Conference Program

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

To join a session click on the session title in the program and click on the blue Zoom button near the top of the session page. Zoom buttons will appear 15 min before a session starts. You must login to access the Zoom sessions and may have to reload the page.

 
 

Session Overview - All times EDT

Register here!


Date: Friday, 04/June/2021
10:00am
-
11:30am
5.1.1: Transnational solidarities: ICT, Friendship and Diasporas
Location: Room 1
Chair: Larry Swatuk
Technical Chair: valerie charest
 

Engaging in Foreigner Friendships: Learning English and more outside the classroom in rural Vietnam

Georgina Alonso, Hiếu Thảo Nguyễn



Decolonization through Diaspora: Development Initiatives from the Second-Generation of the Sri Lankan Tamil Diaspora in Canada

Akalya Atputharajah



The Role of ICTs and Mobile Money in Somalia’s Development Ecosystem

Mohamed Elmi

5.1.2: Baby or bathwater? Conflations of development and underdevelopment in historical and materialist perspective
Location: Room 2
Technical Chair: Jessica Cadesky
 

Chair(s): Jacob Nerenberg

 

Presentations of the Symposium

 

Distributive Development: The Highest Stage of Rentier Capitalism

Aaron Kappeler

 

Dependent Investments: The Submerged Politics of Bifurcated Development in Indonesia

Jacob Nerenberg

 

Anti-Imperialist Development: Then and Now

Radhika Desai

 

Displacing Financial-rentier Imperialisms?

Pablo Idahosa

5.1.3: Decolonization, anti-racism and adaptability in the development sector: An Exploration of three case studies - Workshop
Location: Room 3
Technical Chair: Marie Gagné

Register here.

(conference registration required)

 

Chair: Lee-Anne Lavell, Judyannet Muchiri, Samantha Morton

5.1.4: Publishing your article: a guide for young scholars - Workshop
Location: Room 4
Technical Chair: Furqan Asif
 

A. Haroon Akram-Lodhi, Stephen Brown

11:30am
-
12:30pm
Lunch Day 5
12:30pm
-
2:00pm
5.2.1: Restorying climate change narratives
Location: Room 1
Technical Chair: Nasya Razavi
 

Chair(s): Jonathan Langdon, Blane Harvey

 

Presentations of the Symposium

 

Stories of change as a tool for collective learning

Elaine Huang, Blane Harvey

 

Restorying the past to defend sustainable livelihood futures: the case of the Yihi Katseme of Ada, Ghana

Jonathan Langdon, Sophia Kitcher, Sheena Cameron

 

Mi’kma’ki 2030, opening spaces to imagine a decolonized, climate just future

Liliona Quarmyne, Jonathan Langdon

 

Storying as pathways to sustainable futures: A participatory scenario development method

Elaine Huang

5.2.2: Colonialism, Capitalism and the State: The case of Bangladesh
Location: Room 2
Chair: Marie Gagné
Technical Chair: Liam Swiss
 

Development, Democracy, and the Environment: Contested Energy Future in Bangladesh

M. Omar Faruque



State-community Power Struggles in Forest Co-Management: The case of Rema-Kalenga Protected Area in Bangladesh

Sujoy Subroto, Conny Davidsen, AZM Manzoor Rashid, Margarita Cuadra



From colonialism to neoliberalism: Exploitation in Bangladesh's clothing industry

Nabila Idris

5.2.3: Aid and NGOs in a colonized world
Location: Room 3
Chair: Christine Gibb
Technical Chair: Kate Grantham
 

The Development Bank as a Colonizing Project: Power, Culture and Inequality at the Top of the 'Development Food Chain’

Ritu Verma



Criticality of Public Trust for Success of Development Agenda: Lessons from Afghanistan

Seyed Ali Hosseini



“Legitimate survivor” … according to whom?

Christine Gibb



Bureaucratic pluralism as a source of development partnership: Exploring the case of aid spending across 'other' government departments

Rachael Calleja, Nilima Gulrajani

5.2.4: Decolonizing the International Development Studies syllabus - Workshop
Location: Room 4
Technical Chair: Adrian Murray

Register here.

(conference registration required)

 

Chairs: Georgina Alonso, Adrian Murray

2:00pm
-
2:30pm
Break Day 5
2:30pm
-
4:00pm
5.3.1: Global Minerals Local Communities in Canada and the Philippines
Location: Room 1
Chair: John Edison Ubaldo
Technical Chair: Kate Grantham
 

Chair(s): Angela Mariz Asuncion

 

Presentations of the Symposium

 

Digging for Accountability: Structural Power Inequalities in Global Mining Discourse

Angela Mariz Asuncion, Nicolas D. Brunet, Dominique Caouette

 

After The Mine Has Left: The Case Of Maricalum Mining In Negros Island, Philippines

John Edison Ubaldo, Kellyane Levac, Dominique Caouette

 

IAMGOLD Corporation: A look at the Toronto-based mining company’s responses to gender issues

Julie Guernier

 

The Canadian Talk: A documentary about development and mining

Erika Ranke-Farro

5.3.2: Canadian NGOs: What now?
Location: Room 2
Chair: Laura Parisi
Technical Chair: Gloria Novovic
 

Canada’s Grassroots International NGOs: Who are they, what are they doing, and what role for the future?

John-Michael Davis



Placing Women's Rights Organizations in the Driver's Seat: Oxfam Canada’s Self-Directed Capacity Assessment Tools and support for Organizational Capacity Strengthening

Lara Cousins, Deborah Simpson



International aid scandals: narratives, responses and the persistent white saviour complex

Finbar Hefferon

5.3.3: Digital Ethnography and the Digital Divide - Workshop
Location: Room 3
Technical Chair: Adrian Murray

Register here.

(conference registration required)

 

Chairs: Shama Dossa, Laila Rajani

5.3.4: Digitizing Basic Services: Mentoring the social business franchise - Workshop
Location: Room 4
Technical Chair: Furqan Asif

Register here.

(conference registration required)

 

Chairs: Faisal Haq Shaheen, Fayyaz Baqir


 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: CASID2021
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.141
© 2001 - 2021 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany