Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

 
Filter by Track or Type of Session 
Only Sessions at Date / Time 
 
 
Session Overview
Date: Wednesday, 17/Mar/2021
8:30am
-
9:30am
S02.03: Implants & virtual injury criteria
Location: Z002
Chair: Dominik Schillinger
S03.03: Experimental damage and fracture mechanics
Location: Z003
Chair: Stefan Hartmann
S04.03: Data-driven approach
Location: Z004
Chair: Christian J. Cyron
S06.03: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Björn Kiefer
Chair: Stefan Diebels
S08.03: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Natalie Rauter
S08.04: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Matti Schneider
S15.03: Stochastic Analysis and Processes
Location: Z015
Chair: Andera Barth
S18.04: Time discretization for PDEs
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
S20.03: Applied Control Theory
Location: Z020
Chair: Lars Grüne
Chair: Moritz Schulze Darup
S21.03: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
S22.01: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Matthias Bolten
 
9:30am
-
10:00am
PS2: Poster Session 2
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
10:00am
-
10:30am
PS3: Poster Session 3
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
10:30am
-
11:30am
RvML 20/21 2
Location: W001
Chair: Peter Wriggers
Chair: Achim Ilchmann
11:30am
-
1:00pm
GAMM General Assembly
1:00pm
-
2:00pm
DKM: Plenary Meeting DEKOMECH
Location: W005
Chair: Andreas Menzel
YAMM Lunch
Chair: Johanna Waimann
Chair: Tobias Kaiser
2:00pm
-
4:00pm
S01.03: Collision and Nonlinear Dynamics of Rigid Bodies
Location: Z001
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
S02.04: Arteries
Location: Z002
Chair: Daniel Balzani
S03.04: Gradient damage and plasticity
Location: Z003
Chair: Björn Kiefer
S04.04: SBFEM & Miscellaneous
Location: Z004
Chair: Carolin Birk
S04.05: Dynamics & Time integration methods
Location: Z025
Chair: Michael Groß
S05.03: Non-smooth dynamics & Control
Location: Z005
Chair: Johann Groß
S06.04: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Lisa Scheunemann
Chair: Johanna Waimann
S06.05: Material modelling in solid mechanics
Location: Z026
Chair: Holger Steeb
S07.03: Porous Media
Location: Z007
Chair: Tim Ricken
S08.05: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Geralf Hütter
S08.06: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Daniel Peterseim
S10.03: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
S12.01: Waves and acoustics for solid materials
Location: Z012
Chair: Fabian Duddeck
S14.03: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Helmut Abels
S15.04: Uncertain Problems
Location: Z015
Chair: Haakon Andreas Hoel
S16.03: Optimization
Location: Z016
Chair: Kathrin Welker
S17.03: Data, random walks, and parallelism
Location: Z017
Chair: John William Pearson
S18.05: Space-Time discretizations
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
S19.03: Learning, Stabilization and Networks
Location: Z019
Chair: Daniel Wachsmuth
S20.04: Robust Control
Location: Z020
Chair: Jens Saak
S21.04: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
S22.02: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Matthias Bolten
   
4:00pm
-
4:30pm
B5: Coffee Break
4:30pm
-
6:30pm
S01.04: Control Strategies for Multi-body Systems
Location: Z001
Chair: Simon R. Eugster
S02.05: Muscle & heart
Location: Z002
Chair: Christian J. Cyron
S03.05: Composites
Location: Z003
Chair: Stefan Löhnert
S04.06: Optimization
Location: Z004
Chair: Ingo Muench
S04.07: Vibrations & Waves
Location: Z025
Chair: Kerstin Weinberg
S05.04: Rotor dynamics
Location: Z005
Chair: Elmar Woschke
S06.06: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Michele Marino
S08.07: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Gianluca Rizzi
S08.08: Multiscales and homogenization
Location: Z027
Chair: Patrick Kurzeja
S10.04: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Sven Eckert
S12.02: Waves and acoustics for multi-physics
Location: Z012
Chair: Fabian Duddeck
S14.04: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Manuel Friedrich
S15.05: Applications
Location: Z015
Chair: Felix Lindner
S16.04: Optimization
Location: Z016
Chair: Andrea Walther
S17.04: Sylvester equations, Ricatti equations, and polynomials
Location: Z017
Chair: Kirk M Soodhalter
S18.06: Adaptive discretizations
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
S19.04: Algorithms and Numerical Methods
Location: Z019
Chair: Johannes Pfefferer
Chair: Constantin Christof
S20.05: DAE and Hamiltonian Systems
Location: Z020
Chair: Kathrin Flaßkamp
Chair: Stephan Trenn
S21.05: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
S22.03: Scientific computing
Location: Z022
Chair: Benjamin Jurgelucks
S23.01: Applied operator theory
Location: Z023
Chair: Birgit Jacob
     

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GAMM 2020 / 2021
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.139+TC
© 2001 - 2021 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany