Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

 
Filter by Track or Type of Session 
Only Sessions at Date / Time 
 
 
Session Overview
Date: Tuesday, 16/Mar/2021
8:30am
-
10:30am
S01.01: Numerical Methods in Multi-body Dynamics
Location: Z001
Chair: Simon R. Eugster
S02.01: Growth
Location: Z002
Chair: Silvia Budday
S03.01: Phase-field modeling of fracture I
Location: Z003
Chair: Fadi Aldakheel
S04.01: FE-technique & IGA (1/2)
Location: Z004
Chair: Thomas-Peter Fries
S05.01: System dynamics
Location: Z005
Chair: Elmar Woschke
S06.01: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Jörn Mosler
S07.01: Modelling the Behaviour of Magneto-active Materials
Location: Z007
Chair: Karl A. Kalina
S08.01: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Dietmar Gallistl
S10.01: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Olga Shishkina
S11.01: Bubbles and Droplets
Location: Z011
Chair: Dirk Peschka
Chair: Markus Scholle
S14.01: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Marita Thomas
S15.01: Machine Learning and Inverse Problems
Location: Z015
Chair: Andera Barth
S16.01: Optimization
Location: Z016
Chair: Martin Siebenborn
S17.01: Krylov convergence behavior, eigenvalue problems, and GR decompositions
Location: Z017
Chair: John William Pearson
S18.01: Concepts in the Finite Element Method
Location: Z018
Chair: Christoph Lehrenfeld
S19.01: Shape and Topology Optimization
Location: Z019
Chair: Constantin Christof
Chair: Johannes Pfefferer
S20.01: Learning-based and Distributed MPC
Location: Z020
Chair: Moritz Schulze Darup
S21.01: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
   
10:30am
-
11:00am
B2: Coffee Break
11:00am
-
12:00pm
PL1
Location: W001
Chair: Alexander Düster
12:00pm
-
1:00pm
PL2
Location: W002
Chair: Andreas Meister
1:00pm
-
2:00pm
B3: Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
DFG-PP 1748: Reliable simulation techniques in solid mechanics.
Location: Z005
Chair: Jörg Schröder
Chair: Thomas Wick
DFG-PP 1798: Compressed sensing in information processing (CoSIP)
Location: Z006
Chair: Robert J. Kunsch
DFG-PP 1881: Turbulent Superstructures
Location: Z007
Chair: Jörg Schumacher
DFG-PP 1886: Polymorphic uncertainty modelling for the numerical design of structures
Location: Z008
Chair: Michael Kaliske
DFG-PP 1897: Novel approaches for influencing vibrations by means of deliberately introduced dissipation
Location: Z009
Chair: Peter Eberhard
Chair: Elizaveta Shishova
DFG-PP 1962: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems
Location: Z010
Chair: Michael Hinze
DFG-PP 2020: Cyclic deterioration of high-performance concrete in an experimental-virtual lab
Location: Z011
Chair: Stefan Löhnert
Chair: Fadi Aldakheel
Chair: Johannes Storm
DFG-PP 2256: Variational Methods for Predicting Complex Phenomena in Engineering Structures and Materials
Location: Z012
Chair: Georg Dolzmann
MS1: Computational Photonics
Location: Z001
Chair: Bernd Witzigmann
MS2: Symbolic computation methods for differential equations, dynamical systems, and control theory
Location: Z002
Chair: Werner M. Seiler
Chair: Eva Zerz
MS3: Dissipativity, Turnpikes, and Optimal Control
Location: Z003
Chair: Timm Faulwasser
Chair: Lars Grüne
The talks in the session explain how the concepts of dissipativity and turnpikes help to understand the qualitative behaviour of solutions to optimal control problems.
MS4: Advanced experimental and computational techniques in polymer mechanics
Location: Z004
Chair: Jean-Benoit LE CAM
Chair: Vu Ngoc Khiêm
               
4:00pm
-
4:30pm
PS1: Poster Session 1
Location: S001
Chair: Benjamin Unger
4:30pm
-
6:30pm
S01.02: Dynamics of Rods and Soft Robotics
Location: Z001
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
S02.02: TPM & parameter identification
Location: Z002
Chair: Oliver Röhrle
S03.02: Phase-field modeling of fracture II
Location: Z003
Chair: Ralf Müller
S04.02: FE-technique & IGA (2/2)
Location: Z004
Chair: Peter Betsch
S05.02: Multi-field & vehicle dynamics
Location: Z005
Chair: Johann Groß
S06.02: Material modelling in solid mechanics
Location: Z006
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Jörn Mosler
S07.02: Discretization Methods
Location: Z007
Chair: Dominik Schillinger
S08.02: Multiscales and homogenization
Location: Z008
Chair: Malte A. Peter
S10.02: Turbulence and reactive flows
Location: Z010
Chair: Sven Eckert
S11.02: Multiphase Flows
Location: Z011
Chair: Markus Scholle
Chair: Helmut Abels
Chair: Dirk Peschka
S14.02: Applied analysis
Location: Z014
Chair: Alexander Mielke
S15.02: (Multilevel) Monte Carlo Methods
Location: Z015
Chair: Felix Lindner
S16.02: Optimization
Location: Z016
Chair: Martin Siebenborn
S17.02: Optimization, network analysis, and fluids
Location: Z017
Chair: Kirk M Soodhalter
S18.02: Numerics for Hyperbolic PDEs
Location: Z018
Chair: Herbert Egger
S18.03: Surface PDEs and unfitted discretizations
Location: Z028
Chair: Christoph Lehrenfeld
S19.02: Non-smooth Systems
Location: Z019
Chair: Max Winkler
S20.02: Model Order Reduction and System Identification
Location: Z020
Chair: Jens Saak
S21.02: Mathematical signal and image processing
Location: Z021
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
S24.01: History of Mechanics and Mathematics
Location: Z024
Chair: Otto Timme Bruhns
Chair: Dietmar Gross
6:30pm
-
7:30pm
B4: Coffee Break
7:30pm
-
9:30pm
PubLec: Public Lecture
Location: W004
Chair: Detlef Kuhl
Chair: Hartmut Hetzler

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GAMM 2020 / 2021
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.142+TC
© 2001 - 2021 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany