Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

 
Filter by Track or Type of Session 
Only Sessions at Date / Time 
 
 
Session Overview
Date: Tuesday, 16/Mar/2021
8:30am
-
10:30am
S01.01: Numerical Methods in Multi-body Dynamics
Location: Z001
Chair: Simon R. Eugster
 
8:30am - 9:10am

Geometric numerical integration in simulation and optimal control of biomechanical motion

S. Leyendecker, J. Penner, U. Phutane



9:10am - 9:30am

Simulating mechanical systems with frictional contacts using a nonsmooth generalized-alpha method

G. Capobianco, J. Harsch, S. R. Eugster, R. I. Leine



9:30am - 9:50am

Energy preservation and energy dissipation in the numerical solution of flexible multibody systems

M. Arnold, S. Hante, D. Tumiotto



9:50am - 10:10am

On the Stabilization of DAEs by Partial Projection

H. Grossert, R. Seifried



10:10am - 10:30am

Multistable Tensegrity Structure as Multimodal Locomotion System

P. Schorr, N. Prem, L. Zentner, K. Zimmermann, V. Böhm

S02.01: Growth
Location: Z002
Chair: Silvia Budday
 
8:30am - 8:50am

Age-dependent bone remodeling

A. Papastavrou, I. Schmidt, P. Steinmann



8:50am - 9:10am

On the influence of biological availability on bone remodelling

I. Schmidt, A. Papastavrou, P. Steinmann



9:10am - 9:30am

Continuum Model for Damage-Induced Healing of Soft Biological Tissues

M. Gierig, P. Wriggers, M. Marino



9:30am - 9:50am

A Multiscale and Multiphase Model of Function-Perfusion Growth Processes in the Human Liver

L. Lambers, M. Suditsch, A. Wagner, T. Ricken



9:50am - 10:10am

A multiscale perfusion model for metastatic liver tumor growth

E. Jessen, A. Ebrahem, D. Schillinger



10:10am - 10:30am

Exploring the interplay between cellular development and mechanics in the developing human brain

M. S. Zarzor, S. Kaessmair, P. Steinmann, S. Budday

S03.01: Phase-field modeling of fracture I
Location: Z003
Chair: Fadi Aldakheel
 
8:30am - 8:50am

A strain gradient enhanced model for the phase-field approach to fracture

R. Makvandi, B. E. Abali, S. Eisenträger, D. Juhre



8:50am - 9:10am

Adaptive Shape Functions for a Phase Field Fracture Model

D. Olesch, A. Schlüter, R. Müller, C. Kuhn



9:10am - 9:30am

Space-dependent transition zone parameter for a phase-field model of brittle fractures

D. Phansalkar, K. Weinberg, M. Ortiz, S. Leyendecker



9:30am - 9:50am

A phase field approach to cohesive fracture in line with Conti et al. [1]

H. Lammen, J. Mosler



9:50am - 10:10am

Prediction of effective anisotropic properties of heterogeneous microstructures using a crack phase-field model

A. C. Hansen-Dörr, M. Kästner



10:10am - 10:30am

Fast implicit FFT-based solvers for phase-field brittle fracture problems on heterogeneous microstructures

F. Ernesti, M. Schneider, T. Böhlke

S04.01: FE-technique & IGA (1/2)
Location: Z004
Chair: Thomas-Peter Fries
 
8:30am - 8:50am

Adaptive Particle Finite Element MEthod (A-PFEM) in metal cutting processes

X. Ye, J. M. Rodríguez Prieto, R. Müller



8:50am - 9:10am

An objective and path independent geometrically non-linear Reissner-Mindlin shell formulation

A. Müller, A. Tkachuk, M. Bischoff



9:10am - 9:30am

Comparison of Performance and Accuracy of the FETI-Methods and a Direct Sparse FE-Solver for Truss Structures

C. Schmaußer, G. Müller



9:30am - 9:50am

An embedded domain method for non-linear structural membranes

T.-P. Fries, D. Schöllhammer



9:50am - 10:10am

Nonlinear computation of cables with high order solid elements using an anisotropic material model

A. Hildebrandt, P. Sharma, S. Diebels, A. Düster



10:10am - 10:30am

Possibilities and limitations of using arbitrary precision numbers in computational mechanics

S. Klarmann, J. Wackerfuß

S05.01: System dynamics
Location: Z005
Chair: Elmar Woschke
 
8:30am - 9:10am

Modern Numerical Approaches to Quasiperiodic Oscillations

H. Hetzler, S. Bäuerle, R. Fiedler



9:10am - 9:30am

Simulation of a tool shank for HSC-milling under the influence of an unbalance

R. Schmidt, A. Ams



9:30am - 9:50am

Nonlinear vibrations of rotating rings and shells under the usage of the finite element method

R. Schmidt, A. Ams



9:50am - 10:10am

On A Hybrid Concept for Approximating Self-Excited Periodic Oscillations of Large-Scaled Dynamical Systems

J. Kappauf, H. Hetzler



10:10am - 10:30am

Bimodal parametric excitation of a micro-ring gyroscope

A. A. Barakat, R. Lima, R. Sampaio, P. Hagedorn

S06.01: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Jörn Mosler
 
8:30am - 9:10am

A Novel Approach to Gradient Plasticity: Dislocation and Disequilibrium Densities

P. Steinmann



9:10am - 9:30am

Averaging in dislocation mediated plasticity

K. C. Le



9:30am - 9:50am

A new variational approach for the thermodynamic topology optimization of hyperelastic structures

P. Junker, D. Balzani



9:50am - 10:10am

The evolution of Hooke's law under plastic deformations of fiber reinforced materials

O. Stahn, A. Bertram, W. H. Müller



10:10am - 10:30am

On the incorporation of curvature effects into the isogeometric analysis of fibre-reinforced solids

C. Witt, T. Kaiser, A. Menzel

S07.01: Modelling the Behaviour of Magneto-active Materials
Location: Z007
Chair: Karl A. Kalina
 
8:30am - 8:50am

Modeling and analysis of magneto-elastic coupling using IGA

M. Harutyunyan, S. Schöps



8:50am - 9:10am

Numerical modelling of electro-viscoelasticity for fibre reinforced electro-active polymers.

A. Kanan, M. Kaliske



9:10am - 9:30am

Multiscale bone modeling considering full coupling of mechanical, electrical and magnetic effects

M. Blaszczyk, K. Hackl



9:30am - 9:50am

A comparative study of FE-schemes for micromagnetic simulations

M. Reichel, B.-X. Xu, J. Schröder

S08.01: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Dietmar Gallistl
 
8:30am - 9:10am

Remarks on homogenization techniques in solid mechanics

J. Schröder, M. Labusch, L. Scheunemann, S. Maike



9:10am - 9:30am

Investigation of instabilities due to growth of an elastic film on a heterogeneous, microstructured substrate: analytical and computational multi-scale approaches

I. Valizadeh, O. Weeger



9:30am - 9:50am

An RVE-based investigation of thermoplastic vulcanizates exemplified by EPDM/PP

W. Sun, D. Juhre



9:50am - 10:10am

Efficient monolithic solution of FE²-problems

N. Lange, G. Hütter, B. Kiefer



10:10am - 10:30am

Wang tilings for modeling and simulation of non-periodic heterogeneous materials

M. Doškář, J. Novák, J. Zeman

S10.01: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
 
8:30am - 9:10am

Wall-bounded combustion

A. Dreizler, F. Zentgraf, B. Boehm



9:10am - 9:30am

Numerical Modeling of Reactive Cleaning of Steel Melt in an Induction Crucible Furnace

A. Asad, R. Schwarze



9:30am - 9:50am

Stochastic Modeling of a Lifted Methane/Air Jet Flame with Detailed Chemistry

T. Starick, D. O. Lignell, H. Schmidt



9:50am - 10:10am

On Spray Modeling with Quadrature-Based Moment Methods

M. Pütz, M. Pollack, C. Hasse, M. Oevermann



10:10am - 10:30am

An adaptive multiresolution framework applied to turbulent compressible reacting flows

M. Sroka, J. Reiss

S11.01: Bubbles and Droplets
Location: Z011
Chair: Dirk Peschka
Chair: Markus Scholle
 
8:30am - 9:10am

Modeling and simulation of mass-transfer across fluid interfaces

D. Bothe, A. Weiner



9:10am - 9:30am

Self-similar spreading with dynamic contact angles

D. Peschka, M. Gnann, L. Giacomelli



9:30am - 9:50am

Experimental investigations on rising bubbles in vertical capillaries

S. Grünendahl, D. M. Brandner, P. Ehrhard

S14.01: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Marita Thomas
 
8:30am - 8:50am

Nonlocal-to-local convergence of Cahn-Hilliard equations

E. Davoli, H. Ranetbauer, L. Scarpa, L. Trussardi



8:50am - 9:10am

Sharp Interface Limits with constant Contact Angle unequal 90° - Model Problems

H. Abels, M. Moser



9:10am - 9:30am

Weak-strong uniqueness and stability of evolutions for multi-phase mean curvature flow

J. Fischer, S. Hensel, T. Laux, T. Simon



9:30am - 9:50am

Convergence of Ginzburg-Landau approximations to certain complex fluid models

J. Kortum



9:50am - 10:10am

Recent analytical developments on the dynamics of nematic liquid crystals

F. De Anna



10:10am - 10:30am

Optimal L1-relaxation and metastability for the Cahn–Hilliard equation with “bump-like” initial data

S. Biesenbach, F. Otto, R. Schubert, M. G. Westdickenberg

S15.01: Machine Learning and Inverse Problems
Location: Z015
Chair: Andera Barth
 
8:30am - 8:50am

A neural network-based ensemble filter for non-linear data assimilation

T.-V. Hoang, H. G. Matthies, S. Krumscheid, T. Raul



8:50am - 9:10am

Constitutive artificial neural networks: a general anisotropic constitutive modeling framework utilizing machine learning

M. Hillgärtner, K. Linka, K. P. Abdolazizi, R. C. Aydin, M. Itskov, C. J. Cyron



9:10am - 9:30am

Physics informed neural networks for homogenization of complex microstructures

A. Henkes, H. Wessels, R. Mahnken



9:30am - 9:50am

Chance-constrained optimal control of a gas-to-power system

K. Lux, S. Göttlich, O. Kolb



9:50am - 10:10am

Influence of geometrical variation on mechanical properties of fibrous paper materials: a multivariate regression analysis

B. Lin, Y. Bai, P. Stein, B.-X. Xu

S16.01: Optimization
Location: Z016
Chair: Martin Siebenborn
 
8:30am - 8:50am

A Reformulation Technique for Nonlinear Bilevel Programs Based on Sequential Quadratic Programming

K. Schäfer, J. Fliege, K. Flaßkamp, C. Büskens



8:50am - 9:10am

Mixed-integer programming based truss topology optimization of large-scale lattice structures for additive manufacturing

C. Reintjes, U. Lorenz



9:10am - 9:30am

Preferable Minima in Nonlinear Optimization: Definition and Algorithmic Approaches

I. Mykhailiuk, K. Schäfer, K. Flaßkamp, C. Büskens



9:30am - 9:50am

Regularization Techniques in Integer Optimal Control

P. Manns

S17.01: Krylov convergence behavior, eigenvalue problems, and GR decompositions
Location: Z017
Chair: John William Pearson
 
8:30am - 9:10am

Particular, worst and average cases in the analysis of Krylov subspace methods

J. Liesen



9:10am - 9:30am

Prescribing convergence behavior of block GMRES and block Arnoldi

M. Kubínová, K. M Soodhalter



9:30am - 9:50am

The symmetric eigenvalue problem and hypergraphs

K. Kahl, B. Lang



9:50am - 10:10am

A rational Even-IRA algorithm for the solution of even polynomial eigenvalue problems

P. Benner, H. Faßbender, P. Saltenberger



10:10am - 10:30am

GR decompositions and their relations to Cholesky-like factorizations

C. Penke, P. Benner

S18.01: Concepts in the Finite Element Method
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
8:30am - 9:10am

The maximal angle condition on finite elements - useful or not?

T. Apel, L. Eckardt, C. Haubner, V. Kempf



9:10am - 9:30am

Finite Elements and the Memory Wall

G. Kanschat, M. Kronbichler, J. Witte



9:30am - 9:50am

Gradient Flow Finite Element Discretizations with Energy-Based Adaptivity for the Gross-Pitaevskii Equation

P. Heid, B. Stamm, T. Wihler



9:50am - 10:10am

Symbolic evaluation of $hp$-FEM element matrices on simplices

T. Haubold, V. Pillwein, S. Beuchler



10:10am - 10:30am

On the efficiency of the numerical solution of partial differential equations

V. Dolejsi

S19.01: Shape and Topology Optimization
Location: Z019
Chair: Constantin Christof
Chair: Johannes Pfefferer
 
8:30am - 8:50am

Optimization techniques on infinite-dimensional shape spaces applied to PDE constrained shape optimization problems under uncertainty

K. Welker



8:50am - 9:10am

Shape optimization with large deformations based on nonlinear extension equations

S. Onyshkevych, J. Pinzon, M. Siebenborn



9:10am - 9:30am

Shape, topology and eigenvalue optimization of elastic structures: a multi-phase-field approach

H. Garcke, P. Hüttl, C. Kahle, P. Knopf



9:30am - 9:50am

Topology Optimization subject to a Local Volume Constraint

M. Ebeling-Rump, D. Hömberg, R. Lasarzik



9:50am - 10:10am

Reconstruction of small inhomogeneities using first and second order topological derivatives

P. Gangl, K. Sturm



10:10am - 10:30am

Numerical Identification of Motor Units in Muscles

T. Sproll, A. Schiela, M. Lowery

S20.01: Learning-based and Distributed MPC
Location: Z020
Chair: Moritz Schulze Darup
 
8:30am - 9:10am

Learning- and data-based model predictive control with robustness guarantees

M. A. Müller



9:10am - 9:30am

Learning-Based Model Predictive Control for Multi-Agent Systems using Gaussian Processes

H. Eschmann, P. Eberhard



9:30am - 9:50am

Comparison of Model Predictive and Graph Algebraic Approaches to Distributed Formation Control

H. Ebel, P. Eberhard



9:50am - 10:10am

Efficient Solution of Distributed MIP in Control of Networked Systems

Z. Liu, O. Stursberg



10:10am - 10:30am

Infinite-horizon optimal control – Stability and dissipativity

T. Faulwasser, C. M. Kellett

S21.01: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
 
8:30am - 9:10am

Transport metrics in signal and image processing

D. Lorenz



9:10am - 9:30am

On the Correspondence between Replicator Dynamics and Assignment Flows

B. Boll, J. Schwarz, C. Schnörr



9:30am - 9:50am

Solving Inverse Problems With Deep Neural Networks - Robustness Included?

M. Genzel, J. Macdonald, M. März



9:50am - 10:10am

Bregman Proximal Framework for Deep Linear Neural Networks

P. Ochs



10:10am - 10:30am

Data driven regularization by projection

A. Aspri, Y. Korolev, O. Scherzer

   
10:30am
-
11:00am
B2: Coffee Break
11:00am
-
12:00pm
PL1
Location: W001
Chair: Alexander Düster
 

The method of vertical lines in non-linear finite elements

S. Hartmann

12:00pm
-
1:00pm
PL2
Location: W002
Chair: Andreas Meister
 

Data driven variational models for solving inverse problems

C.-B. Schönlieb

1:00pm
-
2:00pm
B3: Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
DFG-PP 1748: Reliable simulation techniques in solid mechanics.
Location: Z005
Chair: Jörg Schröder
Chair: Thomas Wick
 
2:00pm - 2:20pm

Virtual Element Formulation for Finite Strain Elastodynamics

M. Cihan, F. Aldakheel, B. Hudobivnik, P. Wriggers



2:20pm - 2:40pm

Stochastic modelling of tensor fields

S. K. Shivanand, B. Rosic, H. Matthies



2:40pm - 3:00pm

Adaptive numerical simulation of quasi-static phase-field fractures

M. Walloth, K. Mang, T. Wick, W. Wollner



3:00pm - 3:20pm

A Discussion of Finite Element Discretizations for Fracture Phase Field Models

R. Müller, D. Olesch, A. Schlüter, C. Kuhn



3:20pm - 3:40pm

Adaptive isogeometric phase-field modelling – diffuse heterogeneities, fracture, and structural optimization

M. Kästner, P. Hennig, L. Heindel, A. C. Hansen-Dörr

DFG-PP 1798: Compressed sensing in information processing (CoSIP)
Location: Z006
Chair: Robert J. Kunsch
 
2:00pm - 2:20pm

Sparse transforms for arbitrary linear maps

T. Fuchs, D. Gross, F. Krahmer, R. Kueng, D. G. Mixon



2:20pm - 2:40pm

RadioUNet: Fast Radio Map Estimation with Convolutional Neural Networks

R. Levie, C. Yapar, G. Kutyniok, G. Caire

DFG-PP 1881: Turbulent Superstructures
Location: Z007
Chair: Jörg Schumacher
 
2:00pm - 2:20pm

Introduction to the Priority Programme on Turbulent Superstructures

J. Schumacher



2:20pm - 2:40pm

Lagrangian analysis of long-term dynamics of turbulent superstructures in Rayleigh–Bénard convection using evolutionary spectral clustering

C. Schneide, K. Padberg-Gehle, J. Schumacher



2:40pm - 3:00pm

Time Resolved PIV for Pipe Flow Structure at shear Reynolds Number of $Re_\tau\le{5000}

E.-S. Zanoun, A. Shahirpour, C. Egbers, J. Sesterhenn, M. Yousry, Z. Hallol, S. Merbold, V. Motuz



3:00pm - 3:20pm

Turbulent superstructuers in turbulent boundary layers at high Reynolds and Mach numbers

M. Bross, C. J. Kähler



3:20pm - 3:40pm

Local heat transfer measurements in large aspect ratio Rayleigh-Bénard convection

S. Moller, A. Pandey, J. Schumacher, C. Cierpka



3:40pm - 4:00pm

The effect of finite curvature on macro-scale similarities in Taylor-Couette flow and Rayleigh-Benard convection

D. Feldmann, M. Avila, J. P. Mellado, M. Wilczek

DFG-PP 1886: Polymorphic uncertainty modelling for the numerical design of structures
Location: Z008
Chair: Michael Kaliske
 
2:00pm - 2:20pm

A data-driven FEM approach to problems with uncertain material data

K. Weinberg, T. Korzeniowski



2:20pm - 2:40pm

An uncertainty model for the curing process of transversely fiber reinforced plastics

E. Penner, I. Caylak, R. Mahnken



2:40pm - 3:00pm

Efficient domain decomposition based reliability analysis for polymorphic uncertain material parameters

A. Schmidt, T. Lahmer



3:00pm - 3:20pm

Optimization of additively manufactured polymer scaffolds for bone tissue engineering

P. Dondl



3:20pm - 3:40pm

Optimization of Glulam Beams with Spatial Dependent Polymorphic Uncertainty Modeling of Structural Inhomogeneity

F. N. Schietzold, B. Richter, W. Graf, M. Kaliske



3:40pm - 4:00pm

The moving particles method for reliability estimation: recent advances

C. Proppe

DFG-PP 1897: Novel approaches for influencing vibrations by means of deliberately introduced dissipation
Location: Z009
Chair: Peter Eberhard
Chair: Elizaveta Shishova
 
2:00pm - 2:20pm

Limit cycle computation of self-excited dynamic systems using nonlinear modes

S. Tatzko, M. Stender, M. Jahn, N. Hoffmann



2:20pm - 2:40pm

Study on model reduction for position optimization of acoustic black holes

C. H. Meyer, C. Lerch, S. Rothe, S. C. Langer, B. Lohmann, D. J. Rixen



2:40pm - 3:00pm

Modeling the Mullins Effect of rubbers used in constrained-layer damping applications

A. Jackstadt, F. Frölich, K. Weidenmann, L. Kärger



3:00pm - 3:20pm

Active Damping of Thin Film Shape Memory Alloy Devices

S. Ahmadi, K. Jacob, F. Wendler, M. Kohl



3:20pm - 3:40pm

Experimental and numerical study of the effects of granular mixture composition on the elastic moduli

K. Taghizadeh, S. Luding, V. Magnanimo, H. Steeb



3:40pm - 4:00pm

Towards the Simulation of the Friction Stir Welding Process with the Smoothed Particle Hydrodynamics Method

E. Shishova, P. Eberhard



4:00pm - 4:20pm

New prospect for a combined operating mode of magnetorheological damper

A. S. Tan, D. Thomalla, J. Zweier, T. Sattel

DFG-PP 1962: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems
Location: Z010
Chair: Michael Hinze
 
2:00pm - 2:20pm

SPP 1962: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems: simulation and hierarchical optimization

M. Hintermueller



2:20pm - 2:40pm

Shape and topology optimization in fluids using phase field models

H. Garcke, M. Hinze, C. Kahle



2:40pm - 3:00pm

Total Generalized Variation with Finite Elements and Applications

L. Baumgärtner, R. Bergmann, R. Herzog, S. Schmidt, J. Vidal Núñez



3:00pm - 3:20pm

On subdivision and continuation methods for nonsmooth multiobjective optimization problems

S. Peitz, B. Gebken



3:20pm - 3:40pm

Numerical Methods for the Regularized Beckmann Problem

D. Lorenz, H. Mahler, C. Meyer



3:40pm - 4:00pm

Computing M-stationary points by a semismooth Newton method

F. Harder, P. Mehlitz, G. Wachsmuth

DFG-PP 2020: Cyclic deterioration of high-performance concrete in an experimental-virtual lab
Location: Z011
Chair: Stefan Löhnert
Chair: Fadi Aldakheel
Chair: Johannes Storm
 
2:00pm - 2:20pm

Multi-level approach for modelling the post-cracking response of steel fibre reinforced concrete under monotonic and cyclic loading

V. Gudzulic, G. E. Neu, G. Meschke



2:20pm - 2:40pm

Macroscopic model for steel fiber reinforced high performance concrete based on unit cell calculations

M. Pise, D. Brands, G. Gebuhr, J. Schröder, S. Anders



2:40pm - 3:00pm

Phase-field Fracture Based on Representative Crack Elements: Inelastic Materials, Friction, Finite Deformations and Multi-physics

J. Storm, M. Kaliske

DFG-PP 2256: Variational Methods for Predicting Complex Phenomena in Engineering Structures and Materials
Location: Z012
Chair: Georg Dolzmann
 
2:00pm - 2:20pm

PP 2256 - Variational Methods for Predicting Complex Phenomena in Engineering Structures and Materials

G. Dolzmann



2:20pm - 2:40pm

Chemo-Mechanics: Variational Settings and Numerical Aspects

B. Kiefer, S. Roth, A. Seupel, S. Prüger, O. Rheinbach



2:40pm - 3:00pm

Variational based effective models for inelastic materials

G. Jezdan, S. Govindjee, K. Hackl



3:00pm - 3:20pm

Compliance minimization with surface penalization for a uniaxial load

J. Potthoff, B. Wirth



3:20pm - 3:40pm

On relative energy estimates for diffuse interface models of two-phase flows and their structure-preserving discretization

A. Brunk, H. Egger, O. Habrich, V. Shashkov



3:40pm - 4:00pm

On a 2D H1xHcurl finite element ansatz for the relaxed micromorphic model

M. Sarhil, L. Scheunemann, J. Schröder, P. Neff

MS1: Computational Photonics
Location: Z001
Chair: Bernd Witzigmann
 
2:00pm - 2:20pm

Modeling and Simulation of the dynamics in semiconductor lasers

U. Bandelow



2:20pm - 2:40pm

Numerical methods for resonance phenomena in nanophotonics

F. Binkowski, F. Betz, M. Hammerschmidt, P.-I. Schneider, L. Zschiedrich, S. Burger



2:40pm - 3:00pm

Simulation of quantum cascade lasers

C. Jirauschek



3:00pm - 3:20pm

Numerical Modelling of III-Nitride Light Emitting Diodes

F. Römer, B. Witzigmann



3:20pm - 3:40pm

Ray tracing in thermally loaded solid-state laser crystals

P. L. Rall, C. Pflaum

MS2: Symbolic computation methods for differential equations, dynamical systems, and control theory
Location: Z002
Chair: Werner M. Seiler
Chair: Eva Zerz
 
2:00pm - 2:40pm

On the relationship between Ritt and Kolchin differential algebra and tropical differential geometry

F. Boulier



2:40pm - 3:00pm

Algorithmic aspects of the algebraic parameter estimation problem

A. Quadrat



3:00pm - 3:20pm

Algorithmic Approach to Strong Consistency Analysis of Finite Difference Approximations to PDE Systems

D. Robertz



3:20pm - 3:40pm

Algorithms for DD-finite functions

V. Pillwein



3:40pm - 4:00pm

Symbolic computation for linear operators with matrix coefficients

G. Regensburger, C. G. Raab, J. Hossein Poor

MS3: Dissipativity, Turnpikes, and Optimal Control
Location: Z003
Chair: Timm Faulwasser
Chair: Lars Grüne
The talks in the session explain how the concepts of dissipativity and turnpikes help to understand the qualitative behaviour of solutions to optimal control problems.
 
2:00pm - 2:20pm

Dissipativity in economic model predictive control: beyond steady-state optimality

M. A. Müller



2:20pm - 2:40pm

Economic MPC without terminal constraints: Gradient-correcting end penalties enforce asymptotic stability

M. Zanon, T. Faulwasser



2:40pm - 3:00pm

Storage functions for differential-algebraic equations

T. Reis, F. Haller, M. Voigt



3:00pm - 3:20pm

Turnpike in optimal shape design

G. Lance, E. Trélat, E. Zuazua



3:20pm - 3:40pm

Turnpike structures for the solutions of optimal control problems with objective functions of tracking type

M. Gugat



3:40pm - 4:00pm

On the Relation of Velocity Turnpikes and Motion Primitives in Optimal Control of Mechanical Systems

T. Faulwasser, K. Flaßkamp, S. Ober-Blöbaum, K. Worthmann

MS4: Advanced experimental and computational techniques in polymer mechanics
Location: Z004
Chair: Jean-Benoit LE CAM
Chair: Vu Ngoc Khiêm
 
2:00pm - 2:20pm

Energy balance from thermomechanical characterization: new insights to revisit the deformation mechanisms in rubbers

J.-B. LE CAM



2:20pm - 2:40pm

Experimental study on cavitation in rubber vulcanizates subjected to constrained tensile deformation

E. Euchler, R. Bernhardt, S. Wießner, G. Heinrich, F. Wilde, M. Schwartzkopf, T. Tada



2:40pm - 3:00pm

Mechanics of multiple network elastomers

V. N. Khiêm, M. Itskov



3:00pm - 3:20pm

Fracture simulation of fibre reinforced polymers by the phase-field approach

B. Yin, M. Kaliske



3:20pm - 3:40pm

Experimental investigation and modelling of photopolymers for additive manufacturing processes

T. Rehbein, A. Lion, M. Johlitz

               
4:00pm
-
4:30pm
PS1: Poster Session 1
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
 

A Biphasic Fiber Reinforced Model of Articular Cartilage

F. S. Egli, T. Ricken, D. M. Pierce



Including the Dissipative Properties from Molecular Dynamics Simulations into a Phase Field Model for Wetting

F. Diewald, M. Heier, M. Lautenschläger, S. Stephan, C. Kuhn, K. Langenbach, H. Hasse, R. Müller



Phase-field modeling of fracture in heterogeneous materials

A. C. Hansen-Dörr, M. Kästner



Variational modeling of irreversible effects during solid/solid phase transformations

J. Waimann, K. Hackl, S. Reese, P. Junker



A Multiscale Model of Growth Processes in Soft Tissue

L. Lambers, M. Suditsch, A. Wagner, T. Ricken



Microstructural modeling in solid mechanics

L. Scheunemann



On a novel approach for modeling liquid crystalline flows

S. Metzger

4:30pm
-
6:30pm
S01.02: Dynamics of Rods and Soft Robotics
Location: Z001
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
 
4:30pm - 5:10pm

Finite element formulations for constrained spatial nonlinear beam theories

J. Harsch, G. Capobianco, S. R. Eugster



5:10pm - 5:30pm

Modelling a carbon spring foot prosthesis as a predeformed geometrically exact beam

E. S. Scheiterer, S. Leyendecker



5:30pm - 5:50pm

Soft touch between a highly flexible bio-inspired tactile sensor and 3D objects

L. Merker, C. Behn, J. Steigenberger, K. Zimmermann



5:50pm - 6:10pm

Simulative investigation of the locomotion of a snake-like soft robot

F. Lamping, K. de Payrebrune



6:10pm - 6:30pm

Curvature sensing of a soft robot based on conductive foam

M. Grube, R. Seifried

S02.02: TPM & parameter identification
Location: Z002
Chair: Oliver Röhrle
 
4:30pm - 4:50pm

Simulating vertebroplasty: A biomechanical challenge

Z. Trivedi, C. Bleiler, A. Wagner, O. Röhrle



4:50pm - 5:10pm

Modelling basal-cell carcinoma behaviour in avascular skin

M. Suditsch, P. Schröder, L. Lambers, T. Ricken, A. Wagner



5:10pm - 5:30pm

Towards Consideration of Osteoarthritis in Articular Cartilage by Numerical Modeling of a Hyperelastic Biphasic Fiber Reinforced Model

F. S. Egli, T. Ricken, D. M. Pierce



5:30pm - 5:50pm

Inverse Identification of Material Properties of the Human Eye Using Optical Deformation Measurements

S. Münch, M. Röllig, D. Balzani



5:50pm - 6:10pm

Identification of mechanical models and parameters for alginate-based hydrogels as proxy materials for brain tissue

S. Kaessmair, T. Distler, E. Schaller, A. Boccaccini, P. Steinmann, S. Budday

S03.02: Phase-field modeling of fracture II
Location: Z003
Chair: Ralf Müller
 
4:30pm - 4:50pm

A coarse-grained phase-field crystal model of plastic motion

A. Voigt



4:50pm - 5:10pm

Suction-induced fracturing in multiphase porous materials: Numerical modeling and experimental validation

Y. Heider



5:10pm - 5:30pm

Phase-field modelling and simulation of fracture in viscoelastic materials

F. Dammaß, M. Ambati, M. Kästner



5:30pm - 5:50pm

Phase-field modelling of fatigue crack fracture under residual stresses

M. Seiler, S. Keller, N. Kashaev, B. Klusemann, M. Kästner



5:50pm - 6:10pm

Experimental investigation and numerical simulation of cyclic deformation behavior of SLM-manufactured aluminum alloys

T. Wiegold, S. Aygün, S. Klinge

S04.02: FE-technique & IGA (2/2)
Location: Z004
Chair: Peter Betsch
 
4:30pm - 4:50pm

xNy-elements in the finite cell method for simulating multi-material problems

M. Petö, F. Duvigneau, D. Juhre, S. Eisenträger



4:50pm - 5:10pm

Efficient numerical treatment of a gradient damage model for materials undergoing large deformations.

J. Riesselmann, P. Junker, D. Balzani



5:10pm - 5:30pm

Local Refinement in Isogeometric Analysis of Complex Tire Models

A. Israfilova, M. Garcia, M. Kaliske



5:30pm - 5:50pm

High Performance Mesh Distortion Insensitive Unsymmetric EAS Elements for Linear Elasticity

R. Pfefferkorn, P. Betsch



5:50pm - 6:10pm

Experimental analyses of the effects of cooling lubricants to expand an FEM-based physical grinding force model

F. Kästner



6:10pm - 6:30pm

A remeshing approach for the finite cell method applied to problems with large deformations

W. Garhuom, S. Hubrich, L. Radtke, A. Düster

S05.02: Multi-field & vehicle dynamics
Location: Z005
Chair: Johann Groß
 
4:30pm - 4:50pm

High-order SBFEM solution of the Reynolds equation

S. Pfeil, H. Gravenkamp, F. Duvigneau, E. Woschke



4:50pm - 5:10pm

Modeling of fiber-bending stiffness in fiber-reinforced composites with a dynamic mixed-finite element method based on the principle of virtual power

I. Kalaimani, J. Dietzsch, M. Groß



5:10pm - 5:30pm

Hopf bifurcations for an oversteer vehicle - the influence of wheel load changes

A. Steindl, J. Edelmann, M. Plöchl



5:30pm - 5:50pm

Non-Linear Vehicle Dynamics with Multiplicative Road Models

W. V. Wedig

S06.02: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Jörn Mosler
 
4:30pm - 4:50pm

A primal-dual interior point algorithm for single crystal plasticity

L. Scheunemann, P. S. Nigro, J. Schröder, P. M. Pimenta



4:50pm - 5:10pm

On the algorithmic formulation of local and non-local crystal plasticity models

V. Fohrmeister, J. Mosler



5:10pm - 5:30pm

Gradient-extended crystal inelasticity with a coupling of a microtractions and decohesion model

L. Spannraft, M. Ekh, F. Larsson, K. Runesson, P. Steinmann



5:30pm - 5:50pm

Phase-field modelling and simulation of the evolution of twelve crystallographic martensite variants in austenitic parent grains

M. Graf, M. Kuntz, H. Autenrieth, F. Diewald, R. Müller



5:50pm - 6:10pm

Structural design of additively manufactured porous Zr-based bulk metallic glass

J. Shi, S. Ma, B. Markert



6:10pm - 6:30pm

Virtual element method for finite strain crystal-plasticity

C. Böhm, F. Aldakheel, P. Wriggers

S07.02: Discretization Methods
Location: Z007
Chair: Dominik Schillinger
 
4:30pm - 4:50pm

An efficient method for multi-physical problems using coupled isogeometric boundary elements and finite elements.

M. P. Rajski, R. A. Sauer



4:50pm - 5:10pm

Building models for coupled thermo elastic problems in different software architectures using a new model exchange format

S. Sauerzapf, A. Naumann, M. Beitelschmidt



5:10pm - 5:30pm

Variationally consistent framework to discretize higher-order imperfect interface models for thin layers with isogeometric cut finite element methods

H. T. Nguyen, S. K. F. Stoter, S. Baranova, S. G. Mogilevskaya, D. Schillinger



5:30pm - 5:50pm

Investigation of different discretizations in time for the modeling of dynamic behavior of saturated porous media

J. N. Bergmann, J. Bluhm, A. Schwarz, J. Schröder



5:50pm - 6:10pm

A partitioned scheme for coupling of FEM and DEM simulations of granular materials

A. Atrian, J. Lund, L. Radtke, V. Skorych, M. Dosta, A. Düster

S08.02: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Malte A. Peter
 
4:30pm - 5:10pm

Introduction to numerical homogenization of PDEs with arbitrary rough coefficients

D. Peterseim



5:10pm - 5:30pm

Reconstruction of quasi-local numerical effective models

A. Caiazzo, R. Maier, D. Peterseim



5:30pm - 5:50pm

Numerical Homogenization of Heterogeneous Fractional Laplacians

D. L. Brown, J. Gedicke, D. Peterseim



5:50pm - 6:10pm

Numerical Homogenization of Multiscale Fault Networks

M. Heida, R. Kornhuber, J. Podlesny, H. Yserentant



6:10pm - 6:30pm

Numerical stochastic homogenization by quasilocal effective diffusion tensors

D. Gallistl, D. Peterseim

S10.02: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Sven Eckert
 
4:30pm - 5:10pm

Superstructures in Rayleigh-Bénard turbulence

D. Krug



5:10pm - 5:30pm

Velocity and Thermal Boundary Layer Equations for Turbulent Rayleigh-Benard Convection

O. Shishkina, E. S. C. Ching



5:30pm - 5:50pm

BOUNDARY ZONAL FLOW IN TURBULENT ROTATING RAYLEIGH–BÉNARD CONVECTION

X. Zhang, O. Shishkina



5:50pm - 6:10pm

Rotating turbulent Rayleigh-Bénard convection at very large Rayleigh numbers

M. Wedi, D. van Gils, G. Ahlers, E. Bodenschatz, S. Weiss



6:10pm - 6:30pm

TURBULENT LIQUID METAL RAYLEIGH-BÉNARD CONVECTION AT HIGH RAYLEIGH NUMBERS

F. Schindler, T. Zürner, T. Vogt, S. Eckert, J. Schumacher

S11.02: Multiphase Flows
Location: Z011
Chair: Markus Scholle
Chair: Helmut Abels
Chair: Dirk Peschka
 
4:30pm - 5:10pm

Sharp Interface Limits of Diffuse Interface Models for Two-Phase Flows

H. Abels, A. Marquardt



5:10pm - 5:30pm

A Model for Bilayer Couette Flow in Topographically Patterned Lubricated Contacts

M. Mellmann, M. Scholle, P. H. Gaskell



5:30pm - 5:50pm

Evaluation of Lagrangian Particle Information from VOF Simulation Data

A. Spitzenberger, S. Neumann, R. Schwarze

S14.02: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Alexander Mielke
 
4:30pm - 4:50pm

Existence of global weak solutions to an inhomogeneous Doi model for active liquid crystals

O. Sieber



4:50pm - 5:10pm

About a magnetic diffuse interface model and an existence result

S. Mitra, A. Schlömerkemper, M. Kalousek



5:10pm - 5:30pm

Explicit Results and Numerical Implementations in the Electromagnetic Field Theory

I. Y. Dmitrieva



5:30pm - 5:50pm

On the field-induced transport of magnetic nanoparticles in incompressible flow

P. Weiß



5:50pm - 6:10pm

Regular patterns in systems in equilibrium: From ferrofluids to dipolar Bose-Einstein condensates

A. Stylianou

S15.02: (Multilevel) Monte Carlo Methods
Location: Z015
Chair: Felix Lindner
 
4:30pm - 4:50pm

A simple approach to proving well-posedness and convergence rates for a broad class of McKean--Vlasov equations

H. A. Hoel, A.-L. Haji-Ali, R. Tempone



4:50pm - 5:30pm

MLMC method to estimate propagation of uncertainties in electromagnetic fields scattered from objects of uncertain shapes

A. Litvinenko, A. Yucel, H. Bagci, R. Tempone, J. Oppelstrup, E. Michielssen



5:30pm - 5:50pm

Importance sampling for a robust and efficient multilevel Monte Carlo estimator for stochastic reaction networks

C. Ben Hammouda, N. Ben Rached, R. Tempone



5:50pm - 6:10pm

Method of Green's potentials for elliptic PDEs in domains with random boundaries

V. Reshniak, Y. Melnikov

S16.02: Optimization
Location: Z016
Chair: Martin Siebenborn
 
4:30pm - 4:50pm

A finite differences approach for optimization of gas networks

S. Hossbach, M. Lemke, J. Reiss



4:50pm - 5:10pm

A combinatorial framework for Mixed-integer optimal control problems

F. Bestehorn, C. Kirches



5:10pm - 5:30pm

Analysis and numerical solution of an optimal control problem arising in non-Newtonian fluid mechanics

C. Christof, M. Winkler, R. Herzog



5:30pm - 5:50pm

Variational discretization of a parabolic optimal control problem with sparse initial data

E. Herberg, M. Hinze

S17.02: Optimization, network analysis, and fluids
Location: Z017
Chair: Kirk M Soodhalter
 
4:30pm - 4:50pm

Optimization of a partial differential equation on a complex network

M. Stoll, M. Winkler



4:50pm - 5:10pm

Fast Solvers and Multilevel Circulant Preconditioners for Fractional Differential Equation Constrained Optimization

J. W. Pearson, S. Pougkakiotis, S. Leveque, J. Gondzio



5:10pm - 5:30pm

Frequency-weighted damping via non smooth optimization and fast computation of QEPs

N. Jakovcevic Stor, T. Mitchell, M. Puvaca, Z. Tomljanovic



5:30pm - 5:50pm

Extended Group Finite Element Method for a port-Hamiltonian Formulation of the Non-Isothermal Euler Equations

S.-A. Hauschild, N. Marheineke

S18.02: Numerics for Hyperbolic PDEs
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
 
4:30pm - 4:50pm

Model adaptation of hyperbolic balance laws

J. Giesselmann, H. Joshi



4:50pm - 5:10pm

High order well-balanced scheme for hyperbolic balance laws

Y. Mantri, M. Herty, S. Noelle



5:10pm - 5:30pm

Fluxes on the mesoscopic level: Boltzmann vs. BGK models

H. K. Babovsky



5:30pm - 5:50pm

Numerics of gas pipeline networks

S. M. Grundel



5:50pm - 6:10pm

Numerical methods to solve non-local conservation laws for material flow problems

S. Göttlich



6:10pm - 6:30pm

Implicit methods for district heating networks

M. Eimer, R. Borsche, N. Siedow

S18.03: Surface PDEs and unfitted discretizations
Location: Z028
Chair: Christoph Lehrenfeld
 
4:30pm - 5:10pm

Liquid crystals on deformable surfaces

A. Voigt



5:10pm - 5:30pm

A trace finite element method for Allen-Cahn equation on evolving surfaces

M. Olshanskii, X. Xu, V. Yushutin



5:30pm - 5:50pm

φ-FEM: a finite element method on domains defined by level-sets

M. Duprez, V. Lleras, A. Lozinski



5:50pm - 6:10pm

A subgrid-scale boundary layer model following from the unification of Nitsche's method and variational multiscale analysis

S. K. Stoter, M. F. ten Eikelder, F. de Prenter, I. Akkerman, E. H. van Brummelen, C. V. Verhoosel, D. Schillinger



6:10pm - 6:30pm

An unfitted Eulerian finite element method for the time-dependent Stokes problem on moving domains

H. von Wahl, T. Richter, C. Lehrenfeld

S19.02: Non-smooth Systems
Location: Z019
Chair: Max Winkler
 
4:30pm - 4:50pm

Analysis of Optimal Control Problems with an $L^0$ Term in the Cost Functional

D. Wachsmuth



4:50pm - 5:10pm

Structure Exploitation (not only) for PDE Constrained Nonsmooth Optimization

O. Weiß, A. Walther, S. schmidt



5:10pm - 5:30pm

Second-order optimality conditions of an optimal control problem governed by a regularized phase-field fracture propagation model

A. Hehl, I. Neitzel



5:30pm - 5:50pm

Optimal control of the fractional Laplace equation

S. Dohr, C. Kahle, S. Rogovs, P. Swierczynski



5:50pm - 6:10pm

Optimal control of the drift in Fokker-Planck equations

H. Meinlschmidt, K. Kunisch



6:10pm - 6:30pm

Characterization of fluid flows and identification of fluid flow domains by a coupled CFD-MRI method

F. Klemens, J. Jeßberger, G. Thäter, M. J. Krause

S20.02: Model Order Reduction and System Identification
Location: Z020
Chair: Jens Saak
 
4:30pm - 4:50pm

Structure-Preserving Model Reduction for Bilinear Systems

P. Benner, S. W. R. Werner



4:50pm - 5:10pm

Model Reduction of Differential-Algebraic Systems by Parameter-Dependent Balanced Truncation

J. Przybilla, M. Voigt



5:10pm - 5:30pm

AAA-inspired systems-theoretic model reduction for linear dynamical systems

I. V. Gosea, S. Gugercin, C. Beattie



5:30pm - 5:50pm

Structure Preserving Model Order Reduction by Parameter Optimization

P. Schwerdtner, M. Voigt



5:50pm - 6:10pm

Identification of Second-Order Systems from Frequency Response Data

I. Pontes Duff, P. Goyal, P. Benner



6:10pm - 6:30pm

Data-Driven Identification of Dynamical Systems with Hard (non-trivial, strong) Nonlinearities

D. S. Karachalios, I. V. Gosea, A. C. Antoulas

S21.02: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
 
4:30pm - 5:10pm

Super-resolution of points and curves

S. Kunis



5:10pm - 5:30pm

Deterministic sparse and stable FFT for M-sparse vectors

T. von Wulffen



5:30pm - 5:50pm

Exact Reconstruction of Extended Exponential Sums from their Fourier Coefficients

N. Derevianko, G. Plonka



5:50pm - 6:10pm

Exact Reconstruction of Sparse Non-Harmonic Signals from Fourier Coefficients

M. Petz, G. Plonka, N. Derevianko



6:10pm - 6:30pm

Structured Low-Rank Approximation of Hankel Matrices

H. Knirsch, G. Plonka

S24.01: History of Mechanics and Mathematics
Location: Z024
Chair: Otto Timme Bruhns
Chair: Dietmar Gross
 
4:30pm - 4:50pm

On the History of Mechanics in St. Petersburg/Petrograd/Leningrad

H. Altenbach



4:50pm - 5:10pm

Plasticity, Viscosity , Tenacity – Remarks on the bitter Forbes – Tyndall Controversy

D. Gross



5:10pm - 5:30pm

History of "Sneddon" solution in contact mechanics

E. Popova, V. L. Popov



5:30pm - 5:50pm

The contribution of Theodore von Kármán to the development of metal forming technology

O. T. Bruhns



5:50pm - 6:10pm

Johannes Kepler's comments in Jost Bürgi's manuscript on "Coss"

P. Ullrich



6:10pm - 6:30pm

Selected historical aspects of wave phenomena in the context of dynamical systems, and applications in seamless learning

R. Gunesch

6:30pm
-
7:30pm
B4: Coffee Break
7:30pm
-
9:30pm
PubLec: Public Lecture
Location: W004
Chair: Detlef Kuhl
Chair: Hartmut Hetzler
 
7:30pm - 8:30pm

Die Wasserkünste von Wilhelmshöhe – Technik und Kunst

S. Hoß



8:30pm - 9:30pm

Entwicklung und Einsatz wissenschaftlicher Mikroskope zwischen 1820 und 1920

T. Mappes


 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GAMM 2020 / 2021
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.138+TC
© 2001 - 2021 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany