Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

 
Filter by Track or Type of Session 
 
 
Session Overview
Date: Monday, 16/Mar/2020
9:00am
-
1:00pm
Registration
Location: Campus Center - Ground Floor
1:00pm
-
2:00pm
Opening
Location: Campus Center - Hörsaal 1
2:00pm
-
3:30pm
PML: Prandtl Lecture
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Martin Oberlack
3:30pm
-
4:30pm
PL1
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Jörg Schröder
4:30pm
-
5:00pm
Coffee Break
Location: Campus Center - Ground Floor
5:00pm
-
7:00pm
YRM1: Algorithms for coupled multi-physics problems
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Matthias Mayr
Chair: Alexander Heinlein
YRM2: Rank structured matrix and tensor techniques
Location: Campus Center - Hörsaal 2
Chair: Stefano Massei
Chair: Davide Palitta
YRM3: Recent developments in Isogeometric Analysis for Flow Problems
Location: Campus Center - Hörsaal 3
Chair: Philipp Morgenstern
Chair: Andreas Apostolatos
YRM4: Modelling, simulation and data-driven analysis of molecular systems
Location: Campus Center - Hörsaal 4
Chair: Andreas Bittracher
YRM5: Complexity Reduction in Optimal Control
Location: Campus Center - Hörsaal 5
Chair: Silke Manuela Glas
Chair: Carmen Gräßle
YRM6: Novel discretization methods for phase-field modeling in fracture mechanics
Location: Campus Center - Hörsaal 6
Chair: Fleurianne Bertrand
7:00pm
-
10:00pm
Welcome Reception
Location: Campus Center - Ground Floor
Date: Tuesday, 17/Mar/2020
8:30am
-
10:30am
S01.01: Geometric Mechanics and Biomechanical Applications
Location: Campus Center - Seminarraum 2
Chair: Simon R. Eugster
S02.01: Growth
Location: Campus Center - Hörsaal 6
Chair: Silvia Budday
S03.01: Gradient damage
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 4
Chair: Geralf Hütter
S04.01: FE-technique & IGA (1/2)
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Thomas-Peter Fries
S05.01: System dynamics
Location: Campus Center - Seminarraum 4
Chair: Elmar Woschke
S06.01
Location: Campus Center - Hörsaal 2
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Jörn Mosler
S07.01: Modelling the Behaviour of Magneto-active Materials
Location: Diagonale 3 - Hörsaal 2
Chair: Markus Kästner
S08.01
Location: Campus Center - Hörsaal 5
Chair: Dietmar Gallistl
S10.01
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0401
Chair: Olga Shishkina
S11.01: Bubbles
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0409
Chair: Dirk Peschka
Chair: Markus Scholle
S13.01: Methods in flow control
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 6
Chair: Markus Rütten
S14.01
Location: Campus Center - Hörsaal 4
Chair: Marita Thomas
S15.01: Machine Learning and Inverse Problems
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 0005
Chair: Andera Barth
S16.01
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 1004
Chair: Roland Herzog
S17.01: Krylov convergence behavior, eigenvalue problems, and GR decompositions
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 2004
Chair: John William Pearson
S18.01: Concepts in the Finite Element Method
Location: Diagonale 5 - Hörsaal 3
Chair: Christoph Lehrenfeld
S19.01: Shape and Topology Optimization
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 3004
Chair: Constantin Christof
Chair: Johannes Pfefferer
S20.01: Model Predictive Control and Learning
Location: Nora-Platiel-Straße 6 - Seminarraum 0207
Chair: Moritz Schulze Darup
S21.01
Location: Campus Center - Seminarraum 6
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
S24.01: History 1
Location: Campus Center - Hörsaal 3
Chair: Dietmar Gross
       
10:30am
-
11:00am
Coffee Break
Location: Campus Center - Ground Floor
11:00am
-
12:00pm
PL2
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Alexander Düster
12:00pm
-
1:00pm
PL3
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Andreas Meister
1:00pm
-
2:00pm
Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
DFG-PP 1748: Reliable simulation techniques in solid mechanics.
Location: Campus Center - Hörsaal 5
Chair: Jörg Schröder
Chair: Thomas Wick
DFG-PP 1798: Compressed sensing in information processing (CoSIP)
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 5
Chair: Robert J. Kunsch
DFG-PP 1881: Turbulent Superstructures
Location: Campus Center - Hörsaal 6
Chair: Jörg Schumacher
DFG-PP 1886: Polymorphic uncertainty modelling for the numerical design of structures
Location: Diagonale 5 - Hörsaal 3
Chair: Michael Kaliske
DFG-PP 1897: Novel approaches for influencing vibrations by means of deliberately introduced dissipation
Location: Diagonale 3 - Hörsaal 2
Chair: Peter Eberhard
DFG-PP 1962: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 4
Chair: Michael Hinze
DFG-PP 2020: Cyclic deterioration of high-performance concrete in an experimental-virtual lab
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 6
Chair: Stefan Löhnert
Chair: Fadi Aldakheel
Chair: Johannes Storm
MS1: Computational Photonics
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Bernd Witzigmann
MS2: Symbolic computation methods of differential equations, dynamocal systems, and control theory
Location: Campus Center - Hörsaal 2
Chair: Werner M. Seiler
Chair: Eva Zerz
MS3: Dissipativity, Turnpikes, and Optimal Control
Location: Campus Center - Hörsaal 3
Chair: Timm Faulwasser
Chair: Lars Grüne
The talks in the session explain how the concepts of dissipativity and turnpikes help to understand the qualitative behaviour of solutions to optimal control problems.
MS4: Advanced experimental and computational techniques in polymer mechanics
Location: Campus Center - Hörsaal 4
Chair: Jean-Benoit LE CAM
Chair: Vu Ngoc Khiêm
 
4:00pm
-
4:30pm
Coffee Break
Location: Campus Center - Ground Floor
PS1: Poster Session 1
Location: Campus Center - Ground Floor
4:30pm
-
6:30pm
S01.02: Dynamics of Rods
Location: Campus Center - Seminarraum 2
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
S02.02: TPM & brain
Location: Campus Center - Hörsaal 6
Chair: Tim Ricken
S03.02: Recent developments in phase-field modeling of fracture
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 4
Chair: Ralf Müller
S04.02: FE-technique & IGA (2/2)
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Peter Betsch
S05.02: Multi-field & vehicle dynamics
Location: Campus Center - Seminarraum 4
Chair: Iniyan Kalaimani
S06.02
Location: Campus Center - Hörsaal 2
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Jörn Mosler
S07.02: Electro-Magnetic Actuation of Materials and Structures
Location: Diagonale 3 - Hörsaal 2
Chair: Ursula Kowalsky
S08.02
Location: Campus Center - Hörsaal 5
Chair: Malte A. Peter
S10.02
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0401
Chair: Sven Eckert
S11.02: Droplets and Multiphase Flows
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0409
Chair: Markus Scholle
Chair: Helmut Abels
Chair: Dirk Peschka
S14.02
Location: Campus Center - Hörsaal 4
Chair: Daniel Matthes
S15.02: (Multilevel) Monte Carlo Methods
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 0005
Chair: Felix Lindner
S16.02
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 1004
Chair: Kathrin Welker
S17.02: Optimization, network analysis, and fluids
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 2004
Chair: Kathryn Lund
S18.02: Numerics for Hyperbolic PDEs
Location: Diagonale 5 - Hörsaal 3
Chair: Herbert Egger
S18.03: Surface PDEs and unfitted discretizations
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 5
Chair: Christoph Lehrenfeld
S19.02: Non-smooth Systems
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 3004
Chair: Max Winkler
S20.02: Model Order Reduction and System Identification
Location: Nora-Platiel-Straße 6 - Seminarraum 0207
Chair: Jens Saak
S21.02
Location: Campus Center - Seminarraum 6
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
S24.02: History 2
Location: Campus Center - Hörsaal 3
Chair: Otto Timme Bruhns
       
7:30pm
-
8:30pm
Die Wasserkünste von Wilhelmshöhe - Technik und Kunst
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Detlef Kuhl
Date: Wednesday, 18/Mar/2020
8:30am
-
9:30am
S02.03: Constitutive modeling & parameter identification
Location: Campus Center - Hörsaal 6
Chair: Arndt Wagner
S03.03: Phase-field modeling of fracture in heterogeneous solids
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 4
Chair: Marreddy Ambati
S04.03: Data-driven approach
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Christian J. Cyron
S06.03
Location: Campus Center - Hörsaal 2
Chair: Björn Kiefer
Chair: Stefan Diebels
S06.04
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 5
Chair: Sandra Klinge
Chair: Rolf Mahnken
S07.03: Discretization Methods
Location: Diagonale 3 - Hörsaal 2
Chair: Dominik Schillinger
S08.03
Location: Campus Center - Hörsaal 5
Chair: Natalie Rauter
S08.04
Location: Campus Center - Hörsaal 3
Chair: Matti Schneider
S11.03: Coupled Problems
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0409
Chair: Violeta Karyofylli
Chair: Markus Scholle
Chair: Dirk Peschka
S14.03
Location: Campus Center - Hörsaal 4
Chair: Helmut Abels
S15.03: Stochastic Analysis and Processes
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 0005
Chair: Andera Barth
S18.04: Time discretization for PDEs
Location: Diagonale 5 - Hörsaal 3
Chair: Herbert Egger
S20.03: Stochastic Systems
Location: Nora-Platiel-Straße 6 - Seminarraum 0207
Chair: Lars Grüne
Chair: Moritz Schulze Darup
S21.03
Location: Campus Center - Seminarraum 6
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
S22.01
Location: Diagonale 1 - Hörsaal 1
Chair: Matthias Bolten
     
9:30am
-
10:30am
Coffee Break
Location: Campus Center - Ground Floor
PS2: Poster Session 2
Location: Campus Center - Ground Floor
10:30am
-
11:30am
RvML
Location: Campus Center - Hörsaal 1
11:30am
-
1:00pm
GAMM General Assembly
Location: Campus Center - Hörsaal 1
1:00pm
-
2:00pm
Lunch Break
YAMM Lunch
Location: Gießhaus
2:00pm
-
4:00pm
S01.03: Collision and Nonlinear Dynamics of Rigid Bodies
Location: Campus Center - Seminarraum 2
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
S02.04: Arteries
Location: Campus Center - Hörsaal 6
Chair: Daniel Balzani
S03.04: Phase-field modeling of fatigue
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 4
Chair: Daniel Juhre
S04.04: SBFEM & Miscellaneous
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Carolin Birk
S04.05: Dynamics & Time integration methods
Location: Campus Center - Hörsaal 3
Chair: Michael Groß
S05.03: Non-smooth dynamics & Control
Location: Campus Center - Seminarraum 4
Chair: Iniyan Kalaimani
S06.05
Location: Campus Center - Hörsaal 2
Chair: Lisa Scheunemann
Chair: Johanna Waimann
S06.06
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 5
Chair: Jörn Ihlemann
Chair: Thorsten Bartel
Chair: Holger Steeb
S07.04: Porous Media I
Location: Diagonale 3 - Hörsaal 2
Chair: Tim Ricken
S08.05
Location: Campus Center - Hörsaal 5
Chair: Geralf Hütter
S08.06
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 6
Chair: Daniel Peterseim
S10.03
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0401
Chair: Olga Shishkina
S12.01: Waves and acoustics for solid materials
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0404
S14.04
Location: Campus Center - Hörsaal 4
Chair: Alexander Mielke
S15.04: Uncertain Problems
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 0005
Chair: Haakon Andreas Hoel
S16.03
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 1004
Chair: Martin Siebenborn
S17.03: Data, random walks, and parallelism
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 2004
Chair: Kathryn Lund
S18.05: Space-Time discretizations
Location: Diagonale 5 - Hörsaal 3
Chair: Christoph Lehrenfeld
S19.03: Learning, Stabilization and Networks
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 3004
Chair: Daniel Wachsmuth
S20.04: Robust Control
Location: Nora-Platiel-Straße 6 - Seminarraum 0207
Chair: Jens Saak
S21.04
Location: Campus Center - Seminarraum 6
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
S22.02
Location: Diagonale 1 - Hörsaal 1
Chair: Stephanie Friedhoff
   
4:00pm
-
4:30pm
Coffee Break
Location: Campus Center - Ground Floor
4:30pm
-
6:30pm
S01.04: Control Strategies for Multi-body Systems
Location: Campus Center - Seminarraum 2
Chair: Simon R. Eugster
S02.05: Heart & muscle
Location: Campus Center - Hörsaal 6
Chair: Christian J. Cyron
S03.05: Composites
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 4
Chair: Stefan Löhnert
S04.06: Optimization
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Ingo Muench
S04.07: Vibrations & Waves
Location: Campus Center - Hörsaal 3
Chair: Kerstin Weinberg
S05.04: Rotor dynamics
Location: Campus Center - Seminarraum 4
Chair: Elmar Woschke
S06.07
Location: Campus Center - Hörsaal 2
Chair: Michele Marino
Chair: Jörn Ihlemann
Chair: Thorsten Bartel
S07.05: Porous Media II
Location: Diagonale 3 - Hörsaal 2
Chair: Holger Steeb
S08.07
Location: Campus Center - Hörsaal 5
Chair: Marco Valerio d'Agostino
S08.08
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 6
Chair: Patrick Kurzeja
S10.04
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0401
Chair: Sven Eckert
S12.02: Waves and acoustics for multi-physics
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0404
S14.05
Location: Campus Center - Hörsaal 4
Chair: Rodica Toader
S15.05: Applications
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 0005
Chair: Felix Lindner
S16.04
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 1004
Chair: Andrea Walther
S17.04: Sylvester equations, Ricatti equations, and polynomials
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 2004
Chair: Kirk M Soodhalter
S18.06: Adaptive discretizations
Location: Diagonale 5 - Hörsaal 3
Chair: Herbert Egger
S19.04: Algorithms and Numerical Methods - Part I
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 3004
Chair: Christian Kahle
S20.05: Trajectory Planning, Flatness, and Optimization
Location: Nora-Platiel-Straße 6 - Seminarraum 0207
Chair: Kathrin Flaßkamp
S21.05
Location: Campus Center - Seminarraum 6
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
S22.03
Location: Diagonale 1 - Hörsaal 1
Chair: Matthias Bolten
S23.01
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0409
Chair: Birgit Jacob
   
7:30pm
-
10:30pm
Conference Dinner
Location: Renthof
Date: Thursday, 19/Mar/2020
8:30am
-
10:30am
S01.05: Modeling of Elastic Multi-body Systems
Location: Campus Center - Seminarraum 2
Chair: Kristin Miriam de Payrebrune
S02.06: hydrogels & tissue engineering
Location: Campus Center - Hörsaal 6
Chair: Justyna Anna Niestrawska
S03.06: Fracture and coupled problems
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 4
Chair: Markus Kästner
S04.08: Model order reduction & Reanalysis
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Wilfried Becker
S06.08
Location: Campus Center - Hörsaal 2
Chair: Daniel Balzani
Chair: Kai Willner
S07.06: Fluid-Structure Interaction
Location: Diagonale 3 - Hörsaal 2
Chair: Elfriede Friedmann
S08.09
Location: Campus Center - Hörsaal 5
Chair: Julian Fischer
S08.10
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 6
Chair: Dimosthenis Floros
S09.01: Stability and Transition
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0404
Chair: Ilya Barmak
S10.05
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0401
Chair: Olga Shishkina
S14.06
Location: Campus Center - Hörsaal 4
Chair: Barbara Kaltenbacher
S16.05
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 1004
Chair: Winnifried Wollner
S18.07: Miscellaneous
Location: Diagonale 5 - Hörsaal 3
Chair: Christoph Lehrenfeld
S19.05: Algorithms and Numerical Methods - Part II
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 3004
Chair: Johannes Pfefferer
Chair: Constantin Christof
S20.06: Linear, Nonlinear and Chaotic Systems
Location: Nora-Platiel-Straße 6 - Seminarraum 0207
Chair: Klaus Röbenack
Chair: Moritz Schulze Darup
S21.06
Location: Campus Center - Seminarraum 6
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
S22.04
Location: Diagonale 1 - Hörsaal 1
Chair: Melanie Krüger
S23.02
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0409
Chair: Roland Schnaubelt
10:30am
-
11:00am
Coffee Break
Location: Campus Center - Ground Floor
11:00am
-
12:00pm
PL4
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Stefan Diebels
12:00pm
-
1:00pm
PL5
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Matthias Bolten
1:00pm
-
2:00pm
Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
S02.07: Cells
Location: Campus Center - Hörsaal 6
Chair: Dominik Schillinger
S03.07: Theory
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 4
Chair: Björn Kiefer
S04.09: Lattice Bolzmann & Peridynamics
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Felix Diewald
S04.10: Material & Slip/Friction
Location: Campus Center - Hörsaal 3
Chair: Franz-Joseph Barthold
S06.09
Location: Campus Center - Hörsaal 2
Chair: Daniel Juhre
Chair: Stefan Löhnert
Chair: Rainer Glüge
S07.07: Hydrogels
Location: Diagonale 3 - Hörsaal 2
Chair: Thomas Wallmersperger
S08.11
Location: Campus Center - Hörsaal 5
Chair: Dennis M. Kochmann
S09.02: Particulate and non-Newtonian Flows
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0404
Chair: Peter Ehrhard
S10.06
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0401
Chair: Olga Shishkina
S12.03: Waves and acoustics for fluids and viscous materials
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0404
S13.02: Turbulence and drag reduction
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 6
Chair: Markus Rütten
S14.07
Location: Campus Center - Hörsaal 4
Chair: Manuel Friedrich
S16.06
Location: Georg-Forster-Straße 4 - Seminarraum 1004
Chair: Martin Siebenborn
S18.08: Model order reduction
Location: Diagonale 5 - Hörsaal 3
Chair: Herbert Egger
S18.09: Flow problems
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 5
Chair: Christoph Lehrenfeld
S20.07: DAE and PDE Systems
Location: Nora-Platiel-Straße 6 - Seminarraum 0207
Chair: Stephan Trenn
S21.07
Location: Campus Center - Seminarraum 6
Chair: Michael Moeller
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
S22.05
Location: Diagonale 1 - Hörsaal 1
Chair: Christian Hesch
S23.03
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0409
Chair: Martin Grothaus
         
4:00pm
-
4:30pm
Coffee Break
Location: Campus Center - Ground Floor
4:30pm
-
5:30pm
PL6
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Helmut Abels
5:40pm
-
6:40pm
S02.08: Impact/injury
Location: Campus Center - Hörsaal 6
Chair: Silvia Budday
S03.08: Testing
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 4
Chair: Martin Abendroth
S06.10
Location: Campus Center - Hörsaal 2
Chair: Ralf Müller
Chair: Peter Stein
S06.11
Location: Campus Center - Hörsaal 3
Chair: Ingo Muench
Chair: Rainer Schlebusch
S08.12
Location: Campus Center - Hörsaal 5
Chair: Gianluca Rizzi
S13.03: Special applications
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 6
Chair: Olaf Wünsch
S14.08
Location: Campus Center - Hörsaal 4
Chair: Dorothee Knees
S18.10: Flow problems II
Location: Diagonale 5 - Hörsaal 3
Chair: Christoph Lehrenfeld
S18.11: Miscellaneous
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 5
Chair: Herbert Egger
S21.08
Location: Campus Center - Seminarraum 6
Chair: Gerlind Plonka-Hoch
Chair: Michael Moeller
S22.06
Location: Diagonale 1 - Hörsaal 1
Chair: Jonathan Schulte
 
Date: Friday, 20/Mar/2020
8:30am
-
10:30am
S03.09: Machining and fracture of concrete and rock
Location: Arnold-Bode-Straße 12 - Hörsaal 4
Chair: Yousef Heider
S04.11: Composite/laminates + Miscellaneous
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Christian Mittelstedt
S06.12
Location: Campus Center - Hörsaal 2
Chair: Fabian Sewerin
Chair: Patrick Kurzeja
Chair: Nugzar Shavlakadze
S07.08: Thermodynamics
Location: Diagonale 3 - Hörsaal 2
Chair: Andreas Menzel
S08.13
Location: Campus Center - Hörsaal 5
Chair: Sebastian Pfaller
S09.03: Boundary Layers and other Topics
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0404
Chair: Hendrik C. Kuhlmann
S14.09
Location: Campus Center - Hörsaal 4
Chair: Dorothee Knees
S18.12: Structural Mechanics
Location: Diagonale 5 - Hörsaal 3
Chair: Herbert Egger
S22.07
Location: Diagonale 1 - Hörsaal 1
Chair: Felix Schmidt
S23.04
Location: Arnold-Bode-Straße 2 - Seminarraum 0409
Chair: Hafida Laasri
   
10:30am
-
11:00am
Coffee Break
Location: Campus Center - Ground Floor
11:00am
-
12:00pm
PL7
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Jörg Schumacher
12:00pm
-
1:00pm
PL8
Location: Campus Center - Hörsaal 1
Chair: Otto Timme Bruhns
1:00pm
-
1:30pm
Closing
Location: Campus Center - Hörsaal 1

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GAMM 2020 / 2021
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.135+TC
© 2001 - 2020 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany