9:50am

Stochastic modeling of transient neutral and stably-stratified Ekman boundary layers

M. Klein, R. E. Maier, H. Schmidt



9:50am - 10:10am

Integral effects of the Debye layer on a sedimenting particle with variant zeta-potentials

P. Marthaler, A. G. Class



10:10am - 10:30am

Modeling rarefied plasma dynamics in micropropulsion systems for space applications

R. Groll, T. Frieler, C. Kühn

S14.07: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Dorothee Knees
 
8:30am - 8:50am

Junction problems for thin inclusions located inside elastic bodies

A. Khludnev, T. Popova



8:50am - 9:10am

Asymptotic modelling of bonded plates by a soft thin adhesive layer

E. Rudoy



9:10am - 9:30am

Fatigue and phase transition in an oscillating elastoplastic beam

C. Gavioli, M. Eleuteri, J. Kopfová, P. Krejčí



9:30am - 9:50am

Separately Global Solutions to Rate-Independent Systems - Applications to Large-Strain Deformations of Damageable Solids

E. Davoli, M. Kružík, P. Pelech



9:50am - 10:10am

Large Time Existence for Thin Vibrating Rods

H. Abels, T. Ameismeier



10:10am - 10:30am

Thermo-visco-elasticity at finite strain

A. Mielke

S18.11: Structural Mechanics
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
 
8:30am - 9:10am

Robust discretization of the Reissner--Mindlin plate with Taylor-Hood FEM

M. Schedensack, D. Gallistl



9:10am - 9:30am

Mixed FEM for Gradient Elasticity

J. W. Ketteler, M. Schedensack, J. Riesselmann, D. Balzani



9:30am - 9:50am

Stress-Based Adaptivity for Quasi-Variational Inequalities Associated with Frictional Contact

G. Starke, B. Kober



9:50am - 10:10am

Boundary Element Preconditioners for the Elasticity Equations

T. Rau, A. Liebel



10:10am - 10:30am

Space-time stabilized fem applied on the hyperbolic heat conduction equation for high speed frictional contact

M. C. Feike, P. C. Mundt

S22.07: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Simon R. Eugster
 
8:30am - 8:50am

Quantum Computing as a Tool for Solving Problems in Mechanics

A. Mielke, T. Ricken



8:50am - 9:10am

Lattice Boltzmann Methods for Turbulent Flows around Wind Turbines using the Actuator Line Model

H. Schottenhamml, A. Anciaux-Sedrakian, F. Blondel, U. Rüde



9:10am - 9:30am

IMEX-DG schemes for advection-diffusion using term-based or domain-based IMEX splitting

S. Ortleb



9:30am - 9:50am

Recent developments in the field of modified Patankar-Runge-Kutta-methods

T. Izgin, S. Kopecz, A. Meister



9:50am - 10:10am

Model identification coupling Bayesian Inference with PGD reduced models with random field material parameters

A. Robens-Radermacher, I. Coelho Lima, J. F. Unger

S23.04: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Roland Schnaubelt
 
8:30am - 9:10am

Well-posedness of linear first order port-Hamiltonian Systems on multidimensional spatial domains

N. Skrepek



9:10am - 9:50am

Stability under structured perturbations

B. Jacob, S. Möller, C. Wyss



9:50am - 10:30am

Approximate robust output regulation of boundary control systems

M. Kurula, J.-P. Humaloja, L. Paunonen

       
10:30am
-
11:00am
B9: Coffee Break
11:00am
-
12:00pm
PL6
Location: W001
Chair: Jörg Schumacher
 

Exotic patterns of Faraday waves

L. S. Tuckerman

12:00pm
-
1:00pm
PL7
Location: W002
Chair: Otto Timme Bruhns
 

Mechanical interfaces and interphases

J. Mosler

1:00pm
-
1:30pm
Closing
Location: W003

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GAMM 2020 / 2021
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.139+TC
© 2001 - 2021 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany